Biegunka u dzieci

biegunka u dzieci

Biegunka, w przypadku dorosłych, rozpatrywana jest bardziej jako problem w kategoriach utrudnień w życiu codziennym podczas jej trwania. Jeśli jednak chodzi o dzieci, może być ona naprawdę niebezpieczna.

Biegunka u dzieci- objawy

Biegunka to częste oddawanie luźnych stolców (przynajmniej 3 razy w ciągu dnia). Objawy towarzyszące biegunce to min.:

 • Bóle brzucha
 • Skurcze mięśni brzucha
 • Zanik apetytu
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Nudności
 • Krew, lub ropa w kale dziecka

Biegunka u dzieci- podział

Biegunki, ze względu na przebieg, dzieli się w następujący sposób:

  Biegunka ostra

Najczęściej spotykaną biegunką ostrą jest biegunka rotawirusowa, czyli grypa żołądkowa. Występuje głównie między 6. miesiącem, a 3. rokiem życia. Przenosi się drogą kropelkową, co sprawia, że bardzo łatwo jest się nią zarazić. Zdecydowanie rzadziej dotyka dzieci karmionych piersią. Biegunka rotawirusowa wywołuje ogólne osłabienie i objawy przeziębienia, na początku mogą towarzyszyć jej też wymioty.

  Biegunka przewlekła (trwa ponad 2 tygodnie; wymaga pomocy lekarskiej)

Najczęściej spotykana biegunka przewlekła to tzw. biegunka pędraków. Występuje głównie między 6. miesiącem, a 5. rokiem życia. Podczas jej trwania można zaobserwować, że w stolcach dziecka znajdują się niestrawione resztki pokarmu. Występuje, gdy dzieci spożywają zbyt wiele cukrów prostych, a za mało tłuszczu; leczenie biegunki pędraków wymaga więc drobnej modyfikacji w diecie dziecka.

Warto wiedzieć, że biegunka ostra diagnozowana jest w przypadku dzieci, które nie są karmione piersią, gdyż te oddają nawet do kilkunastu stolców na dobę, co nie jest niepokojącym objawem. Dopiero, gdy ich częstotliwość przekracza normę, a ich wygląd drastycznie się zmianie podczas gdy dieta matki pozostaje taka sama, można mówić o biegunce.

Biegunka u dzieci- przyczyny

Przyczyny biegunki u dzieci są bardzo różne. Najczęstsze to:

 • Zakażenia wirusowe
 • Zakażenia bakteryjne
 • Zanik flory bakteryjnej (np. w wyniku stosowania antybiotykoterapii)
 • Niewłaściwa dieta
 • Nietolerancje pokarmowe i alergie

Mówi się, że również bolesne ząbkowanie może wywołać biegunkę. Nie jest to jednak czynnik stricte fizjologiczny. Bolesne ząbkowanie jest sytuacją stresogenną, a te, nawet u dorosłych, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Biegunka jest też jednym z objawów poważnych chorób, jak celiakia, czy mukowiscydoza.

Biegunka u dzieci- co robić?

Biegunka u dzieci wymaga szybkiego i świadomego działania, by nie doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu malucha. Należy podawać mu bardzo dużo płynów, w różnej postaci, ale, oczywiście, przede wszystkim czystej wody. Dzieci jednak niekoniecznie muszą chcieć ją pić, można więc stosować wymiennie słabe herbatki ziołowe, lub owocowe, gotować zupy, robić musy i smoothie owocowe bez dodatku cukru. Zwiększenie ilości płynów musi nastąpić od pierwszego momentu, gdy pojawi się biegunka. Nie zaleca się jednak podawania dzieciom czystych soków owocowych, ani napojów gazowanych. W przypadku, gdy, wraz z biegunką, pojawiają się wymioty, płyny należy podawać małymi porcjami, by nie wywoływać dodatkowych odruchów wymiotnych. Należy też zwrócić uwagę na temperaturę napojów, gdyż nie mogą być one ani zbyt zimne, ani gorące.

