Jelito drażliwe a grzybica

jelito drazliwe

jelito drazliwe

Zespół jelita drażliwego (nadwrażliwego), czy po prostu- jelito drażliwe, to zespół dolegliwości, których przyczyną może być, o czym warto wiedzieć, zakażenie grzybicze. Grzybica, niestety, zwykle nie jest brana pod uwagę podczas całego procesu związanego z diagnostyką tej choroby, lecz, jak się okazuje, jej bagatelizowanie może być wielkim błędem.

Jelito drażliwe- czym jest?

Jelito drażliwe (inaczej: zespół jelita drażliwego) to choroba układu pokarmowego, której objawy, o których zaraz powiemy, utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Zdaje się, że problem ten jest dużo bardziej powszechny niż mogłoby się to, na pierwszy rzut oka, wydawać, gdyż wiele osób zrzuca dolegliwości ze strony układu pokarmowego na karb stresu (co nie jest tak do końca bezzasadne) i nie zgłasza się do lekarza w celu uzyskania pomocy.
Jelito drażliwe występuje pod postacią zaparciową bądź biegunkową, które to zostały krótko scharakteryzowane poniżej, oraz w postaci mieszanej, czyli łączącej w sobie objawy obu poprzednich wyróżnianych przez lekarzy postaci.

Jelito drażliwe- postać zaparciowa

Objawy dolegliwości, jaką jest jelito drażliwe pod tzw. postacią zaparciową, to:

 • zaparcia (występujące naprzemiennie z okresami, gdy układ pokarmowy zdaje się funkcjonować prawidłowo)
 • bóle (w okolicach okrężnicy) pod postacią kolek

 • bóle brzucha o różnym charakterze i nasileniu
 • wzdęcia
 • nudności
 • zgaga

Może zdarzyć się tak, że po spożyciu posiłku niektóre z objawów ulegają nasileniu.
Wymienione tu objawy niekoniecznie muszą występować razem. Poza tym, ich nasilenie może się różnić u cierpiących na zespół pacjentów.

Jelito drażliwe- postać biegunkowa

Jelito drażliwe pod postacią biegunkową daje następujące objawy:

 • oddawanie licznych stolców, których objętość jest stosunkowo niewielka
 • śluz w stolcu
 • parcie na stolec pojawiające się niemal natychmiast po spozyciu posiłku
 • uczucie niepełnego wypróżnienia
 • silne bóle brzucha
 • wzdęcia i częste oddawanie gazów

Objawy zwykle nasilają się po spożyciu posiłku, a łagodnieją (bądź całkowicie ustępują) po oddaniu stolca i nadmiaru gazów.
Co jest interesujące w kontekście objawów postaci biegunkowej zespołu jelita drażliwego, to fakt, że pojawiają się one zwykle z samego rana, po przebudzeniu się chorego czy jego wstaniu z łózka. Natomiast zarówno w przypadku postaci biegunkowej jak i zaparciowej, co należy dodać, wszystkie objawy i dolegliwości znikają podczas gdy chory śpi.

Jelito drażliwe- przyczyny

Przyczyny pojawiania się tej dolegliwości nie zostały jeszcze do końca ustalone. Zakłada się jednak, że wpływ na jej występowanie mają min.:

 • zaburzenia motoryki jelit na różnym tle
 • nietolerancja laktozy wraz z jej występowaniem w codziennej diecie
 • dieta wysokowęglowodanowa
 • niedobory błonnika w diecie

Ponadto, osoby cierpiące na jelito drażliwe prowadzą zwykle stresujący tryb życia bądź mają za sobą traumatyczne przeżycia. Często są również chorzy na depresję, cierpią na chroniczny niepokój i lęki oraz hipochondrię.

Jelito drażliwe a grzybica

Zdaje się, że do listy przyczyn pojawiania się objawów zespołu jelita drażliwego powinna być dołączona jeszcze grzybica. Przyjrzyjmy się tej kwestii odrobinę dokładniej…
Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się pewnym zbiorem objawów, o których była mowa wcześniej, do których zaliczają się min. bóle brzucha, naprzemienne występowanie biegunek i zaparć, wzdęcia, gazy etc. Wszystkie te dolegliwości występują również u pacjentów chorych na drożdżycę jelita grubego. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku objawy ustępują podczas snu, a w stolcu chorego nie ma krwi. Ponadto, życie w permanentnym stresie oraz błędy dietetyczne wymienia się jako czynniki ryzyka obu tych chorób. Depresja, która często współwystępuje z jelitem drażliwym, wywoływana jest przez neurotoksyny produkowane przez grzyby żyjące na organach chorych na grzybicę osób.
Nasuwa się więc wniosek, że zespół jelita drażliwego oraz grzybica, w jakimś stopniu bądź na jakiejś płaszczyźnie, najprawdopodobniej są ze sobą połączone. Nie da się tego związku jednoznacznie określić, gdyż jelito drażliwe wciąż jest chorobą nie w pełni zbadaną i scharakteryzowaną, a grzybica często bagatelizowana jest przez samych lekarzy szukających przyczyny dolegliwości, na które cierpi ich pacjent. Poza tym, zdiagnozowanie grzybicy jelita grubego jest dość trudnym i długotrwałym procesem.

Jeśli jednak zauważymy u siebie objawy zespołu jelita drażliwego, warto przebadać się pod kątem grzybicy jelita grubego, gdyż ta, gdy jest nieleczona, doprowadzić może nawet do stanowiącej ryzyko dla życia grzybicy ogólnoustrojowej.
Więcej informacji: grzybica jelita grubego oraz grzybica ogólnoustrojowa.

Autor zdjęcia: Connormah Raster: en:User:User:Dflock (Based off File:Intestine.png) [Public domain], undefined

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.