Grzybica pochwy

grzybica pochwy

grzybica pochwy

Grzybica pochwy (inaczej kandydoza pochwy, drożdżyca pochwy) to jedna z infekcji dróg moczowo-płciowych kobiet. Najczęściej odpowiada za nią nadmiar grzybów Candida albicans w błonie śluzowej pochwy. Może jednak zdarzyć się tak, ze to grzyby Candida innego rodzaju wywołają chorobę.
Grzybica pochwy najczęściej dotyka kobiet w wieku między 16. a 30. rokiem życia.

Grzybica pochwy- objawy

Grzybica pochwy ma charakterystyczne objawy, do których zaliczamy min.:

 • ból, pieczenie oraz świąd w obrębie pochwy
 • obrzęk sromu i błon śluzowych pochwy
 • biały nalot na ścianach pochwy
 • upławy gęste i piekące bądź wodniste
 • ból podczas oddawaniu moczu oraz podczas stosunku płciowego

Jednakże, u około 30% chorych kobiet, grzybica pochwy przebiega niemal bezobjawowo, tzn. objawy są na tyle nieuciążliwe, że kobieta nie zdaje sobie sprawy z problemu. Wtedy jedynym sygnałem alarmowym okazuje się być np. zakażenie grzybicą jej partnera seksualnego. Co ważne, w takiej sytuacji oboje powinni się oni, równolegle w czasie, poddać leczeniu.
Tak więc, przyjmuje się, że grzybica pochwy może mieć przebieg ostry (wymienione w pierwszym akapicie objawy) bądź przewlekły (przebieg bezobjawowy). Grzybica pochwy, niezależnie od swego przebiegu, ma tendencje do nawrotów. Jej leczenie tym bardziej wymaga więc wiele uwagi zarówno od lekarza prowadzącego jak i samej pacjentki.

Grzybica pochwy- przyczyny

Grzybica pochwy często jest następstwem antybiotykoterapii, gdyż antybiotyki wyniszczają naturalną florę bakteryjną pochwy oraz jelit (do wpływu grzybicy jelita na zakażenie grzybicze pochwy jeszcze wrócimy). Bakterie, które produkują w śluzówce pochwy kwas mlekowy, to Lactobacillus acidophilus. Gdy jest ich zbyt mało, zmienia się kwasowość pochwy- środowisko nabiera charakteru zasadowego, co sprzyja rozwojowi grzybicy. W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej jest zarazić się chorobą np. na basenie.

Poza tym, przyczyną pojawienia się grzybicy pochwy może być, o czym warto pamiętać, grzybicze zakażenie jelita grubego. Odległość między cewką moczowa i pochwą a odbytem jest stosunkowo niewielka; stąd łatwo o przeniesienie grzybów z jednego organu na drugi.
Dlatego właśnie, gdy chora kobieta leczy się tylko na tę jedną dolegliwość, jaką jest grzybica pochwy, naraża się na nawroty choroby, jeśli jej prawdziwą przyczyną jest zakażenie jelita grubego, z którym to absolutnie nic nie robi, gdyż nie jest go nawet świadoma. W takim wypadku, leczenie jest więc bezskuteczne.

Grzybica pochwy- zagrożenia

Grzybica pochwy, jeśli nie jest wyleczona, przenieść może się na inne części ciała, w tym np. uda, pachwiny, skórę między pośladkami oraz, co bardziej niebezpieczne, organy wewnętrzne jak pęcherz czy szyjka macicy. Zakażenie grzybicze szyjki macicy zwiększa ryzyko jej nowotworu.

Grzybica pochwy- leczenie

Leczenie grzybicy pochwy wymaga, przede wszystkim, sprawdzenia, czy tylko ona jest problemem, czy może to zakażenie grzybicze innych organów stało się jej bezpośrednią przyczyną. Ponadto, przed rozpoczęciem leczenia należy zweryfikować, czy chora nie cierpi na rzeżączkę bądź inne choroby weneryczne, których objawy mogą się niekiedy pokrywać, a które to wymagają innego rodzaju terapii.
Grzybica pochwy leczona jest zwykle domiejscowymi (dopochwowymi) lekami, czasami lekami doustnymi bądź maściami (jednakże trzeba podchodzić do nich z dużą rezerwą, gdyż są to zwykle maści sterydowe), a terapia sprowadza się głównie do odbudowy naturalnej flory bakteryjnej pochwy.
Poza tym, warto wiedzieć, że już samo występowanie drożdżaków w pochwie wymaga dopochwowych aplikacji pałeczek kwasu mlekowego w celach profilaktycznych, przeciwgrzybiczych. Warto jest więc regularnie się pod tym kątem badać, by móc pokonać grzybicę zanim ona jeszcze faktycznie się pojawi.
Zarówno leczenie jak i profilaktyka grzybicy pochwy zakłada ponadto odstawienie leków hormonalnych oraz stosowanie płynów do higieny intymnej utrzymujących odpowiedni poziom pH w obrębie pochwy.

Źródło zdjęcia: By Tibor Végh (Timibuli 2010 017.JPG) [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Please follow and like us:

2 Responses

 1. Marta Sosenka 05/12/2018 / 14:03

  Żeby nas właśnie nie dopadła taka infekcja i problemy to musimy o siebie po prostu zadbać. Czysta bielizna i higiena to przede wszystkim. I oprócz tzw codziennej kąpieli to dobrze też jest używać kosmetyków które są przeznaczone do higieny intymnej i ja właśnie używam, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne czyli od provag

 2. monnika 14/08/2018 / 08:02

  jak mnie dopadła grzybica, to myślałam,ze zeświruję tak naprawdę, bardzo źle się czułam, jak mnie to dopadło to wizytę u ginekologa miałam dopiero za dwa tygodnie. Kupiłam sobie emulsję do higieny intymnej, przy której objawy grzybicy zostały złagodzone. Teraz jeszcze zapobiegawczo stosuję w żelu, bo często chodzę na basen i boję się po prostu kolejnej grzybicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.