Grzybica płuc

grzybica płuc

grzybica płuc

Istnieją choroby, których pierwsze objawy z łatwością można by przypisać zdecydowanie mniej groźnych infekcji, co sprawia, że stanowią one prawdziwe zagrożenie dla naszego zdrowia, a czasami nawet życia. Grzybica płuc jest jedną z nich.
Grzybica płuc powstaje w wyniku różnego rodzaju zaniedbań w zakresie troski o nasze zdrowie. Mowa tu głównie o dolegliwościach ze strony układu oddechowego.

Grzybica tchawicy i oskrzeli

Sygnały alarmowe, czyli, po prostu, objawy grzybicy tchawicy i oskrzeli, to min.:

 • kaszel
 • pleśniawki jamy ustnej
 • krwioplucie
 • odkrztuszanie brązowej wydzieliny o konsystencji przypominającej galaretę

Poza tym, podczas badania zwanego bronchoskopią (endoskopia dróg oddechowych poprzez wprowadzenie do nosa lub ust specjalnego urządzenia), zauważa się na śluzówce tchawicy i oskrzeli biały nalot.

Objawy grzybicy oskrzeli i płuc powinny wzbudzić nasz niepokój i skierować nas bezpośrednio do lekarza. Nieleczona grzybica tych narządów może bowiem doprowadzić do zaatakowania przez grzyby płuc, co stanowi już poważne niebezpieczeństwo (rozważając rolę płuc w ludzkim organizmie, szybko dostrzegamy i rozumiemy owo ryzyko). Bronchoskopia, o której wspominaliśmy, jest badaniem, dzięki któremu postawić można niemal ostateczną diagnozę choroby. Jest ono nieodłącznym elementem diagnostyki.

Grzybica tchawicy i oskrzeli leczona jest, jak inne zakażenia grzybicze, lekami przeciwgrzybiczymi. Warto jednak wiedzieć, że, również jak inne grzybice, może ona, w sprzyjających warunkach (np. podczas leczenia antybiotykami), powrócić.

Grzybica płuc- geneza

Grzybica płuc pojawia się na skutek nieleczonej infekcji grzybiczej tchawicy i oskrzeli, jak zostało już wspomniane, oraz jako następstwo posocznicy (sepsy) wywołanej infekcją drożdżakami (czytaj więcej w artykule Grzybica ogólnoustrojowa).

Grzybica płuc- objawy

Objawy grzybicy płuc to:

 • suchy kaszel
 • duszności
 • gorączka
 • odkrztuszanie śluzowej, zwykle brązowej wydzieliny

Ponadto, w płucach pojawiać się mogą pojedyncze ropnie. Grzybicze zmiany obejmować mogą jednak nawet cały płat płuca, a stan chorego, w takim wypadku, przypomina infekcję prosówkową gruźlicą.

Grzybica płuc- leczenie

Grzybica płuc wymaga podjęcia jak najszybszych działań w celu wyleczenia pacjenta. Nie stosuje się, podczas terapii, antybiotyków, gdyż te jedynie pogarszają problem. Wprowadza się natomiast leki przeciwgrzybicze, które są stosunkowo dobrym sposobem na pozbycie się grzybów z płuc. Jednakże, czasami choroba jest na tyle rozwinięta, że konieczna jest operacja polegająca na wycięciu grzybni, czasami wraz z kawałkiem samego zainfekowanego płuca. Dlatego tak ważne jest, by szybko podjąć leczenie i nie doprowadzić płuc do stanu, w którym konieczne będzie wycięcie ich części.

Źródło zdjęcia: Autor: Yale Rosen [CC-BY-SA-2.0], undefined

Please follow and like us:

2 Responses

 1. Anna 03/11/2015 / 22:49

  To pytanie najlepiej będzie zadać lekarzowi prowadzącemu, który ma pełny wgląd w historię choroby.

 2. Robert 31/10/2015 / 16:14

  Witam co jeśli pacjent bierze chemię na ostra bialaczke i ma grzybicę na obu plucach jakie ma szansę to wyleczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.