Biegunka podróżnych

Biegunka podroznych

Planując wymarzone wakacje bierzemy pod uwagę wiele rzeczy: wybór miejsca, hotelu, atrakcji etc. Staramy się przewidywać ewentualne nieprzyjemności, które mogą spotkać nas w podróży i jedną z nich jest, niestety, tzw. biegunka podróżnych. Wszyscy, którzy wybierają się w podróż w tropiki, do krajów o niższym, niż w naszym, standardach sanitarnych (np. Indie, Egipt (słynna „klątwa Faraona”) etc.), muszą liczyć się z tym, że do ich zbioru niezapomnianych wakacyjnych wrażeń może dołączyć się wspomnienie żołądkowo- jelitowych problemów objawiających się, czasem, w najmniej odpowiedniej sytuacji.

Przed daleką wycieczką należy zapoznać się z informacjami na temat biegunki podróżnych; sposobami jej unikania, leczenia etc.

Biegunka podróżnych- co to takiego?

Biegunka podróżnych to zatrucie pokarmowe o ostrym przebiegu. Zwykle powoduje je infekcja bakteryjna (bardzo rzadko wirusy, czy pasożyty).

Biegunka podróżnych pojawia się zwykle na początku podróży, ale momentu wystąpienia jej objawów po zakażeniu nie da się przewidzieć. Zdarzają się przypadki, gdy dopiero po powrocie z podróży turysta zaczyna odczuwać mdłości, bóle brzucha, ma luźne stolce etc.

Biegunka podróżnych mija, częściowo samoistnie, częściowo poprzez typowe działania jej przeciwdziałające (czytaj dalej) w ciągu kilku dni.

Biegunka podróżnych- jak jej uniknąć?

Do zakażenia powodującego biegunkę podróżnych dochodzi najczęściej w wyniku spożycia zakażonego jedzenia, czy wody. Jeśli chodzi o wodę, warto wiedzieć, że mowa tu jest nie tylko piciu wody z kranu, dodawaniu jej do potraw etc. Czasem sama kąpiel pod prysznicem, gdy odrobina wody wleje się nam do ust, wystarcza, by spowodować ostrą biegunkę.

Przebywając w kraju, gdzie warunki higieniczne nie są satysfakcjonujące, należy unikać spożywania regionalnych przysmaków sprzedawanych np. na straganach etc., zastąpić wodę z kranu butelkowaną wodą mineralną, stosować antybakteryjne mydła (z uwzględnieniem tych, do użycia których nie jest potrzebna bieżąca woda) etc. Przede wszystkim należy więc pamiętać o typowych zasadach higieny.

By ani biegunka podróżnych, ani ciężkie choroby zakaźne, nie popsuły nam urlopu, przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, cholerze, czy durowi brzusznemu. Zalecana jest więc kontrola lekarska.

Biegunka podróżnych- co robić?

Podstawowym zaleceniem w przypadku biegunki podróżnych jest dokładnie to samo, co robić należy, gdy dosięgnie nas biegunka z każdego innego powodu, a mianowicie picie dużej ilości wody. Tutaj, tj. w wypadku biegunki podróżnych, chodzi oczywiście o wodę mineralną.

Przed wyjazdem warto również kupić specjalne tabletki zawierające sole mineralne (które to właśnie tracimy podczas biegunki). Jest to ważne, bo zaburzenia gospodarki elektrolitowej spowodowane przez odwodnienie mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Oprócz tego, poleca się stosowanie naturalnych metod walki z biegunką, jak np. spożywanie produktów bogatych w kakao, bananów, ryżu etc. Przed wyjazdem warto skonsultować się również z lekarzem, by dobrał nam odpowiednie leki pod kątem zagrożeń związanych z konkretnym celem podróży.

Biegunka podróżnych- czy jest groźna?

Generalnie rzecz biorąc, biegunka podróżnych nie jest zjawiskiem wyjątkowym i raczej, po prostu, uprzykrza wyjazd, niż poważnie zagraża zdrowiu, czy życiu turysty. Istnieją jednak czynniki, na które należy zwracać uwagę, by móc być pewnym, czy występująca biegunka jest tą typową, biegunką podróżnych, czy świadczy o poważniejszym zaburzenia funkcjonowania organizmu.

Niepokojącym objawem jest pojawienie się w stolcu krwi, bardzo wysoka gorączka oraz częstość wypróżnień przekraczająca 10 razy na dobę. Warto również dowiedzieć się, czy w odwiedzanych rejonach nie ma akurat epidemii jakiejś choroby, np. cholery.

Niemijająca biegunka może doprowadzić do odwodnienia. Gdy nie radzimy sobie z nią sami, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Odwodnienie grozi szczególnie osobom starszym i dzieciom. Kontrola i leczenie lekarskie są również konieczne, gdy biegunka spowodowana jest zakażeniem pasożytem.

Biegunka podróżnych jest bardzo częstą dolegliwością dopadającą nas podczas dalekich podróży. Warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy na nią skazani. Warto więc robić wszystko, by minimalizować ryzyko jej wystąpienia. Zarówno w jej profilaktyce, jak i leczeniu, to, co liczy się najbardziej, to zdrowy rozsądek i świadomość ewentualnego zagrożenia.

Źródło zdjęcia

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.