Dna moczanowa

Dna moczanowa

Dna moczanowa

Dna moczanowa (inaczej artretyzm lub skaza moczanowa) to przewlekła choroba zapalna stawów. Jej przyczyną jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, który to krystalizuje się i odkłada w stawach oraz ścięgnach.

Co sprzyja rozwojowi dny moczanowej? Jak się przed nią uchronić? Co wspólnego z leczeniem i profilaktyką dny moczanowej ma dieta? Okazuje się, że bardzo wiele, bowiem zakwaszenie organizmu nie pozostaje wobec poziomu kwasu moczowego obojętne. Dlaczego? O tym wszystkim przeczytacie w niniejszym tekście.

Dna moczanowa- najważniejsze informacje

Dna moczanowa to nawracające epizody ostrego zapalenia stawów objawiającego się zaczerwienieniem i obrzękiem stawów. Skóra w jego miejscu jest gorąca. Dna moczanowa uznawana jest za chorobę metaboliczną.

W dnie moczanowej zapalenie dotyka najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego (znajduje się u podstawy dużego palca stopy). Nazywana jest wtedy podagrą. Niemniej jednak, nawet jeśli dna dotknie tylko jednego stawu, to, nieleczona, z czasem może objąć ich dużo więcej.

Dna moczanowa diagnozowana jest poprzez specjalistyczne badania, tj. weryfikację, czy w płynie stawowym znajdują się charakterystyczne kryształki kwasu moczowego.

Dna moczanowa- objawy

Podstawowym objawem dny moczanowej jest ostre zapalenie stawów. Jak już wspominałam, polega ono na miejscowych, nawracających stanach zapalnych o ostrym przebiegu. Obrzękom stawów towarzyszy ból- trwa zwykle mniej niż 4 godziny i najczęściej pojawia się w nocy-, a czasem i gorączka.

Innym objawem dny moczanowej jest powstawanie tzw. guzków dnowych. Odkładają się, gdy poziom kwasu moczowego we krwi jest zbyt duży przez dłuższy czas. Te mogą z kolei przyczynić się do powstawania nadżerek kostnych, kamieni nerkowych i tzw. nefropatii moczanowej.

Dna moczanowa- ryzyko zachorowania

Przyczyną dny moczanowej jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi (norma to 0,15-0,45 mmol/l, czyli 2,5-8,0 mg/dl). Może mieć podłoże genetyczne lub być powikłaniem hiperurykemii (zmniejszone wydalanie moczanu przez nerki), innych chorób nerek, urazów i operacji chirurgicznych, ale ogromny wpływ na ryzyko zachorowania ma również nasz styl życia, w tym dieta.

Czynniki ryzyka, w przypadku zachorowań na dnę moczanową, związane z dietą, to:

 • nadmiar spożywanego alkoholu
 • nadmiar fruktozy w diecie
 • zbyt duże spożycie produktów białkowych
 • zbyt duże spożycie produktów bogatych w puryny, tj. min. podrobów, roślin strączkowych, kakao, mocnej herbaty, ryb etc.
 • spożywanie potraw przygotowywanych na wywarach kostnych

Na zwiększenie ryzyka zachorowania ma również wpływ otyłość. Ryzyko zachorowania na dnę zmniejsza natomiast:

 • przyjmowanie witaminy C oraz spożywanie produktów będących bogatym jej źródłem
 • spożywanie białka w odpowiednich do wieku, płci, aktywności fizycznej etc. ilościach

Dna moczanowa- dieta i styl życia

Dna moczanowa wymusza pewnego rodzaju dietetyczne restrykcje. Po pierwsze, unikamy produktów, których spożywanie wymienione zostało jako czynnik ryzyka zachorowania. Poza tym, wprowadzamy do diety te, które owe ryzyko zmniejszają. Chorzy na dnę moczanową powinni unikać potraw smażonych, a wprowadzić do diety te gotowane (na parze lub w wodzie) czy pieczone bez dodatku tłuszczu. Ostatni posiłek powinni oni zjadać na około 4-5 godzin przed snem, gdyż w nocy, co jest mechanizmem zupełnie naturalnym, zatrzymuje się w organizmie więcej kwasu moczowego.

W dnie moczanowej niezwykle ważne jest również przyjmowanie odpowiednich ilości płynów- należy wypijać dziennie jak najwięcej wody (minimum 5-6 szklanek). Warto również popijać napar z pokrzywy, który to przyspiesza usuwanie z organizmu kwasu moczowego.

Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny unikać przyjmowania diuretyków, aspiryny oraz leków immunosupresyjnych (hamujących reakcje immunologiczne organizmu).

