Biotyna a problemy ze skórą, włosami, stany zapalne

Biotyna – skutki niedoboru:

 • pogorszenie stanu włosów,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • łuszczycowe zmiany na skórze,
 • przebarwienia skóry,
 • zmiany zapalne na skórze,
 • zapalenie spojówek,
 • objawy depresyjne,
 • uczucie drętwienia i mrowienia kończyn,
 • bóle mięśniowe a nawet
 • problemy jelitowe
 • i podwyższony poziom cholesterolu.

Myślisz: ale przecież teoretycznie biotyny nie powinno zabraknąć w naszym organizmie! ale czy wiesz, że biotyna traci swoje właściwości, gdy zostanie umieszczona w roztworach kwaśnych i alkaicznych lub też poddana obróbce termicznej! Jaki z tego wniosek jeśli większość spożywanych przez nas produktów jest poddawana obróbce termicznej!?

Czy niedobór biotyny jest przyczyną nadmiernej suchości skóry?

Biotyna (witamina H, B7) jest substancją rozpuszczalną w wodzie, która bierze udział w reakcjach syntezy kwasów tłuszczowych, katabolizmie aminokwasów rozgałęzionych (izoleucyny, waliny, metioniny i leucyny) oraz metabolizmie glukozy. Teoretycznie biotyny nie powinno zabraknąć w naszym organizmie, gdyż jest ona wytwarzana przez bakterie jelitowe. Niemniej jednak okazuje się, że część z nas cierpi na jej niedobór. Skutkiem niedoboru biotyny może być zaś pogorszenie stanu włosów, atopowe zapalenie skóry, łuszczycowe zmiany na skórze, przebarwienia skóry, zmiany zapalne na skórze, zapalenie spojówek, objawy depresyjne, uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, bóle mięśniowe a nawet problemy jelitowe i podwyższony poziom cholesterolu.

Skąd bierze się niedobór?

Istnieje kilka podstawowych przyczyn niedoboru biotyny: przyjmowanie leków na padaczkę, czynne uprawianie sportu, ciąża, przedłużające się przyjmowanie antybiotyków, zaburzenia w przyswajaniu biotyny, podeszły wiek czy po prostu niewłaściwe odżywianie. Niezależnie od przyczyny niedoboru, walcząc z nim zawsze należy uwzględnić odpowiednia modyfikację diety.

Walka z suchą skórą jako efektem niedoboru biotyny 

Zmiany skórne o charakterze łuszczycowym mogą mieć różne podłoże. Warto jednak pamiętać, że suchość skóry, przebarwienia oraz problemy z włosami mogą być wywołane niedoborem biotyny! W takim przypadku, należy rozważyć próbę uzupełnienia niedoborów tej witaminy i odpowiednią modyfikację diety przed poddaniem się skomplikowanej kuracji powszechnie stosowanej w walce z łuszczycą.

Należy jednak podkreślić, że biotyna nie może się wchłonąć przez skórę czy włosy. Kupowanie szamponów i kosmetyków wzbogaconych o witaminę H nie ma więc najmniejszego sensu. Warto natomiast wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania się, które wyrównają gospodarkę organizmu.

Istotna w takiej sytuacji jest informacja, że biotyna obecna w produktach spożywczych jest na ogół związana kowalencyjnie z białkiem i wiązanie to musi zostać rozbite, aby mogła zostać wchłonięta. Zdolność organizmu do uwolnienia biotyny zależy od obecności w przewodzie pokarmowym określonych enzymów. W związku z tym istnieją produkty, w których występuje ona w dużych ilościach, ale jest niedostępna dla człowieka. Na przykład w przypadku zbóż ludzki organizm jest w stanie przyswoić tylko 20-40% biotyny w nich zawartej. Dlatego dobierając produkty spożywcze, nie można kierować się jedynie zawartością biotyny, ale również danymi doświadczalnymi na temat ich zdolności suplementacyjnej.

Tak więc przy walce z niedoborem zaleca się zwiększenie spożycia: wątróbki (w 100 g 102 µg biotyny), mąki sojowej (w 100 g 62 µg biotyny), żółtka jaj (w 100g 54 µg), orzechów włoskich (w 100 g 37 µg), orzechów ziemnych (w 100 g 31 µg), sardynek (w 100 g 21 µg), migdałów (w 100g 17µg ), grzybów (w 100g 15µg) oraz ryżu naturalnego (w 100 g 9 µg). W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na awidynę, substancję niezwykle silnie wiążącą biotynę i tworząca z nią kompleks nieprzyswajalny dla organizmu. Awidyna występuje w dużych ilościach w surowym białku jaja kurzego. W istocie, częste spożywanie surowego białka może doprowadzić do wystąpienia niedoborów biotyny. Dlatego uzupełniając poziom tej witaminy poprzez spożycie jajek powinniśmy zawsze pamiętać o ich ugotowaniu, najlepiej na miękko. Zdenaturowana w ten sposób awidyna traci swoją zdolność do wiązania biotyny, pozwalając na jej swobodne wchłanianie. Innym rozwiązaniem jest ograniczenie się do spożycia samych żółtek.

Należy też pamiętać, że o ile witamina H jest dość trwała, to traci swoje właściwości, gdy zostanie umieszczona w roztworach kwaśnych i alkaicznych lub też poddana obróbce termicznej. Produkty bogate w biotynę najlepiej więc jeść nieprzetworzone. Niedobór biotyny można również uzupełnić suplementacją syntetyczną biotyną w dawkach od 30 do 100 µg dziennie.

Please follow and like us:

3 Responses

 1. goscć 23/01/2019 / 22:43

  Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce było takie serum ,uwaga – to nie jest reklama ,,Serum do chorej skóry essenz” no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym Serum essenz drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął można znależ produkty na www konopiafarmacja pl ……. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia

 2. Anna 23/05/2017 / 11:53

  Po biotynie minęły skurcze mięśni?? to ciekawe, dzięki za wpis.

 3. Alina 26/04/2017 / 13:32

  Biotynę zażywam w postaci tabletki z Biotealu. Strasznie mi wypadały włosy i postanowiłam coś z tym zrobić. Później kazał się, że poprawiły się inne dokuczliwe objawy, o których wspominacie w artykule. Przede wszystkim poprawiła się skóra i minęły skurcze mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.