Grzybica a odżywianie dziecka

grzybica-dziecko

Grzybica, ta wstydliwa i groźna zarazem choroba, dotykać może nie tylko dorosłych, ale również dzieci.
Zakażenia grzybicze u najmłodszych pojawiają się najczęściej w jamie ustnej oraz narządach układu pokarmowego (głównie w jelitach). Jak więc powinno odżywiać się dziecko chore na grzybicę? Czego powinny unikać matki karmiące piersią i jak mogą pomóc w wyleczeniu swego malucha?….

Grzybica i dieta u dorosłych oraz dzieci

Jak pokazaliśmy w poprzednich artykułach związanych z leczeniem grzybicy, najskuteczniejszą metodą walki z zakażeniami grzybiczymi jest zmiana codziennej diety na niskowęglowodanową i niskogliekmiczną. Doskonale sprawdzają się w niej również różnego rodzaju głodówki. Jednakże, organizm osoby dorosłej znacząco różni się od organizmu dziecka…
Organizm dziecka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, rozwija się. Jego metabolizm również działa inaczej- jest szybszy. Zdaje się więc, że drastyczne ograniczenie węglowodanów nie jest dobrym rozwiązaniem dla dziecka chorego na grzybicę, gdyż potrzebuje ono dużo więcej materiału energetycznego, również w postaci glukozy, niż dorosły. Dziecko na diecie niskowęglowodanowej będzie ospałe, markotne, rozdrażnione i może niezbyt radzić sobie z przyswajaniem wiedzy, gdyż zaburzona będzie praca jego mózgu. Nie oznacza to jednak, że dziecko może bezkarnie i bez kontroli zajadać się słodyczami. Węglowodanów dostarcza bardzo wiele produktów, a nie tylko te powszechnie kojarzone z „zastrzykiem energii”, jak właśnie wszystko, co zawiera w sobie biały cukier. Produkty nisko- i średnioglikemiczne (w ograniczonych ilościach) dostarczą dziecku energii i odpowiedniej porcji zdrowych cukrów.
Absolutnie niedozwolone jest również zmuszanie dziecka do przejścia na głodówkę.

Grzybica u niemowląt – jak zmienić dietę

Niemowlęta powinny być karmione piersią, gdyż najlepszym pokarmem dla malucha jest nic innego jak właśnie mleko jego matki. Jesteśmy ssakami, a ssaki, stąd nawet ich nazwa, ze swej natury i biologicznej czy fizjologicznej budowy, tak właśnie karmią swoje młode.
Jednakże, jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Gdy matka, z jakichkolwiek powodów, nie może karmić piersią, nie powinna robić sobie z tego powodu wyrzutów, lecz zastanowić się jak wybrnąć z sytuacji z jak najmniejszą szkodą dla dziecka. Tak więc, w wypadku karmienia sztucznego, nie tylko gdy dziecko choruje na grzybicę, ale w takiej sytuacji szczególnie, warto wybrać mleko hydrolizowane, które oparte jest na białku sojowym (przeciwwskazaniem jest tu tylko ewentualne uczulenie dziecka na soję). Sprawdza się ono również wtedy, gdy dziecko ma alergię na białka odzwierzęce, wykazuje objawy nietolerancji laktozy etc.
Wybierając mleko czy innego rodzaju pokarmy dla niemowląt i małych dzieci, pamiętajmy, by nie podawać im tych, które zawierają dodatek białego cukru. Nie powinny również zawierać nawet małych ilości mleka krowiego, gdyż to, w leczeniu grzybicy, powinno być wyeliminowane.
W przypadku, gdy to matka karmiąca piersią choruje na grzybicę, powinna zastosować się ona do wszystkich zaleceń żywieniowych dla dorosłych walczących z ta chorobą. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w serii artykułów dotyczących dietetycznego leczenia grzybicy, do zapoznania się z którymi serdecznie zachęcamy.