Dna moczanowa a kawa

Picie kawy jest jedną z kwestii problematycznych, jeśli chodzi o dietę dla osób chorych na dnę moczanową. Z jednej strony uznaje się ją za napój, który musi być wykluczony z codziennego menu, w przypadku leczenia dny moczanowej, gdyż jest bogata w puryny. Okazuje się jednak, że kawa, poprzez katalizowanie różnych przemian metabolicznych w organizmie, może poziom kwasu moczowego we krwi obniżać. Decyzja o tym, czy będziemy pić kawę czy nie, jeśli cierpimy na dnę moczanową, powinna być więc podjęta po wzięciu pod uwagę indywidualnego stanu i potrzeb naszego organizmu, stadium choroby, opinii lekarskiej etc.

Dna moczanowa- leczenie

Dnę moczanową leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub sterydami. Objawy dny łagodzi również kolchicyna (lek produkowany z nasion zimowita jesiennego, rośliny o, co ciekawe, silnie toksycznym działaniu).

Jednakże leki to nie wszystko. Zmiany należy wprowadzić do swojego stylu życia i codziennej diety, o czym pisałam wyżej. Bardzo ważne jest również utrzymywanie na odpowiednim poziomie wagi ciała.

Kwas moczowy

Wiemy już, że dna moczanowa pojawia się na skutek podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi. Warto jednak wiedzieć, czym ów kwas moczowy jest, a więc i jakie ma właściwości. Jest to kwestia kluczowa dla zrozumienia wpływu zakwaszenia organizmu na ryzyko zachorowania na dnę moczanową.

Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym będącym pochodną puryny (substancji rzadko występującej w przyrodzie, której inną pochodną jest np. kofeina). Rozłożony w wysokiej temperaturze wydziela cyjanowodór.

U człowieka część kwasu moczowego pochodzi ze zmetabolizowanych zasad purynowych, część z syntezy kwasów nukleinowych, a część z pożywienia. 3/4 wydalane zostaje z moczem (około 500 g), a resztę rozkładają, w przewodzie pokarmowym, bakterie jelitowe.

Ponieważ kwas moczowy jest trudno rozpuszczalny w wodzie, w środowisku kwaśnym może odkładać się w stawach. W zasadowym, przeciwnie, rozpuszcza się bardzo łatwo (a dokładniej- tworzy tzw. moczany, które charakteryzują się łatwą rozpuszczalnością).

Dna moczanowa a zakwaszenie organizmu

Skoro kwas moczowy dobrze rozpuszcza się w środowisku zasadowym, a więc, dzięki temu, wydalany jest przez układ moczowy, okazuje się niegroźny dla osób, których równowaga kwasowo-zasadowa nie jest zaburzona. Jeśli jadamy zbyt wiele produktów o odczynie kwaśnym, tj. nabiału, mięsa, wysokoglikemicznych węglowodanów etc., pH organizmu, tj. dokładniej krwi, staje się bardziej kwaśne, co uniemożliwia rozpuszczanie się kwasu i jego krystalizowanie się.

Zwróćmy uwagę na to, iż produkty, których chorzy na dnę lub nią zagrożeni powinni unikać, to właśnie produkty zakwaszające organizm. Istnienie związku między dną a zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej jest oczywiste.

Dna moczanowa- podsumowanie

Dna moczanowa jest chorobą niezwykle bolesną i przykrą. Najważniejsze to jednak wiedzieć, że to my sami możemy się na nią skazać. Tym samym- sami możemy się z niej wyleczyć lub chociaż to leczenie wspomóc.

Autor zdjecia: https://www.flickr.com/photos/vagawi/, undefined

Please follow and like us:

3 Responses

 1. Anna 29/03/2018 / 07:28

  Bez wątpienia eliminacja nadmiernej ilości mięsa oraz piwa wpływa na zmniejszenie się stężenia kwasu moczowego. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że to głównie nerki źle funkcjonujące poprzez metale ciężkie nie są w sobie w stanie radzić z kwasem moczowym dlatego należy usunąć metale ciężkie, polecam poczytać więcej w książce „zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie”

 2. Anna 08/02/2017 / 16:19

  Dziękuję za komentarz

 3. Jolanta 02/02/2017 / 09:48

  Z doświadczenia swojego i mojego sąsiada, który też choruje na dnę wiem, że żeby się skutecznie leczyć to trzeba być konsekwentnym. Produkty ubogopyrynowe, zero alkoholu, lek najlepiej uarathone bo zmniejsza zawartość kwasu moczowego i naprawdę są efekty i naprawdę będzie poprawa. Zmniejszą się stany zapalne, to na pewno i obniży sie poziom kwasu moczowego którego jest za duzo. Ja teraz mam zmniejszoną dawkę leku, nie mam bólu i czuje sie dobrze, takze pocieszam, że da sie z tym zyc normalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.