Alergia na grzyby a grzybica

Alergia na grzyby

Alergia na grzyby

O alergii słyszymy w telewizyjnych reklamach, czytamy o niej w kobiecej prasie, a samych alergików jest wokół nas coraz więcej… Zakatarzeni, kichający, unikający pewnych produktów, łykający odczulające tabletki etc. Pomimo rosnącej liczby osób cierpiących z powodu alergii, przeciętny zjadacz chleba ciągle nie do końca wie, czym ta cała alergia, o której się ciągle mówi, jest.
Można powiedzieć, że alergia na grzyby jest jednym z tych typów alergii, które często pomijane są przy okazji tego tematu. Jedną z informacji, która może zaskoczyć nawet tych, dla których alergia stała się częścią ich codziennego funkcjonowania, jest to, że alergiczna reakcja na grzyby, w tym również pleśń, jest ściśle związana z zakażeniem grzybiczym.

Grzyby jako grupa alergenów

Grzyby stanowią grupę alergenów tzw. inhalacyjnych, tzn. takich, które dostają się do naszego organizmu z powietrzem. Wynika to z tego, że zarodniki grzybów mają mikroskopijne rozmiary, a więc nie jesteśmy ich w stanie nawet zauważyć.
Dostając się do płuc, przedostają się również do krwi. Wtedy pojawiają się alergiczne reakcje. Dlaczego jednak tak się dzieje?…

Grzybica a alergia

Cóż, dzieje się tak dlatego, że struktura organiczna różnych grzybów czy pleśni oraz ich zarodków etc. jest do siebie bardzo podobna. Zjawisko to nazywa się krzyżową reakcją alergiczną.

Grzybica jest chorobą, w której nasze organy wewnętrzne bądź np. skóra zainfekowane są przez grzyby. Ich obecność w organizmie powoduje, że ten zaczyna produkować specjalne przeciwciała, które mają z zakażeniem walczyć. I tak, zarodki innego rodzaju grzybów również są przez nie atakowane (ze względu na podobieństwo w ich budowie, o którym wspominaliśmy w poprzednim akapicie).

Reakcja alergiczna, która się wtedy pojawia, przypomina do złudzenia tzw. pyłkowicę (astmę pyłkową). Jej objawy to:

  • łzawienie oczu
  • przekrwienie spojówek
  • tzw. zablokowany nos
  • wysypki skórne (po bezpośrednim kontakcie z grzybem czy pleśnią)

Wymienione tu objawy są stosunkowo łagodne. Może jednak zdarzyć się tak, że problem będzie dużo poważniejszy. Silna reakcja alergiczna na grzyby objawia się poprzez:

  • obrzęk błony śluzowej oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych
  • atak astmy oskrzelowej

To, co odróżnia astmę pyłkową od alergii na grzyby, to fakt, że ta druga występuje przez cały rok, a jej objawy mogą sezonowo się zaostrzać. Alergia na konkretne pyłki daje o sobie znać tylko o określonych porach roku.

Grzybica a alergia- podsumowanie

Jak widać, alergia na pyłki może zostać z łatwością pomylona z alergią na grzyby, a co za tym idzie- z samą grzybicą.

Grzybica jest niezwykle niebezpieczną chorobą, więc warto, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy w postaci alergicznych reakcji (również tych niewiadomego pochodzenia), czy gdy alergia na grzyby została u nas zdiagnozowana, zastanowić się, czy aby przypadkiem nie cierpimy na zakażenie grzybicze.

zdjęcie- źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.