Grzybica układu pokarmowego 1

grzybica ukladu pokarmowego

Grzybica układu pokarmowego może dotykać jednego z jego narządów, czyli np. jamy ustnej, żołądka, jelit etc. Może więc dawać różne objawy, mieć różny przebieg etc. w zależności od zaatakowanego grzybami organu. Grzybica układu pokarmowego, jako taka, charakteryzuje się jednak tym, że jej wyleczenie nie gwarantuje, ze choroba nie powróci. Każde osłabienie organizmu, np. na skutek kolejnej antybiotykoterapii, może spowodować nawrót grzybicy.
Warto zaznaczyć, że o ile 30- 40 lat temu grzybicę przewodu pokarmowego najczęściej rozpoznawano w jamie ustnej oraz przełyku, to dziś występuje ona najczęściej w żołądku. Prawdopodobnie ma to związek z rosnącą ilością zachorowań na wrzody żołądka (co spowodowane jest zmianami w naszej diecie, coraz częstszym stosowaniem antybiotyków oraz rosnącym stresem, z którym musimy się zmagać). Leki stosowane, by wyleczyć wrzody żołądka, obniżają kwasowość w jego środowisku, co sprzyja rozwojowi grzybów Candida.
Grzybica układu pokarmowego ma jednakże wiele innych czynników sprzyjających jej rozwojowi

Grzybica układu pokarmowego- czynniki ryzyka

Grzybica układu pokarmowego rozwijać może się u osób:

    przyjmujących leki przeciwwrzodowe obniżające kwasowość w żołądku

  • stosujących antybiotykoterapię
  • stosujących sterydoterapię
  • chorujących na cukrzycę
  • chorych na choroby nowotworowe
  • cierpiących na marskość wątroby
  • chorych na AIDS bądź inne choroby związane z obniżeniem odporności organizmu
  • jedzących zbyt dużo węglowodanów

Grzybica układu pokarmowego- diagnostyka i leczenie

Grzybica układu pokarmowego nie jest łatwa do zdiagnozowania. Problem ten wynika z faktu, że drożdżaki (grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby) naturalnie znajdują się w jelitach i, co za tym idzie, w kale, który to właśnie jest poddawany badaniom. W przypadku podejrzenia grzybicy jednego z górnych narządów układu pokarmowego bardzo pomocne okazuje się badanie endoskopowe, ale tylko wyniki testów laboratoryjnych dają lekarzowi pewność co do diagnozy.
Leczenie grzybicy polega głównie na podawaniu leków przeciwgrzybiczych (których efektywność ostatecznie weryfikuje diagnozę) oraz zmianie diety na niskowęglowodanową.

Grzybica układu pokarmowego- podsumowanie

Grzybica układu pokarmowego jest niebezpieczna dlatego, że trudno ją zdiagnozować i podczas gdy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jakiś organ jest już zainfekowany, grzyby mogą, przy sprzyjających warunkach, przenosić się na inne narządy naszego organizmu; najpierw te również należące do układu pokarmowego, ale potem nawet na inne, co doprowadzić może do zagrażającej życiu grzybicy ogólnoustrojowej.

Grzybica układu pokarmowego to temat, który musi być, przez każdą osobę dbającą o swoje zdrowie, poznany. Więcej szczegółowych informacji dotyczących infekcji grzybiczych konkretnych narządów układu pokarmowego znajdziecie w części drugiej artykułu.

zdjęcie źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.