Grzybica jelit

Drożdże z rodziny Candida albicans występują w naszych jelitach zupełnie naturalnie. Jednak, w momencie, gdy fundujemy im dobre warunki do rozwoju, ich liczba zwiększa się i sytuacja wymyka się spod kontroli…
Grzybica jelit to choroba, której przebieg polega właśnie na niekontrolowanym, znacznym wzroście liczby drożdżaków Candida w jelicie grubym. Czym grozi? Jakie są jej przyczyny? Czym się objawia? Wszystko, co trzeba wiedzieć o grzybicy, znajdziecie w niniejszym tekście.

Grzybica jelit a drożdżaki Candida

Drożdżaki, czyli zarodniki grzybów, a dokładniej- drożdży, tworzą, wraz z wieloma innymi drobnoustrojami (jest ich aż 400 rodzajów!), naturalną florę bakteryjną jelit człowieka. Dzielą się one z nimi cukrami prostymi znajdującymi się w jelicie; stanowią one ich wspólną pożywkę. Gdyż nieustannie o nią ze sobą walczą, ich równowaga ilościowa utrzymuje się na stałym poziomie. Ale, jeśli pożywienia będzie więcej… O tym już za chwilę, ale można powiedzieć, że dość łatwo wyobrazić sobie skutki takiej sytuacji.

Sama obecność drożdżaków w dolnym odcinku układu pokarmowego, co warto jeszcze raz podkreslić, nie jest żadnym zaburzeniem, czy objawem patologicznym- jest to zupełnie normalne. Sytuacja ulega zmianie, gdy nie mówimy już tylko o ich występowaniu, ale gdy zaczyna się drożdżyca jelita grubego, czyli stan dominacji drożdżaków nad innymi, nazwijmy to, mieszkańcami tego jakże sprzyjającego rozwojowi drobnoustrojów środowiska.

Grzybica jelit

Gdy drożdżaki z grupy Candida albicans zaczynają się namnażać, staja się groźnymi rywalami innych drobnoustrojów znajdujących się w jelicie grubym. Drożdżaki przechodzą fermentację alkoholową (dlatego właśnie wzdęcia i gazy są cechą charakterystyczną drożdżycy; patrz: grzybica jelit- objawy – poniżej), a powstałe w jej wyniku toksyny przedostają się do krwioobiegu, gdyż flora bakteryjna, która przed tego typu sytuacjami chroni, nie funkcjonuje już prawidłowo.

Toksyny te, wraz z krwią, docierają do wątroby, której zadaniem jest ich neutralizacja. Niestety jednak, ponieważ metabolizować musi ona również, na bieżąco, toksyny, które dostarczamy organizmowi w pożywieniu, alkoholu etc., niekoniecznie musi poradzić sobie z dodatkową porcją niechcianych substancji. Dlatego właśnie drożdżyca jelita grubego wiąże się często z poważnym zatruciem organizmu***, które może mieć liczne poważne konsekwencje (np. zapalenie wątroby, zaburzenia pracy trzustki, zaburzenia trawienia etc.).

Grzybica jelit – ryzyko i przyczyny zachorowania

Drożdżaki odżywiają się cukrem prostym. Tak więc, jego nadmiar w diecie, w połączeniu z niedokładnym przeżuwaniem pokarmu, co uniemożliwia prawidłowe trawienie i wchłanianie węglowodanów, sprzyja rozwojowi grzybicy jelit.

Drożdżyca jelita grubego jest więc chorobą, która pojawia się, najczęściej, w wyniku zaniedbań żywieniowych. Gdy organizm działa prawidłowo, ilość cukrów prostych w jelicie grubym jest niewielka, gdyż wchłonięte zostają niemal w całości w jelicie cienkim. Pozwala to na zachowanie homeostazy w środowisku jelita grubego. Warto więc kontrolować ilość spożywanych węglowodanów (zarówno prostych jak i złożonych, gdyż te drugie do prostych muszą być rozłożone, by mogły wchłonąć się do krwioobiegu) oraz dokładnie gryźć pokarm, by owej naturalnej równowagi nie zaburzyć i uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbań.

Drożdżaki są odporne na antybiotyki, które za to wyniszczają inne drobnoustroje flory bakteryjnej. Tak więc, również leczenie antybiotykami może doprowadzić do znacznego namnożenia się drożdżaków w jelicie. Kuracje lekami hormonalnymi (w tym też stosowanie antykoncepcji hormonalnej) również zwiększają takie ryzyko. Rośnie ono również podczas radioterapii, chemioterapii, przyjmowaniu leków obniżających kwasotę soków żołądkowych etc.

