Jak zbudowana jest skóra i jakie czynniki mają wpływ na jej stan

 

Skóra

Skóra

Skóra jest struktura dynamiczną: jej budowa i funkcjonowanie zależą od czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Wśród czynników wewnętrznych wymienić można: stan hormonalny organizmu, regulację systemów nerwowych i immunologicznych oraz indywidualne predyspozycje genetyczne, które wpływają na szybkość zachodzenia procesów starzenia się. Jednak to przez modyfikacje czynników zewnętrznych, a więc stosowanie odpowiedniego stylu życia, możemy korzystnie wpływać na kondycję naszej skóry. Do nich zaliczyć należy: kosmetyki, promieniowanie słoneczne, środki chemiczne, palenie papierosów a w szczególności sposób odżywiania się

W przekroju skóry można wyróżnić trzy warstwy:

  • naskórek (epidermis)
  • skóra właściwa (cutis vera)
  • tkanki podskórne (hypodermis)

Skóra – budowa i podstawowe funkcje

Naskórek stanowi peryferyjną warstwę skóry i tworzy barierę ochronną na powierzchni ciała oraz jest odpowiedzialny za utrzymanie wody w organizmie. W 95% składa się ze ściśle przylegających do siebie i ułożonych w warstwach komórek, nazywanych keratynocytami. Oprócz tego znajdują się tutaj komórki barwnikowe: melanocyty, produkujące melaninę nadającą skórze zabarwienie i chroniącą przed promieniowaniem ultrafioletowym. Istotne dla funkcji skóry są również występujące w naskórku komórki układu odpornościowego zwane komórkami Langerhansa, które chronią organizm przed patogenami zewnętrznymi mogącymi przedostać się przez warstwę keratynocytów.

W naskórku wyróżnia się kilka stref o zmieniającym się stopniu zróżnicowania komórek. Keratynocyty wytwarzane w najgłębszej warstwie (podstawowej) powodują wypychanie starszych komórek na zewnątrz. W miarę zbliżania się do powierzchni, komórki ulegają odwodnieniu i rogowaceniu, czyli wypełnieniu keratyną, białkiem włóknistym odpornym na czynniki chemiczne i nierozpuszczalnym w wodzie. Wreszcie obumierają, formując najbardziej zewnętrzną warstwę: zrogowaciałą.
Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej, zapewniającej jej wytrzymałość oraz elastyczność. W większości (72%) złożona jest z włókien kolagenowych, ponadto z włókien retikulinowych i sprężystych. Kondycja i stan włókien kolagenowych w największym stopniu wpływa na wygląd, rozciągliwość i sprężystość skóry. Kruszeją one szczególnie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz w wyniku niedoboru witaminy C (szkorbut).

Skóra właściwa dzieli się na dwa obszary. Zewnętrzna warstwa brodawkowa, zbudowana głównie z luźnych włókien retikulinowych, tworzy liczne wyrostki (brodawki skórne) wnikające w strukturę naskórka i wzmacniające połączenie między dwoma warstwami. Warstwa siateczkowa stanowi główną część skóry właściwej. Dzięki dużemu skoncentrowaniu włókien kolagenowych, elastynowych i retikulonowych zasadniczo wpływa na wytrzymałość i elastyczność skóry właściwej.

W skórze właściwej zlokalizowane są mieszki włosowe oraz uchodzące do nich gruczoły łojowe, których funkcją jest natłuszczanie włosów i naskórka. Z kolei wydzielina gruczołów potowych pełni głownie funkcje termoregulacyjne, jednak bierze również udział w kształtowaniu mikrośrodowiska powierzchni skóry, co ma istotny wpływa na rozwój korzystnej flory bakteryjnej naskórka. W skórze właściwej umiejscowione są także liczne receptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców zewnętrznych, takich jak dotyk, ból, zimno i ciepło. Z kolei sieć naczyń krwionośnych i limfatycznych bierze udział w odżywianiu skóry oraz podtrzymywaniu jej funkcji obronnych.

Tkanka podskórna znajduje się poniżej skóry właściwej, tworząc połączenie pomiędzy skórą a mięśniami i kośćmi. Przebiegają tu również liczne naczynia krwionośne i limfatyczne oraz włókna nerwowe zaopatrujące skórę właściwą. Tkanka podskórna składa się głównie z tkanki łącznej i tłuszczowej magazynując 50% całego tłuszczu obecnego w organizmie. Stąd jej funkcją jest ochrona przed urazami mechanicznymi oraz tworzenie warstwy termoizolacyjnej.

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.