Grzybica u dzieci

Grzybica u dzieci

Grzybica u dzieci

Grzybica stanowi dla noworodków i małych dzieci stosunkowo duże ryzyko dlatego, iż ściany dziecięcego jelita nie są wystarczająco ukształtowane w sensie biologicznym, by ochronić je przed rozwojem choroby. Oczywiście, przeciwciała zawarte w mleku matki są przez organizm dziecka wchłaniane, ale nie zawsze wystarczą do ochrony przed wszelkimi patogenami. Do zakażenia dziecka grzybicą może dojść jeszcze w łonie matki, ale najczęściej pojawia się ono podczas porodu. Grzybica u dzieci może dotyczyć min. ich skóry (grzybica zewnętrzna), ale może przerodzić się, w sprzyjających warunkach, w zakażenie całego organizmu (grzybica ogólnoustrojowa).

Grzybica u dzieci- pleśniawki

Pleśniawki, czyli ostre zapalenie jamy ustnej, to nic innego jak właśnie grzybica. Pleśniawki pojawiają się najczęściej u noworodków, które zostały zakażone grzybami Candida już podczas porodu (w sytuacji, gdy narządy rodne matki są zakażone). Grzybica, która przybiera formę pleśniawek, rozpoznana być może już po kilku dniach od narodzin. Zmiany (biały nalot przypominający zsiadłe mleko) pojawiają się na podniebieniu, policzkach, dziąsłach i języku dziecka. Czasami zdarza się tak, iż nawet przełyk jest zainfekowany, co powodować może np. problemy z przełykaniem. Co więcej, zakażenie, które przejdzie na oskrzela, utrudnia dziecku oddychanie. Dlatego właśnie tak ważne jest, by momentalnie zauważyć pierwsze objawy choroby.

Grzybica u dzieci- inne objawy

Grzybica u dzieci może mieć jednak inne objawy niż tylko pleśniawki w obrębie jamy ustnej. Również atopowe zapalenia skóry nieznanego pochodzenia są sygnałem alarmowym dla rodziców i lekarzy. Z czasem pojawiają się u dziecka również wzdęcia, cuchnące stolce, kolki jelitowe. Malec zbyt wolno przybiera na wadze, a na jego skórze zauważyć można zaczerwienienia, podrażnienia (szczególnie w okolicy odbytu) oraz krostki. Grzybica u dzieci sprawia, że są rozdrażnione, nie śpią spokojnie; często wybudzają się ze snu. Sytuację pogarsza fakt, iż dzieci te mają słabszą odporność i często chorują, a gdy podawane im są antybiotyki, grzybica szybciej się rozwija, a wszystkie objawy przybierają na sile.

Grzybica u dzieci- zakażenia układu moczowego

Grzybica, oprócz skóry czy jamy ustnej, zaatakować może również układ moczowy małego dziecka. Tego typu zakażenie zagraża życiu dziecka. Grzybica układu moczowego jest problemem głównie w przypadkach dzieci urodzonych zbyt wcześnie bądź tych o zbyt małej wadze urodzeniowej. Często podaje się im różnego rodzaju antybiotyki, które niekorzystnie wpływają na florę bakteryjną narządów dziecka i sprzyjają rozwojowi grzybicy. Ryzyko zwiększa również stosowanie cewników czy żywienie pozajelitowe. To, co ważne, gdy mówi się o zakażeniach grzybiczych układu moczowego dzieci, to fakt, że nie dają one jednoznacznych objawów, co sprawia, że trudno jest je szybko zdiagnozować. Kojarzone z innymi chorobami, leczone mogą być antybiotykami, które, jak już zostało kilkakrotnie wspomniane, problemu nie rozwiązują, lecz, wręcz przeciwnie, pogarszają go. Grzybica układu moczowego koniecznie powinna być brana pod uwagę w diagnozowaniu problemów zdrowotnych dzieci, u których pojawia się np. skąpomocz czy zatrzymywanie moczu. Takie objawy sugerować mogą nawet, że zakażenie znajduje się już w obrębie nerek dziecka. Należy wtedy przebadać dziecko pod kątem obecności komórek drożdzaków. Jak widać, grzybica występująca u małych dzieci jest bardzo niebezpieczna z wielu powodów; jest trudna do zdiagnozowania, nie zawsze daje takie same objawy, atakuje różne organy organizmu, a brak werbalnej komunikacji z dzieckiem utrudnia jednoznaczne ustalenie jego odczuć np. bólowych. Czujność rodziców i lekarzy jest więc, w przypadku noworodków i dzieci, najważniejsza. Na zakończenie, wspomnieć należy również o tym, że skoro matka, której narządy rodne są zakażone grzybicą, może swoje dziecko nią zarazić, każda kobieta planująca zajście w ciąże bądź już ciężarna, powinna uważnie pod tym kątem się przebadać.

zdjęcie- źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.