Biegunka niekoniecznie musi być znakiem, że trzeba zmodyfikować dietę dziecka. Jeśli karmione jest ono piersią, tak powinno, nawet na czas jej trwania, pozostać. Co więcej, częstotliwość karmienia powinna się, w miarę możliwości, zwiększyć. To, co może zrobić karmiąca piersią matka, by biegunka u jej dziecka została zahamowana, to wprowadzić do swojej diety produkty, które są zalecane dorosłym w przypadku rozwolnienia, czyli np. banany, gorzką czekolada, czy ryż. Mleko modyfikowane również powinno być podawane częściej (patrz wyżej- zwiększenie ilości płynów).

Dzieci starsze mogą pożegnać się na czas biegunki z surowymi owocami i warzywami oraz krowim mlekiem. Nie wolno podawać też dziecku słodyczy, czego może nie zaakceptuje tak chętnie jak zakazu jedzenia warzywnych surówek, ale cukier może nasilać objawy biegunki, więc nic, co zawiera go w dużych ilościach, nie jest zalecane. Częstotliwość posiłków, jak w opisanych wcześniej przypadkach, powinna się zwiększyć, ale kosztem wielkości porcji. Należy uważać, by nie obciążać zbytnio już podrażnionych organów układu pokarmowego.

Biegunka u dziecka- kiedy nie radzimy sobie sami

Biegunka, której nie możemy wyleczyć domowymi sposobami, może okazać się bardzo niebezpieczna. Pomocy lekarskiej wymagają sytuacje, gdy dziecko:

  ma zapadnięte gałki oczne, a jego język jest nienaturalnie suchy (co sugeruje odwodnienie)

 • ma niedające się zaspokoić pragnienie, lub, wręcz przeciwnie, nie chce pic
 • przestaje oddawać mocz, lub robi to za rzadko
 • ma wysoką gorączkę
 • oddaje stolce z krwią
 • intensywnie wymiotuje
 • nie reaguje na typowe sposoby walki z biegunką

Biegunka wymaga czasami interwencji lekarskiej. Należy jednak zachować spokój, gdyż organizm małego dziecka, w tym jego układ pokarmowy, dopiero przystosowuje się do przyjmowania, trawienia i wykorzystywania pokarmów. Biegunka nie jest sytuacją normalną, ale nie powinna wywoływać paniki rodziców. Nie może też być zbagatelizowana. Należy bacznie obserwować, co dzieje się z dzieckiem, codziennie, by zauważyć wszystkie niepokojące objawy jak najwcześniej, a nie dopiero wtedy, gdy problem zrobi się naprawdę poważny.

źródło zdjęcia

Please follow and like us:

5 Responses

 1. Matka 23/01/2019 / 01:06

  Wyeliminować z diety produkty rozluźniające, smecta, elektrolity i ja po biegunce podaję
  Multilac Baby. Dziecko szybko dochodzi do siebie.

 2. kamila8 05/11/2018 / 11:03

  jak biegunka u dzieciaków, to tylko i wyłącznie zmienić szybko dietę na zatwardzającą no i do tego uzupełniać szybciutko elektrolity, kupić maluchowi i rozpuscic saszetkę, on uzupełnia elektrolity i sprawia,że organizm jest nawodniony

 3. olla 25/05/2017 / 18:25

  Wiadomo, uzupełniam elektrolity, do jedzenia lekkie potrawy i daję córce acidolac w kropelkach, żeby zaburzoną florę bakteryjną uzupełniać dobrymi bakteriami

 4. Gosia 30/06/2014 / 20:49

  Im mniejsze dziecko tym ryzyko odwodnienia się podczas biegunki jest większe. Dlatego ważne jest aby odpowiednie nawaadnianie wdrożyc jak najwcześniej. Należy podawać dziecku płyny z elektrolitami typu orsalit często ale nie za dużo na jeden raz. NA początku lepiej nie podawać przez pierwszych kilka godzin pokarmów a jedynie skupic sie na nawadnianiu. Oprócz płynów moża dziecku podawać np smectę i probiotyki w celu odbudowy flory jelitowej. Należy ciągle obserwować dziecko czy nie występuja objawy odwodnienia

 5. jolanta 30/06/2013 / 20:49

  bez względu na to jakie jest podłoże biegunki należy pamiętać o tym by odpowiednio nawodnić dziecko bo maluchy potrafią się naprawdę szybko odwodnić, ja swojemu dziecku podaję orsalit, to saszetki z proszkiem które wystarczy rozpuścić w wodzie i wypić, jest dostępny w czterech smakach w tym 3 dla dzieci, u nas najlepiej smakuje ten malinowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.