Cud ziół

Zioła są znane od najdawniejszych czasów. Kiedyś umiejętność właściwego ziołolecznictwa wiązano z umiejętnościami czarodziejskimi, w średniowieczu ich uprawa i zastosowanie zostały zgłębione w przyklasztornych ogrodach i opisane w upowszechnianych księgach ziół (słynna maksyma Bernarda z Nursii – ora et labora, czyli módl się i pracuj – ustanowiła przyklasztorne ogrodnictwo), a dzisiaj zioła regularnie stosuje się w leczeniu zarówno ludzi jak i zwierząt. Mówi się, że dobrze doprawione danie może przywrócić chęć do życia a wzbogacony smak pobudza soki trawienne. Z bogactwa świeżych roślin przyprawowych słyną kuchnie śródziemnomorskie i azjatyckie, cieszące się obecnie rosnącą popularnością. Zainteresowanie to wynika zarówno z niepowtarzalnego smaku potraw pochodzących z tych rejonów, jak również z powszechnej już obecnie świadomości, że mieszkańcy Azji oraz basenu Morza Śródziemnomorskiego dzięki swojej kuchni, unikają wielu chorób cywilizacyjnych, w szczególności tych związanych z problemami krążenia i wydolności organizmu.

Nietrudno więc dzisiaj trafić w sklepach i aptekach na zioła w różnej postaci: świeże, suszone, przetworzone w różne formy nalewek, tabletek i olejków. Coraz mniej osób jednak wie, skąd tak naprawdę biorą się poszczególne gatunki, jak się je uprawia, gdzie są dostępne w naturze, jak wyglądają, i do czego służą.

  • Echinacea czyli jeżówka, choć powszechnie znana jako roślina o dobroczynnych właściwościach leczniczych, jest coraz rzadziej rozpoznawana w przydomowych ogrodach spośród innych roślin ozdobnych.
  • Zapominamy o tym, jak wygląda kozłek lekarski [Valeriana officinalis], w średniowieczu uważany za lek na wszelkie dolegliwości, obecnie zaś stosowany przede wszystkim jako składnik leków uspokajających, niewywołujących ciążącego zmęczenia.
  • Coraz rzadziej sięgamy po pokrzywę [Urtica dioica], która ma pomagać w poprawie funkcjonowaniu organizmu, oczyszcza z toksyn, usprawnia układ trawienny. Picie naparu z pokrzyw poleca się również przy zmianach zwyrodnieniowych stawów i nie trzeba wcale sięgać po gotowe herbatki ziołowe, ale wystarczy zaparzyć wiosną i jesienią świeże pędy roślin.
  • Spośród ziół występujących w Polsce, warto wymienić także ogórecznika lekarskiego [Borago officinalis](ułatwiającego trawienie surowych potraw),
  • gorczycznika [Barbarea officinalis](bogatego w witaminę C),
  • czarny bez [Sambucus nigra] (poprawiającego odporność i łagodzącego dolegliwości reumatyczne) oraz
  • dziurawiec zwyczajny [Hypericum perforatum] (stosowanego w medycynie naturalnej jako łagodny środek przeciwdepresyjny).

Zioła, jako nasi sprzymierzeńcy w walce z chorobami

Wymagają pewnej wiedzy i umiejętności, czasu na poznanie odpowiednich proporcji, w jakich się je stosuje, regularności stosowania i cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. Zioła nie pomagają z dnia na dzień, czasem nawet miesiąc stosowania to za krótko. Osoby z problemami skórnymi pijące napar z bratka piszą czasem, że trzeba całego roku, aby uzyskać efekt kuracji. Często brakuje nam czasu na podobne czekanie, chcemy efektu jak najszybszego i jak największego. Życie może się wydawać za krótkie na podobne czekanie. Mimo wszystko zioła posiadają jednak wyjątkową cechę – odpowiednio stosowane zgodnie z recepturami znanymi od tysięcy lat, są łagodne dla naszego organizmu. Nie ingerują w stan naszych organów wewnętrznych, nie mają niezliczonych skutków ubocznych. Ziołolecznictwo odbywa się zgodnie z rytmem, o którym już dawno nasza cywilizacja zapomniała. Zgodnie z rytmem natury, gdzie każdy proces i etap życia ma swój czas. Problemy zdrowotne naszej cywilizacji biorą się przede wszystkim z nadmiaru stresu. Stres ten jest zaś pochodną niewiarygodnie szybkiego tempa życia, które prowadzimy. Cud ziołolecznictwa może polegać nie tylko na efektach wypracowanych w trakcie stosowania tej metody, ale na samym skupianiu się na wszystkich częściach tego procesu i poznawaniu uroku spokojnego oczekiwania.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.