Dieta odkwaszająca

Dieta odkwaszająca

Jeśli to nieprawidłowe odżywianie jest główną przyczyną zakwaszenia organizmu, oczywiste jest, że to właśnie do niego należy wprowadzić odpowiednie modyfikacje, by odzyskać równowagę kwasowo-zasadową. Jak to zrobić?

Dieta odkwaszająca- zasady

Podstawowe zasady diety odkwaszającej można sformułować w następujący sposób:

 • wprowadzamy do diety warzywa i owoce (najlepiej sezonowe!)
 • unikamy żywności wysoko przetworzonej
 • dodajemy do dań zdrowe oleje (olej sezamowy, lniany, oliwa z oliwek etc.)
 • rezygnujemy z jedzenia mięsa (przynajmniej na początkowym etapie, jeśli organizm jest silnie zakwaszony- później wystarczy ograniczenie jego ilości)…
 • … jadamy natomiast ryby- najlepiej morskie, gdyż są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3
 • nabiał eliminujemy lub, jeśli jest to z jakiegoś powodu niewykonalne, wybieramy produkty z mleka koziego i owczego
 • ograniczamy jajka w diecie
 • desery słodzimy np. stewią lub ksylitolem (rezygnujemy zarówno z białego oraz brązowego cukru, jak i sztucznych słodzików)
 • wybieramy produkty zbożowe tylko z pełnego ziarna
 • wprowadzamy do diety kaszę jaglaną (o jej właściwościach poczytacie w dalszej części tekstu)
 • nie przejadamy się i ostatni posiłek jemy na około 3 godziny przed snem (by nie doprowadzić do sytuacji, w której resztki pokarmowe zalegają w jelitach)
 • nie korzystamy z kuchenek mikrofalowych

Jeśli chodzi o napoje, to:

 • pijemy głównie wodę (również wodę z cytryną lub np. octem jabłkowym)
 • do południa możemy pić domowe soki (np. owocowe, z marchwi, buraków etc.)
 • dozwolone są zioła oraz kawa zbożowa
 • rezygnujemy z mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu

Jak widać, część tych zasad pokrywa się z typowymi zaleceniami dotyczącymi zdrowej, zbilansowanej diety. Różnice są raczej drobne i sprowadzają się do kwestii, która jest również problematyczna poza kontekstem problemu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej, a mianowicie do zaleceń w związku z udziałem mięsa oraz nabiału w codziennym menu. Zwolennicy diety wegetariańskiej czy wegańskiej podpiszą się pod postulatem eliminacji wybranych bądź wszystkich produktów odzwierzęcych z codziennej diety, a ci, którzy uznają mięso cze sery za najlepsze źródła białka i dietę je wykluczającą za z definicji źle zbilansowaną, go odrzucą. Fakt faktem, jeśli nasz organizm jest zakwaszony, należałoby skłonić się ku stanowisku tych pierwszych, przynajmniej na jakiś czas.

Warto pamiętać, iż jest sposób na bilansowanie produktów kwasotwórczych „na bieżąco”. Jeśli np. wypijemy daną objętość zakwaszającego napoju, musimy również wypić płyn zasadotwórczy w ilości trzykrotnie większej.

Dieta proteinowa

Modelem odżywiania, który stoi w niemal pełnej sprzeczności z zasadami diety przeciwdziałającej zakwaszeniu organizmu, jest jedna z popularnych swego czasu diet odchudzających, a mianowicie dieta białkowa (zwana inaczej proteinową).

Menu diety proteinowej opiera się na mięsie, jajkach oraz nabiale, czyli produktach wysokobiałkowych (w pierwszym jej etapie jada się tylko i wyłącznie właśnie produkty będące bogatym źródłem białka zwierzęcego- zakazane są nawet warzywa). Te dieta odkwaszająca wyklucza lub ogranicza do absolutnego minimum.

Trawienie mięsa powoduje produkcję kwasu moczowego w jądrach komórkowych. Trawienie nabiału wymaga natomiast pewnych dodatkowych ilości witaminy C (1 miligram witaminy C na 1 gram zjedzonego białka)- gdy jej nie dostarczamy, co może być trudne, jeśli nie je się warzyw i zapomina o suplementacji, w jelitach niestrawione resztki pokarmowe zaczynają gnić i zatruwają organizm.

Zaparcia, na które skarżą się osoby będące na diecie proteinowej, gdyż nie dostarczają a sobie wystarczających ilości błonnika, również przyczyniają się do zakwaszania organizmu.

Dieta proteinowa dopuszcza również picie kawy i innych napojów zawierających kofeinę oraz słodzenie sztucznymi słodzikami, co z zasadami diety odkwaszającej stoi w sprzeczności.

Monodieta jaglana

Jednym ze sposobów na odkwaszenie organizmu jest przejście na (wychwalaną przeze mnie) monodietę jaglaną. Polega ona na spożywaniu, przez od 3 do 14 dni, tylko i wyłącznie kaszy jaglanej.

Kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze, a więc dobrze neutralizuje kwasy i pomaga przywrócić kwasowo-zasadową równowagę organizmu i poprawić stan naszego zdrowia w błyskawicznym tempie. Poza tym, reguluje pracę jelit, a więc przeciwdziała zaparciom, które, jak już wspominałam, wzmagają zakwaszenie.

Zapraszam do lektury znajdujących się na moim blogu artykułów poświęconych monodiecie jaglanej, w których znajdziecie wiele informacji na temat prozdrowotnego działania kaszy jaglanej.

Podsumowanie

Jak widać, dieta odkwaszająca nie jest sposobem odżywiania, który w radykalny sposób zmienia nasze nawyki żywieniowe- szczególnie, jeśli staramy się jeść w miarę zdrowo. Największym wyzwaniem zdaje się być tu eliminacja mięsa oraz nabiału, ale, ponieważ niekoniecznie musimy stosować się do tej zasady do końca życia, warto zacisnąć zęby i zrobić coś dla siebie.

Zapraszam do lektury poprzednich teksów dot. zakwaszenia organizmu (cz. I i cz. II). Dowiecie się z nich, czym jest zakwaszneie, co je powoduje etc.

Zdjęcie- źródło

Please follow and like us:

2 Responses

 1. Anna 30/05/2015 / 11:12

  Choćby po to, by później nie musieć już się odkwaszać ani przyjmować tabletek, suplementów, nie chorować, nie tyć etc. Dieta to podstawa. Doprowadzanie się do stanu, w którym trzeba przyjmować tabletki, łykanie ich i powracanie do starych nawyków, będzie prowadziło do tego, że potrzebować będziemy coraz silniejszych leków i kuracji, gdyż problemy będą się nawarstwiać.

 2. asd 23/05/2015 / 17:22

  pytanie czemu wszystkie odkwaszania zaczynaja sie od odejmowania kwasow? wystarczy zjesc 3x 1g wapna, pare tabletek magnezu i potasu? po co zmieniac diete?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.