Grzybica a dieta niskoglikemiczna

Warzywa w diecie niskoglikemicznej

Warzywa w diecie niskoglikemicznej

Dieta niskoglikemiczna jest dobrą alternatywą dla dość restrykcyjnej diety niskowęglowodanowej czy naprawdę trudnej do przejścia głodówki, o których pisałam już w poprzednich artykułach poświęconych leczeniu grzybicy. Stosowanie się do jej zasad jest również świetną profilaktyką grzybicy oraz, co warto przypomnieć, wielu innych chorób (główne zasady diety niskoglikemicznej znajdziecie TUTAJ).

Dieta niskogliekmiczna w profilaktyce i leczeniu grzybicy- produkty zakazane

Produkty, które trzeba wykluczyć w diecie niskoglikemicznej, to te o wysokim indeksie glikemicznym, czyli powodujące szybki skok poziomu cukru we krwi. Są to min.:

 • cukier
 • słodycze
 • pieczywo i słodkie wypieki z białej (oczyszczonej) mąki
 • biały makaron i ryż
 • fast-foody
 • owoce o dużej zawartości cukru [1]
 • słodkie przetwory mleczne [2]
 • miód
 • dynia, ziemniaki, bób, fasola (z puszki)
 • produkty zawierające konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty
 • Dieta niskogliekmiczna w profilaktyce i leczeniu grzybicy- produkty dozwolone

  Produkty o niskim indeksie glikemicznym, które możemy spożywać bez najmniejszych obaw o to, że możemy przyczynić się do rozwoju grzybicy bądź zaostrzenia jej stanu, to min.:

 • jarzyny
 • owoce o niskiej zawartości cukru [1] (* niski i średni indeks glikemiczny)
 • kwaśne mleko (w małych ilościach) [2]
 • zdrowe oleje roślinne (olej lniany, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek)
 • chude mięso i ryby
 • Dieta niskoglikemiczna w profilaktyce i leczeniu grzybicy- średni indeks glikemiczny

  W założeniach niektórych wersji diety niskoglikemicznej spotykamy się z pojęciem średniego indeksu glikemicznego. Ponieważ wyróżniane w jego zakresie przedziały wartości indeksów uznawanych za średnie są różne, zalecam zapoznanie się z ogólnymi zasadami łączenia oraz przygotowywania posiłków w leczeniu grzybicy, by w zależności od swych własnych potrzeb i upodobań, włączyć je do diety i nie zakłócić dietetycznej terapii.

  Warto dodać, że wspomniane w akapicie wyżej owoce o niskim i średnim indeksie glikemicznym mogą być, w zależności od ich ilości w zjedzonej porcji, lepszym rozwiązaniem w przypadku potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego niż np. pełnoziarniste ciasteczka, które, dzięki zawartości otrębów, wydają się nam zdrowe i nieszkodliwe, ale często zawierają spory „dodatek” białej mąki oraz dość duże ilości cukru. Owoce są natomiast bogatym źródłem nie tylko błonnika, ale również witamin.

  Dieta niskoglikemiczna w leczeniu grzybicy a inne diety

  Dieta niskoglikemiczna łatwo może być połączona z zaleceniami diety rozdzielnej i diety dr Budwig. Część ich założeń się pokrywa, a sprzeczności w ich zasadach nie sposób się doszukać. Jeśli już jakieś się pojawiają, są to raczej mało istotne niuanse, a nie ewentualne przyczynki do poważnej refleksji nad tym, co w końcu wolno nam jeść, a czego nie. Zachęcam do zapoznania się z informacjami zawartymi w artykułach na ich temat, byście mogli jeszcze efektywniej walczyć z grzybicą i odżywiać się jeszcze zdrowiej!

  __________________________________________
  [1] W początkowym okresie leczenia grzybicy w ogóle nie zaleca się jeść owoców- nawet tych o niskiej zawartości cukru (jak np. truskawki czy jabłka, śliwki, morele etc.). Wyjątek stanowią cytryny oraz czerwone grapefruty. Tym bardziej wystrzegać należy się tych o wysokim indeksie glikemicznym, jak np. banany, gruszki czy czereśnie. Ich ilość nawet w diecie osób, które nie zmagają się z grzybicą, powinna być pod ścisłą kontrolą. Warto wspomnieć przy tej okazji o arbuzie, którego również cechuje wysoki indeks glikemiczny. Często jest on, właśnie z tego powodu, niepolecany osobom dbającym o stały poziom cukru we krwi. Takie rozumowanie jest jednak błędne, gdyż arbuz, mimo wysokiego indeksu glikemicznego, ma bardzo niską zawartość węglowodanów, a więc ładunek glikemiczny w porcji arbuza jest stosunkowo niewielki.
  [2] Słodkie przetwory mleczne powinny być wykluczone z diety niskoglikemicznej z powodu zawartości białego cukru. Jednakże, w początkowym etapie leczenia grzybicy powinno się w ogóle wyeliminować z diety nabiał, nawet ten naturalny. Tradycyjna dieta niskoglikemiczna dopuszcza jedzenie produktów mlecznych, a więc jest to mała zmiana, na którą warto zwrócić uwagę. Wyjątek stanowi wspomniane w tekście kwaśne mleko.

  Autor zdjęcia: Dana Payne; Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artichoke_flower,_and_more_veggies.jpg?uselang=pl

  Please follow and like us:

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.