Alergia – wróg publiczny


Czym jest alergia?

Alergia to rodzaj reakcji układu odpornościowego wskazujący na nadwrażliwość organizmu na określony alergen. Alergenem nazywamy taką substancję, która wywołuje reakcję alergiczną u danej osoby, choć równocześnie może być ona nieszkodliwa dla innych osób. Do substancji alergizujących należą:

 • pyłki roślinne (brzozy, olchy, wierzby, lipy drobnolistnej, pokrzywy, traw),
 • leki (penicylina, sulfonamidy i salicylany),
 • produkty spożywcze (orzechy, zboża, mleko, soja, czekolada, ryby, kukurydza),
 • zarodniki pleśni,
 • jad owadów (jad pszczół, os, szerszeni),
 • wydzieliny zwierząt (kotów, koni, psów, roztoczy)

.

Reakcje alergiczne na wszystkie te substancje alergiczne mają charaktery nabyty, przewidywalny i pojawiają się niezwykle szybko (teksty, w wyniku których można sprawdzić reakcję organizmu na dany alergen trwają około 15 minut!). Reakcja zapalna pojawiająca się na skutek reakcji alergicznej może mieć bardzo rożne rozmiary, w niektórych przypadkach zagrażające nawet życiu.

Przyjmuje się, że w krajach rozwiniętych na alergie choruje 15-20%, ale niektórzy twierdzą, iż obecnie co druga osoba cierpi na jakiś rodzaj alergii.

Jedna z najczęstszych alergii – alergia na roztocza

Spośród wszystkich rodzajów alergenów uczulenia wywołują najczęściej pospolite alergeny środowiskowe. Jednym z najbardziej uporczywych alergenów tego rodzaju są roztocza kurzu domowego (Acari). Reakcje alergiczne wywołane przez te pajęczaki są najczęściej przewlekłe ze względu na ograniczoną możliwość usunięcia źródła alergii. Roztocza oraz ich odchody, które są również źródłem uczuleń, mogą znajdywać się praktycznie w każdym miejscu naszego domu (w łóżku, na dywanach, fotelach, półkach, w szafach), w pracy, w miejscach publicznych, w ogrodzie. Objawy alergii na roztocza są podobne do przejawów reakcji na inne alergeny. Występuje wówczas łzawienie oczu, nieżyt nosa, katar wodnisty, napad kichania, duszność, świszczący oddech. Z czasem mogą pojawić się także dalsze objawy, takie jak senność, zaburzenia koncentracji czy bóle głowy.

Osoby cierpiące na ten rodzaj alergii muszą w sposób szczególny dbać o czystość domu, stosować odkurzacze z wodnymi filtrami, wybierać wypoczynki bez pokryć tapicerowanych, meble szczelnie zamykane (chociażby takie powinny być szafy na książki i ubrania), zamiast dywanów wybierać parkiet albo linoleum, włączać filtry powietrza, rozpylać środki zabijające roztocza.

Metody badania alergii

Testy alergiczne są metodą diagnozowania alergii poprzesz wywoływanie małej, kontrolowanej alergicznej odpowiedzi organizmu. W trakcie testu należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż pojawienie się takich objawów jak zawroty głowy, spadek temperatury, obszerna wysypka, obrzęki trudności w połykaniu, może wskazywać na wstrząs anafilaktyczny i wymaga niezbędnej interwencji lekarskiej.

W trakcie testu śródskórnego mikroskopijna ilość alergenu jest wstrzykiwana w warstwę powierzchniową. Wyniki są możliwe do odczytania po około 10-15 minutach i są mierzone linijką milimetrową. Podczas testu punktowego niewielka ilość alergenu jest umieszczana na skórze, a następnie to miejsce jest nakłuwane. Test poprzedza badanie kontrolne w postaci podobnego zaaplikowania na skórę histaminy i gliceryny, dwóch substancji, na które większość osób reaguje alergicznie. Jeśli skóra nie zareaguje właściwie na te dwa alergeny, istnieje możliwość, że nie zareaguje też na podane podczas testu inne substancje alergizujące.

W obu rodzajach testów oczekuje się na wynik pozytywny, potwierdzający wystąpienie reakcji alergicznej na daną substancję. Wyniki pozytywne czy też negatywne otrzymane z testów nie są jednak do końca precyzyjne, gdyż za ich pomocą nie można określić, czy reakcja alergiczna jest IgE- zależna. Metoda badań poziomu przeciwciał IgE z krwi wspomaga metody skórne, gdyż pozwala na określenie swoistych przeciwciał skierowanych przeciw konkretnym alergenom.


Please follow and like us:

1 Response

 1. Andy 23/10/2012 / 14:04

  Zdecydowanie mój wróg numer jeden. Najpierw skutecznie utrudniał mi życie, a w małych wioseczkach katar to katar, nikt nie wnika, że coś więcej. Teraz test można kupić w aptece, wtedy musieliśmy jechać do wrocławia i męczyć się z służbą zdrowia. Koszmar nie polecam nikomu:/

  Na szczęście znając swoje alergany radzę sobie lepiej:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.