Grzybica penisa

grzybica penisa

grzybica penisa

O ile stosunkowo często spotykamy się, nawet w mediach, (np. w telewizyjnych reklamach środków do higieny intymnej etc.) z pojęciem grzybicy pochwy i temat ten przestaje być pewnego rodzaju tabu, o tyle grzybica penisa dotykająca tylko i wyłącznie mężczyzn ciągle nie są obecne w naszej świadomości. Co więcej, sami mężczyźni nie do końca zdają sobie sprawę z takiego zagrożenia. Nieświadomość w tym zakresie jest wielkim zaniedbaniem, gdyż wiedza, jak często zresztą bywa, uchronić może ich od nieprzyjemnych konsekwencji związanych z zachorowaniem na grzybicę prącia.

Grzybica narządów płciowych u mężczyzn- przyczyny

Do zachorowania na grzybicę penisa dochodzi zwykle w wyniku odbycia przez mężczyznę stosunku seksualnego z zarażoną kobietą. Co ważne, nosiciel drożdżaków również może, jeśli zmieni partnerkę, przenieść infekcję na jej organizm.
Poza tym, również urazy błon śluzowych i skóry, nawet te naprawdę minimalne i niemal niezauważalne, mogą doprowadzić do zakażenia, jeśli ich pojawienie pokryje się w czasie z kontaktem z zarażoną grzybica osobą.

Grzybica penisa stanowi ryzyko przede wszystkim dla:

  • cukrzyków
  • mężczyzn stosujących przewlekłą antybiotykoterapię

Grzybica penisa, w wielu przypadkach, nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, co sprawia, ze trudno jest ją zdiagnozować, gdyż zarażony mężczyzna nie zdaje sobie ze swej choroby sprawy. Podczas gdy żyje i funkcjonuje on w nieświadomości, drożdżaki infekują jego gruczoł prostaty oraz skórę narządów płciowych i napletka.

Grzybica penisa- objawy

W pewnym momencie, grzybica zaczyna jednak dawać się we znaki. Typowe dla niej objawy to:

  • biały nalot na żołędzi
  • świąd oraz pieczenie
  • zaczerwienienie skóry prącia oraz śluzówki żołędzi i napletka

Ponadto, grzybica penisa może spowodować:

  • pojawianie się nadżerek i wykwitów
  • rumieniowo-złuszczajace stany zapalne skóry

Stan zapalny spowodowany zakażeniem grzybiczym stanowi zagrożenie wystąpienia stulejki (zwężenia ujścia napletka, które utrudnia bądź uniemożliwia ściąganie napletka).
Dodatkowo warto jeszcze wspomnieć o objawach, które daje zakażenie grzybami prostaty. Są to min. częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy pieczenie cewki moczowej, bolesne parcie na mocz, ból podczas ejakulacji etc.

Grzybica penisa a bezpłodność

Grzybica penisa może doprowadzić do bezpłodności. Powoduje ona bowiem zmniejszenie się ilości oraz żywotności plemników w męskim nasieniu. Dzieje się to na skutek wytwarzania przez grzyby, w korzystnych warunkach, żeńskich hormonów płciowych. Grzybica męskich narządów płciowych powoduje również ginekomastię (rozrost tkanki gruczołowej piersi).
Na zakończenie warto dodać, że grzybica narządów płciowych również u kobiet może doprowadzić do bezpłodności, a także do problemów z utrzymaniem ciąży i, po urodzeniu dziecka, karmieniem piersią.

Grzybica penisa- podsumowanie

Grzybica penisa jest problemem stricte męskim. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, jak się przenosi, oraz zagrożenia, jakie płyną z zakażenia grzybami dla seksualnej partnerki chorego mężczyzny, widzimy, że zasięg jej szkodliwości jest dużo większy. Każdy mężczyzna dbający zarówno o siebie, jak i swoją partnerkę, powinien zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy ze strony swych narządów rodnych.
Zdaje się, że najlepszą profilaktyką grzybicy prącia jest utrzymywanie stosunków płciowych z jedną partnerką w danym okresie czasu oraz przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych (co tyczy się również kobiet).

Źródło zdjęcia: By Orrling (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.