Grzybica układu moczowego

grzybica ukladu moczowego

grzybica ukladu moczowego

Grzybica układu moczowego, czyli infekcja grzybami któregokolwiek z jego narządów, to problem zdrowotny, który raczej nie występuje zupełnie samodzielnie, ale łączy się z zakażeniem innych organów organizmu (łączy się, tj. bądź wynika z niego, bądź je za sobą, w konsekwencji niewyleczenia, pociąga).

Grzybicze zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego

Objawy grzybiczego zapalenia cewki moczowej to min. pieczenie oraz ból odczuwane podczas oddawania moczu. Jednakże, jak widać, nie są one na tyle charakterystyczne, by mogły ostatecznie świadczyć o tym, że to właśnie grzybica jest naszym aktualnym zdrowotnym problemem. Tylko badanie wydzieliny z cewki moczowej i posiewu mikologicznego pozwala na postawienie wiarygodnej diagnozy choroby.
Grzybica cewki moczowej jest zwykle związana z grzybicą narządów rodnych (zachęcamy do zapoznania się z artykułami, których tematami są grzybica penisa i grzybica pochwy) i zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Również grzybica pęcherza moczowego zdiagnozowana może być tylko dzięki przeprowadzeniu dokładnych badań. Związane z nią np. nietrzymanie moczu czy częstomocz przypisywane mogą być, szczególnie w przypadku kobiet, do zupełnie innych jednostek chorobowych czy kojarzone tylko i wyłącznie z wiekiem pacjentki bądź fizjologicznymi konsekwencjami np. urodzenia dziecka/dzieci.

Zapalenie grzybicze gruczołu krokowego

Grzybica gruczołu krokowego (prostaty) występuje najczęściej u mężczyzn, którzy mają założony na stałe cewnik moczowy. Innym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest problem zalegania w pęcherzu moczu.
Dzięki laboratoryjnym badaniom mikroskopowym (w tym badaniu wydzieliny z gruczołu krokowego) można stwierdzić, czy mężczyzna chory jest na grzybicę czy nie. Badania są tu kluczowym elementem diagnostyki, gdyż objawy, jak w przypadkach krótko scharakteryzowanych powyżej, nie są jednoznaczne. Owe objawy to min. problemy z oddawaniem moczu, w tym min. zbyt duża jego częstotliwość. Niestety infekcje grzybami, co warto tu dodać, nie są zwykle brane, na samym początku, przez lekarzy pod uwagę, gdy zgłasza się do nich zaniepokojony mężczyzna.
Zainteresowanym polecamy tekst o grzybiczych zakażeniach męskich narządów rodnych, które to również zwiększają ryzyko zachorowania na grzybicę prostaty.

Grzybice układu moczowego- podsumowanie

Jak zostało pokazane, grzybica któregokolwiek z organów układu moczowego wymaga, w sensie lekarskiej diagnozy, przeprowadzenia dokładnych laboratoryjnych badań. Ponieważ jej objawy często kojarzone są z zakażeniami bakteryjnymi czy nawet zwykłymi podrażnieniami etc., w zależności od świadomości i doświadczeń samej osoby cierpiącej na daną dolegliwość, może być zbagatelizowana, co prowadzi do jej rozwoju oraz, w sprzyjających okolicznościach, infekowania kolejnych narządów. Możliwe, że nawet tych, które nie wchodzą w skład samego układu moczowego.

<Źródło zdjęcia: Autor: Daniel Lobo (Meón) [CC-BY-2.0], undefined

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.