Czerwona herbata

Czerwona herbata – właściwości.

Czerwona herbata

Badania wykazały, że czerwona herbata ma istotny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu. Zaobserwowano istotny spadek aktywności syntazy kwasów tłuszczowych. Towarzyszył temu istotny spadek masy ciała, i obniżony poziom triglicerydów i cholesterolu we krwi. Substancjami odpowiedzialnymi za powyższy efekt są najprawdopodobniej związki z grupy katechin, jednak nie jest wykluczone, ze niezidentyfikowane dotąd substancje powstające podczas procesu fermentacji przyczyniają się do pozytywnych właściwości czerwonej herbaty.

Przypuszcza się także, ze syntaza kwasów tłuszczowych bierze również udział w procesie nowotworzenia. Istotnie, zaobserwowano spowolnienie wzrostu komórek raka piersi pod wpływem wyciągu z czerwonej herbaty. Dodatkowo przeciwnowotworowe właściwości czerwonej herbaty wynikają ze zdolności katechin do usuwania wolnych rodników, wysokoreaktywnych substancji mogących przyczyniać się do uszkodzeń DNA i powstawania mutacji. Istotnie, antymutagenne działanie czerwonej herbaty zostało potwierdzone w badaniach laboratoryjnych.>

Badania na modelach laboratoryjnych znajdują potwierdzenie w obserwacjach wpływu czerwonej herbaty na organizm ludzki. Spożywanie czerwonej herbaty powoduje istotny spadek masy ciała przy zachowaniu stosowanej dotychczas diety. Ponadto przyczynia się do obniżenia cholesterolu i zmniejsza ryzyko zawału serca o 70%. Czerwona herbata wspomaga również pracę wątroby, co objawia się między innymi wyższym tempem metabolizowania alkoholu. Uważa się także że jej spożywanie ułatwia trawienie, oczyszcza organizm i poprawia samopoczucie. Czerwona herbata jest bogata również w wiele cennych substancji. Oprócz wspomnianych katechin, zawiera garbniki, alkaloidy i minerały (wapń, magnez, cynk, mangan, miedź, selen) oraz witaminę C. Jednocześnie zawiera bardzo małe ilości kofeiny i teiny, dzięki czemu nie upośledza wchłaniania żelaza i nie wypłukuje magnezu z organizmu.

Czerwona herbata – sztuka parzenia.

Czerwona herbata znana jest w Chinach od ponad 1700 lat. Produkowana jest w kilku prowincjach, jednak najbardziej popularna jest odmiana pu-erh pochodząca z regionu Pu’er w prowincji Yunnan. Herbaty czerwone wytwarzane są z liści Camellia sinesis, tego samego krzewu herbacianego z którego produkowana jest popularna u nas od dawna herbata czarna. Cechą wyróżniającą herbatę czerwoną jest natomiast proces produkcji, dzięki któremu nabiera ona specyficznego smaku i aromatu, a także właściwości leczniczych. 

W przeciwieństwie do herbaty czarnej, nie jest poddawana klasycznej oksydacji. Zamiast tego, podczas wieloletniego procesu dojrzewania dochodzi w niej do powolnego utleniania z udziałem mikroorganizmów, wolnych rodników oraz prawdopodobnie reaktywowanych enzymów (oksygenaz). Poddawana dojrzewaniu może być tak zwana forma surowa, jednak często liście są uprzednio układane na kilka miesięcy w pryzmy, w których ulegają fermentacji.

Czerwoną herbatę parzy się w temperaturze 95ºC dla odmian o niższej jakości i 85-89ºC dla odmian sfermentowanych i długo dojrzewających. Czas parzenia wynosi 12-30 sekund dla pierwszych kilku naparów i jest wydłużany przy kolejnych do 2-10 minut. Ten sam susz można zalewać gorącą wodą wielokrotnie (nawet dwudziestokrotnie w przypadku dobrych, dojrzałych gatunków), uzyskując za każdym razem inny bukiet smaku i aromatu. Zbyt długie parzenie w za wysokiej temperaturze prowadzi do powstania naparu o nieprzyjemnym, gorzkim smaku i utraty cennych składników. Specyficzny smak czerwonej herbaty jest trudny do zaakceptowania przez niektóre osoby, jednak wciąż mogą one korzystać z dobroczynnych właściwości czerwonej herbaty, korzystając z herbat aromatyzowanych lub dodając soku z cytryny.

Masz pytania? Zostaw komentarz.

Please follow and like us:

1 Response

  1. Marysia 24/07/2013 / 12:10

    Ja polecam bardzo rooibos i pau-darco, zwane też la pacho. Mnóstwo informacji na ich temat można znaleźć w Internecie.
    To są moi sprzymierzeńcy w walce z AZS, które mnie dręczy od wieeelu już lat.
    Popijam jeszcze yerba mate, bo lubię bardzo i nawet zalecił mi ją mój pan doktor – rozsądny człowiek, jeden z tych (niestety niewielu), co leczą holistycznie i naprawdę mądrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.