Błonnik – dobro z natury

błonnik

Błonnik to niepodlegająca strawieniu część pokarmów roślinnych. Jak wskazują badania, powinien być spożywany w minimalnej dawce 25-40 g dziennie. Tymczasem większość osób nie przyjmuje nawet połowy tej ilości. W krajach nieuprzemysłowionych np.: Afryce – spożycie błonnika wynosi 60 g.
Jeżeli jesteśmy zdrowi i nie otrzymaliśmy szczegółowych zaleceń lekarskich dotyczących diety, to niedobór błonnika wynika tylko i wyłącznie z naszego zaniedbania. Jeśli chcemy schudnąć lub dokuczają nam zaparcia, warto przypomnieć sobie o zbawiennej mocy błonnika – dobra z natury!

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) składa się z: błonnika rozpuszczalnego, czyli włókien, które łatwo ulegają fermentacji w okrężnicy, w wyniku którego to procesu tworzą się gazy i uboczne produkty fizjologiczne, oraz błonnika nierozpuszczalnego, czyli włókien metabolicznie obojętnych, które absorbują wodę z układu pokarmowego (przy podwyższeniu spożycia błonnika należy podwyższyć ilość wypijanych płynów!!) i ułatwiają wypróżnianie. Z chemicznego punktu widzenia błonnik składa się z wielocukrów (tzw. polisacharydów), głównie celulozy oraz wielu innych roślinnych komponentów: wosków, ligniny, chityny, pektyn, dekstryny, inuliny, oligosacharydów.

Źródła błonnika

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w naturze występują razem. Najlepszym przykładem tego jest śliwka, której skórka jest źródłem błonnika nierozpuszczalnego a miąższ z kolei rozpuszczalne.

Wśród produktów bogatych w błonnik rozpuszczalny można wyróżnić:

 • rośliny strączkowe
 • owies, żyto, jęczmień
 • szałwia zwyczajna
 • owoce i soki (banany, jabłka i gruszki bez skórki)
 • warzywa (brokuły, marchewki, karczochy)
 • warzywa korzeniowe (ziemniaki słodkie, cebula)
 • zioła (babka płesznik)
 • orzechy, w szczególności migdały

Wśród produktów bogatych w błonnik nierozpuszczalny można wyróżnić szczególnie:

 • produkty pełnoziarniste
 • zboża i kukurydza
 • orzechy i nasiona
 • skórka ziemniaka
 • ziarno sezamu, len zwyczajny
 • konopie siewne
 • warzywa (zielony groszek, kukurydza, cukinia, seler)
 • skórka owoców
 • awokado

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalne mają różne właściwości i każdy z nich ma inny wpływ na zdrowie. Z tego względu występują suplementy składające się tylko z jednego rodzaju błonnika. Podobne produkty wykorzystuje się przy profilaktyce i leczeniu odmiennych schorzeń.

Wpływ błonnika na zdrowie

Według badań przeprowadzonych w Londynie: Błonnik w walce z rakiem jelita
Zwiększenie spożycia błonnika o 10 gram w trzech posiłkach dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – wykaz procentowy:

 • błonnik owocowy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita o 23%,
 • rośliny strączkowe o 58%
 • natomiast produktów pełnoziarnistych o18%.

Włókna błonnikowe wpływają w szczególności na funkcjonowanie układu pokarmowego. Błonnik nierozpuszczalny jest pomocny w oczyszczaniu jelit, w leczeniu i zapobieganiu takim chorobom jak: zaburzenia gastrologiczne (przyspiesza przechodzenie pokarmów przez układ trawienny i zwiększa objętość kału, zapobiega zaparciom), rak jelita, nadwaga (zwiększa objętość jedzenia bez podnoszenia kaloryczności posiłków oraz obniża apetyt), cukrzyca (reguluje poziom cukru we krwi, u cukrzyków zmniejsza poziom glukozy i insuliny), choroby układu krążenia (likwiduje nadciśnienie tętnicze, zapobiega chorobie wieńcowej), hemoroidy (zapobiega ich rozwojowi). Dieta wysokobłonnikowa jest również polecana osobom z wysokim cholesterolem, gdyż zmniejsza poziom wchłaniania trójglicerydów i cholesterolu.

Istotne jest, że błonnik nie wiąże witamin ani minerałów, a więc nie ogranicza wchłaniania tych substancji do organizmu.

Tylko i wyłącznie włókna rozpuszczalne są dobre przy łagodzeniu objawów związanych z jelitem drażliwym, chorobami zapalnymi jelit, chorobą Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.. Spożywanie błonnika nierozpuszczalnego przez osoby chorujące na powyższe choroby może nasilić objawy choroby i pogorszyć stan pacjenta. Natomiast błonnik rozpuszczalny wiąże kwasy tłuszczowe w jelicie, co sprawia, że zmniejsza się możliwość ich przedostania do organizmu. Należy jednak pamiętać, że podobna wyizolowana forma błonnika znajduje się tylko w suplementach.

Błonnik nie jest polecany przy takich schorzeniach jak nieżyt przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, niedobór białka i składników mineralnych w organizmie.

 

 Jeśli spodobał Ci się artykuł proszę zostaw komentarz.

Please follow and like us:

2 Responses

 1. Rokita 08/01/2013 / 13:16

  Ja też sięgnąłem po błonnik kiedy pojawiły się zaparcia – i faktycznie pomógł. Poza tym ogólnie poprawiło mi się fizyczne samopoczucie odkąd zacząłem go stosować. Szkoda że wcale nie tak wiele produktów go zawiera, w szczególności z owoców, to wcale nie mają go tak dużo, no a ile można jeść fasoli…

 2. Magda 26/08/2012 / 08:40

  Moja dieta jest zawsze bogata w błonnik. Miałam często zaparcia, a od kiedy wzbogaciłam moją dietę w błonnik i regularnie go spożywam to problem zniknął.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.