Grzybica u dziecka – jak zmienić dietę: podstawowe założenia

Dieta dziecka chorego na grzybicę powinna:

  • zawierać świeże warzywa i owoce
  • wykluczać produkty wysokoprzetworzone, które mają wysoki indeks glikemiczny, zawierają duże ilości białego cukru, barwników, konserwantów etc. (słodycze, słodkie soki, ciastka, białe pieczywo etc.)
  • bazować na produktach bez dodatku soli bądź z minimalną jej ilością
  • obfitować w produktu dostarczające dziecku wszystkich niezbędnych witamin, antyoksydantów i mikroelementów

Lubiane przez dzieci soki owocowe z kolorowych kartoników zastąpić należy tymi zrobionymi własnoręcznie w domowym zaciszu. Na początku można rozcieńczać je wodą, by sprawdzić jak dziecko będzie je tolerować.
Warto pamiętać, że wymienione wyżej założenia sprawdzają się również w ramach profilaktyki przeciwgrzybiczej i budowania u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych, co pozwoli mu na zachowanie zdrowia na wszystkich etapach jego życia. Co więcej, odpowiedzialne są one również za zachowanie odpowiedniego poziomu masy ciała, czyli uniknięcie problemów z nadwagą czy otyłością, co staje się dzisiejszą plagą wśród dzieci i młodzieży, a więc i chorób z nimi związanych jak np. cukrzyca czy choroby serca.

Grzybica u dziecka – gluten

Dzieci chorujące na grzybicę nie powinny jeść produktów zawierających roślinne białko zwane glutenem. Tak więc wykluczyć z jego diety należy przede wszystkim pszenicę, ale również żyto i jęczmień. Gluten jest niewskazany podczas leczenia grzybicy, gdyż podrażnia przewód pokarmowy, co nasilać może zaburzenia jego funkcjonowania, na które już, ze względu na chorobę, narażone jest dziecko.
Po pomyślnym zakończeniu leczenia można wprowadzać, powoli i w umiarkowanych ilościach, produkty glutenowe, ale ważne jest, by na bieżąco obserwować reakcje organizmu dziecka.

Grzybica u dziecka – tłuszcze

Tłuszcze w diecie dziecka chorego na grzybicę powinny pochodzić z oliwy z oliwek bądź oleju lnianego (niezwykle bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3) czy oleju z pestek winogron. Można również podawać dziecku tran.
Wykluczyć należy natomiast ciężkie, tłuste, czerwone mięsa, gdyż mogą one powodować zaburzenia trawienne, a zalegając w jelitach przyczyniają się do namnażania się w nich drożdżaków.

Profilaktyka przeciwgrzybicza u dzieci- przekarmianie

Grzybica u dzieckaAni niemowląt, ani małych dzieci, nie wolno karmić wbrew ich woli, tj. gdy nie są głodne (oczywiście, jeśli ich rozwój jest prawidłowy). Przekarmianie powoduje rozciąganie żołądka oraz zaburzenia w wykształcaniu się prawidłowych mechanizmów odczuwania głodu i sytości etc. Gdy dziecko nie ma ochoty na posiłek, nie czuje się głodne, to kolejnej porcji kalorii najwyraźniej nie potrzebuje. Zasada ta działa podobnie jak w przypadku większości zwierząt- najedzone mogą leżeć obok kolejnej porcji pożywienia, ale się na nią nie skuszą. Dziecko, równie instynktownie, w zgodzie z własnym ciałem, będzie unikało jedzenia ponad miarę. Oczywiście, jeśli nie nauczymy go działania zupełnie przeciwnego.
To, czego również powinny uczyć się dzieci, to dokładne przeżuwanie pokarmów. Zbyt szybkie jedzenie, szczególnie produktów węglowodanowych i w nadmiarze, o czym mowa była w poprzednim akapicie, zwiększa ryzyko zachorowania na drożdżycę jelita grubego oraz różnego rodzaju zaburzeń trawiennych.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi grzybicy, profilaktyki przeciwgrzybiczej oraz metod leczenia tej choroby przy pomocy naturalnych i skutecznych metod.

Zdjęcie: Autor: Mehregan Javanmard [GFDL, CC-BY-SA-3.0 lub CC-BY-2.5], undefined

Please follow and like us:

1 Response

  1. matka 01/12/2018 / 00:08

    To chyba zależy od uwarunkowań genetycznych, moje dzieci jakiś czas temu jadły masę słodkości zapijały dużą ilością caprio, ale to trwało może miesiąc a potem tylko caprio zostało i nic się nie działo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.