Atopia

atopia

Atopia nie jest chorobą, ale skłonnością do specyficznych reakcji immunologicznych organizmu na pewne alergeny, które nie stanowią zagrożenia dla większości ludzi. Atopia może być uwarunkowana genetycznie, dlatego też często występuje u wielu członków jednej rodziny. Warto zaznaczyć, że związana jest z tzw. alergią natychmiastową; kontakt z alergenem powoduje bezpośrednią reakcję obronną organizmu.

W wyniku kontaktu z alergenami, organizm zaczyna produkować zbyt wiele przeciwciał z grup IgE, które odpowiadają właśnie za reakcje alergiczne, czy pojawiają się w przypadku zakażeń pasożytniczych. Warto więc wiedzieć, że same przeciwciała są nam niezbędne, gdyż walczą z drobnoustrojami, bakteriami etc. Jednak gdy są produkowane w przypadku zetknięcia się organizmu z substancjami, które nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia (jak np. pyłki, syntetyczne materiały), powodują reakcje zapalne, które to, w konsekwencji, mogą spowodować np. pojawienie się choroby zwanej atopowym zapaleniem skóry.

Choroby atopowe:

Skłonność do atopii jest jedną z cech współwystępujących podczas różnych chorób; atopia może objawiać się więc w różnoraki sposób. Choroby atopowe to:

  • pokrzywka
  • atopowe zapalenie skóry (AZS)
  • zapalenie spojówek (na tle alergicznym)
  • astma oskrzelowa
  • katar sienny

Choroby te kojarzone są zwykle z alergią, co jest częściowo prawdą, ale nie każdy alergik cierpi na atopię.
Co ciekawe, lekarze stwierdzili, że im wyższy stopień nasilenia jednej z wymienionych chorób, tym słabsze objawy dają inne, czy nawet, tym mniejsza szansa ich wystąpienie.

Atopia – rozpoznanie

Atopia zwykle objawia się już bardzo wcześnie; czasem nawet w pierwszych dniach po urodzeniu. Nie ma jednak żadnego progu wiekowego, po przekroczeniu którego, można być w stu procentach pewnym, że nie dosięgnie nas ta dolegliwość. Szczególnie zagrożone są osoby pochodzące z rodzin, których członkowie są skłonni do różnych alergii (np. skórnych, czy powodujących problemy z górnymi drogami oddechowymi, układem pokarmowym etc.). Atopia może, w przypadku takich osób, ujawnić się nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu.
Jedną z ważnych cech atopii, na postawie których się ją diagnozuje, jest to, że pacjent reaguje uczuleniem na wiele substancji jednocześnie (czasem nawet kilkanaście!). Atopia jest więc wielowartościowa, czy inaczej- wieloważna. Alergia na jedną tylko substancję występuje, podczas atopii, bardzo rzadko i zwykle i tak przerodzi się w pierwszą przedstawiona przeze mnie odmianę.
Atopia jest też schorzeniem, którego objawy chorobowe utrzymują się bardzo długo. Występowanie reakcji alergicznych może trwać nawet kilkadziesiąt dni. Bezobjawowe przerwy, oczywiście, zdarzają się, ale zwykle dolegliwości nawracają.

źródło zdjęcia

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.