Biegunka

biegunka

Biegunka, zwana również rozwolnieniem, to przykra (i czasem niebezpieczna) dolegliwość polegająca na powiększeniu objętości i „rozwodnieniu” stolca oraz na zwiększeniu częstotliwości potrzeby jego oddawania. Biegunka może zdarzyć się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci i trwa zwykle około 2- 3 dni. Czasami jednak, w zależności od swej przyczyny, może przybrać postać przewlekłą.

Biegunka- przyczyny

Biegunka jest reakcją obronną organizmu, który został zatruty toksynami. Gdy jelita zostają podrażnione, częstotliwość ich skurczów wzrasta i resztki pokarmowe przesuwają się szybciej, niż normalnie. Pojawiać się może w różnych okolicznościach.
Biegunka może mieć więc wiele przyczyn, jak np.:

 • Zakażenie błony śluzowej jelita bakteriami
 • Grypa żołądkowa
 • Nerwica
 • Infekcje wirusowe układu pokarmowego
 • Infekcje pasożytnicze układu pokarmowego
 • Nietolerancja pewnych składników pokarmowych; alergia
 • Terapia silnymi antybiotykami; stosowanie niektórych leków
 • Nieprawidłowe odżywianie
 • Zatrucia pokarmowe
 • Nadczynność tarczycy
 • Nowotwory układu pokarmowego
 • Wrzodziejące zapalenie jelita
 • Spożycie zbyt dużej ilości alkoholu
 • Picie herbat z liści senesu
 • Przedawkowanie leków przeczyszczających
 • Przyjmowanie zbyt dużej ilości chemicznych słodzików

Biegunka- jak sobie z nią poradzić?

Zdaje się, że nie ma jednej recepty na walkę z biegunką. Wszystko zależy od tego, co ją spowodowało. I tak, biegunka wywołana lekami przeczyszczającymi (i nie tylko) wymaga odstawienia owych medykamentów. Głodówka, lub wyeliminowanie nietolerowanych pokarmów sprawdzą się natomiast, gdy biegunka spowodowana jest ich przyjmowaniem.
Biegunka pojawia się często w wyniku silnego stresu. Powoduje on przyspieszenie pracy jelit, które nie są w stanie dokończyć swego zadania, jakim jest pełne trawienie pokarmu i formowanie kału. By móc jej, w sytuacjach stresogennych, uniknąć, należy nauczyć się kontrolować swoje emocje za pomocą np. różnego rodzaju technik relaksacyjnych.
Jeśli za pojawienie się objawów biegunki odpowiada poważniejsza choroba układu pokarmowego, czy zakażenie wirusowe, bakteryjne, czy pasożytnicze, bardzo ważne jest, by nie zbagatelizować sprawy i przejść dokładne badania lekarskie w celu ustalenia jej przyczyny i zastosowania specjalistycznego leczenia. Jeśli nie możemy odnaleźć żadnej racjonalnej i typowej przyczyny biegunki, a towarzyszy jej jeszcze np. pojawienie się w kale krwi, bądź ropy, jest to sygnał alarmowy.

Istnieją również domowe sposoby na biegunkę. Są nimi np.:

 • Zjedzenie czekolady
 • Przyjmowanie węgla leczniczego

Biegunka- warto pamiętać

! ! ! Biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu oraz niedoborów sodu i potasu, dlatego tak ważne jest, by w okresie jej trwania, pić dużo wody mineralnej. Zbagatelizowanie tego zalecenia może doprowadzić do wielu powikłań, jak np. zaburzenie pracy nerek

! ! ! Jeśli stosujemy antybiotykoterapię, należy przyjmować, równocześnie z antybiotykami, probiotyki, które przywrócą właściwą florę bakteryjną w jelitach

! ! ! Brak higieny sprzyja możliwości zakażenia się bakteriami, czy pasożytami, którymi może być spowodowana biegunka

! ! ! Biegunka jest częstym problemem turystów wyjeżdżających do egzotycznych krajów. Ma to związek min. ze stosowaniem innych technik przygotowywania pokarmu w kuchniach regionalnych, czy bakteriami znajdującymi się w bieżącej wodzie, na które tubylcy są odporni, gdyż cały czas z nimi obcują.

Biegunka zdarzyła się, przynajmniej raz, każdemu z nas. Zwykle nie niesie ona za sobą poważniejszych konsekwencji, ale trzeba być świadomym, że może się tak kiedyś stać. Warto jest więc zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które jej towarzyszą.
Biegunka jest dolegliwością, której, czasami, nie da się uniknąć. Trzeba jednak robić wszystko, by się to nam udało, gdyż wiele działań profilaktycznych, jak np. dbanie o higienę osobistą, mycie warzyw i owoców przed ich zjedzeniem etc., zależy tylko i wyłącznie od nas.

źródło zdjęcia

Please follow and like us:

1 Response

 1. Gosia 30/06/2014 / 20:43

  Podczas biegunki należ przyjmować znaczne ilości płynów. Jeśli biegunka jest dośc łagodna powinno wystarczyć nawadnianie wodą mineralną. Jeśli natomiast biegunka jest znacznie bardziej nasilona konieczne będzie stoswaniepłynów z elektrolitami takich jak orsalit czy orsalit nutris. Ważna jest również dieta(ekkostrawna) aby nadmiernie nie obciążać układu pokarowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.