Dieta Montignaca

Dieta Montignaca – sposobem dla cukrzyków.

Vegie sweets

Wiedza na temat indeksu glikemicznego została wykorzystana przez Michela Montignaca, który sam walcząc z nadwagą i chorobą trzustki stworzył dietę zalecaną dzisiaj dla cukrzyków. Dieta ta pozwala istotnie obniżyć masę ciała i utrzymać ją na optymalnym poziomie, jednak należy zaznaczyć, ze jest skuteczna jedynie w niektórych przypadkach otyłości, mianowicie tych spowodowanych zaburzeniami wydzielania insuliny.

Dieta Montignaca nie ogranicza ilości dostarczonych kalorii, zwraca jednak uwagę na jakość spożywanych pokarmów, zwłaszcza jeśli chodzi o węglowodany.


Jej założenia są następujące:

  • Spożywanie 3 posiłków dziennie odpowiednio przyrządzonych i spożywanych w odpowiednich odstępach czasu (po posiłku węglowodanowym czekamy 3 godziny na kolejny posiłek a po posiłku tłuszczowym – 4 godziny)
  • Rozdzielne spożywanie tłuszczów i węglowodanów poprzez wprowadzenie dwu rodzajów posiłków: tłuszczowych (opartych na mięsie, jajkach, tłustych serach i śmietanie o zawartości tł. powyżej 18%) i węglowodanowych (opartych na pełnoziarnistym pieczywie, makaronach z mąki durum, kaszach, ryżu brązowym – dieta rozdzielna)
  • Spożywanie owoców tylko rano, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem
  • Unikanie pokarmów o indeksie glikemicznym wyższym niż 50, a więc w przypadku wielu produktów spożywanie ich na surowo lub w postaci w niewielkim stopniu przetworzonej
  • Unikanie produktów dosładzanych, słodyczy o dużej zawartości tłuszczu i cukru
  • Spożywanie co najmniej 1 grama białka na 1 kilogram masy ciała na dzień
  • Spożywanie błonnika, co najmniej 40 gramów dziennie
  • Spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych (oliwa, ryby, orzechy) w miejsce nasyconych
  • Spożywanie produktów nisko przetworzonych jak np. makarony z mąki pełnej, chleb pełnoziarnisty.
  • Regularne picie wody, ale nie w trakcie posiłku ani też tuż po jego spożyciu

Dieta Montignaca pomocna jest na poprawienie funkcjonowania trzustki i uregulowanie poziomu cukru we krwi, podczas gdy chudnięcie jest efektem dodatkowym. Proponuje się również jej modyfikacje, np. zaleca się ograniczenie spożywanych węglowodanów poprzez wprowadzenie ładunku glikemicznego w miejsce indeksu glikemicznego, co zwiększa efekt odchudzający diety.

Dokładne wskazówki co do jej stosowania można znaleźć tutaj.

źródło zdjęcia

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.