Grzybica jelit może rozwinąć się również u osób, które cierpią z powodu innych chorób narządów układu pokarmowego, tj. np. żołądka, jelita cienkiego, czy trzustki, oraz na choroby hormonalne. Wszelkie nieprawidłowości, które przyczyniają się do przedostawania się większej ilości cukrów prostych, wraz z masami kałowymi, do jelita grubego, zwiększają ryzyko drożdżycy.

Grzybica jelit- leczenie

Grzybica jelit leczona jest farmakologicznie. Równie ważna jest jednak dieta- powinno ograniczyć się ilość cukrów prostych w codziennym menu, dokładnie przeżuwać pokarm etc. Jeśli przyjmowane leki są przyczyną pojawienia się drożdżycy, należy rozważyć, wraz z lekarzem prowadzącym, czy nie można z nich zrezygnować, bądź zastąpić nieszkodliwym substytutem.

Nawet wyleczona grzybica jelit nie jest przepustką do bezkarnego jedzenia słodyczy i innej przetworzonej żywności, gdyż, przy źle zbilansowanej diecie, istnieje duże ryzyko, że nastąpi jej nawrót.

Drożdżyca jelita grubego- objawy

Należą do nich:

  • dochodzące z wnętrza jamy brzusznej odgłosy przelewania się, bulgotania etc.
  • silne wzdęcia brzucha oraz gazy
  • zaparcia i biegunki (często nawet podczas jednego wypróżnienia stolec najpierw jest twardy, a potem luźny, o bardzo nieprzyjemnym zapachu)
  • piekące, rozluźnione stolce po spożyciu pewnych produktów
  • uczucie parcia na stolec trwające nawet kilka godzin po wypróżnieniu

Drożdżyca jelita grubego- profilaktyka

Działania profilaktyczne, o których powinniśmy pamiętać obawiając się o ilość drożdżaków w jelicie grubym, są następujące:

  • kontrola ilości spożywanych węglowodanów prostych i złożonych
  • dokładne przeżuwanie pokarmu
  • unikanie kuracji antybiotykowych, a gdy jest to niemożliwe, czy niebezpieczne- przyjmowanie leków osłonowych

Gdy leczymy się z powodu choroby, która może zwiększać ryzyko drożdżycy, warto skonsultować się ze swoim lekarzem i omówić z nim dodatkowe działania profilaktyczne. Jednakże, zbilansowana dieta nigdy nam nie zaszkodzi, a, co więcej, zawsze wyjdzie na zdrowie.

Osoby spożywające nadmierne ilości węglowodanów powinny wymienić je, częściowo, na tłuszcze i białko, tj. zmienić proporcje składników pokarmowych, które dostarczają im codziennie energii. Zaleca się, by tłuszcze wprowadzane do diety należały do grupy tzw. zdrowych, dobrych tłuszczy. Szczególnie polecany jest olej lniany, siemię lniane, tłuste morskie ryby etc., czyli produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Ich prozdrowotne działanie jest bardzo szerokie, gdyż pomagają one organizmowi w walce o odzyskanie naturalnej równowagi i utrzymanie jej. Olej lniany, jedno z najlepszych źródeł kwasów omega-3, warto wprowadzić do diety nie tylko w ramach profilaktyki przeciw drożdżycy, ale również podczas jej leczenia. Zapraszam zainteresowanych tematem nienasyconych kwasów tłuszczowych do lektury osobnych tekstów poświęconych ich wpływowi na zdrowie, oleju lnianemu etc.
Zaleca się również regularne oczyszczanie jelit przy pomocy lewatywy; monodietę jaglaną, oczyszczanie wątroby – wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w zakładce po prawej – oczyszczanie organizmu

Grzybica jelit, nawet jeśli uznamy ją za chorobę wstydliwą, stanowi naprawdę poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeśli podejrzewamy, że w naszym jelicie grubym rozwija się grzybica, bezzwłocznie powinniśmy przemyśleć swój sposób żywienia i skonsultować się z lekarzem.

Pamiętajcie, grzybica lubi słodkie, nie lubi środowiska zasadowego: jeśli podejrzewacie u siebie grzybice dodajcie do diety cytryny, lub ewentualnie sodę oczyszczoną

*** Toksemia, czyli zatrucie organizmu, ma wiele objawów, min. obniżenie odporności, złe samopoczucie, brak energii, zmiany skórne etc. Niezwykle interesującym objawem zatrucia organizmu jest jednak pojawiający się na języku brązowy nalot. Zapraszam do lektury osobnego artykułu poświęconego brązowemu nalotowi ma języku. Zapoznanie się z zamieszczonymi tam informacjami, z pewnością, wskaże każdemu, na co powinien być uczulony, jeśli chodzi o prawidłowe odczytywanie sygnałów wysyłanych mu przez jego własny organizm.

Link do filmu o grzybicy:

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.