Kazeina

kazeina

Kazeina, czyli białko mleka krowiego (100 ml krowiego mleka zawiera jej aż 2.8 g, czyli 3 razy więcej niż mleko ludzkie), o którym wspominałam już przy okazji omawiania problemu nadwrażliwości na mleko, jest jedną z, jak się zdaje, najbardziej szkodliwych substancji, jakich możemy dostarczać sobie wraz z pożywieniem. Być może to właśnie ona, a nie laktoza, jest odpowiedzialna za to, iż mleka krowiego w ogóle nie powinniśmy pić

Czym jest kazeina?

Kazeina jest głównym białkiem mlecznym, a jej zawartość w białku mleka krowiego wynosi około 75%.

Kazeina jest lepką i gęstą substancją o właściwościach śluzotwórczych, które ujawniają się, po jej spożyciu, w żołądku jelitach, tj. podczas trawienia- po wypiciu mleka przez niemowlę w jego żołądku tworzą się, właśnie z kazeiny, ciężkostrawne grudy. Powstały śluz utrudnia wchłanianie się przez kosmki jelitowe składników odżywczych (przyswajalność białka z krowiego mleka wynosi tylko 50%).

Człowiek nie jest przystosowany do jej trawienia (a przynajmniej nie w takich ilościach, w jakich znajduje się ona w krowim mleku) i, choć kazeina jest dobrym materiałem budulcowym, to tylko dla np. cieląt, ale już nie niemowląt. O różnicach między mlekiem krowim oraz mlekiem ludzkim, a więc i przyczynach, dla których nie powinno się podawać krowiego mleka dzieciom, napiszę dokładniej w osobnym tekście.

Kazeina- alergia

Około 60% osób cierpiących na alergię na mleko jest uczulonych właśnie na kazeinę; prawie 20% noworodków przychodzi na świat z przeciwciałami IgG skierowanym przeciwko białkom występującym w krowim mleku (głównie kazeinie i betalaktoglobulinie). Z wiekiem występuje spadek produkcji tych przeciwciał (stąd, jak wspominałam, objawy nadwrażliwości na mleko zwykle ustępują z czasem). Niemniej jednak ów spadek jest wolniejszy od tego związanego z białkami serwatkowymi. Co ciekawe, przeciwciała skierowane przeciwko kazeinie występują u dorosłych rzadziej niż te skierowane przeciw owym białkom.

Kazeina jest najbardziej odpornym na wysokie temperatury białkiem w krowim mleku. Dlatego właśnie to ona jest przyczyną pojawiania się objawów alergii po spożyciu serów- w trakcie obróbki mleka, podczas ich produkcji, kazeina nie ulega zniszczeniu.

Kazeina a AZS

Jak zostało już wspomniane w poprzednim artykule dotyczącym alergii na mleko, u dzieci chorych na AZS i zarazem nadwrażliwych na krowie mleko, jego spożycie zaostrza objawy choroby (u dorosłych to pogorszenie stanu skóry jest niewielkie). Okazuje się nawet, że dwie te dolegliwości często idą ze sobą w parze, tj. współwystępują ze sobą.

O ile jednak pojawianie się alergicznej reakcji po spożyciu mleka może mieć więcej wspólnego z reakcją charakterystyczną dla nadwrażliwości na mleko niż AZSem, to, mimo wszystko, u wszystkich chorych, u których krowie mleko wywołuje zaostrzenie się objawów atopowego zapalenia skóry, należy je wyłączyć z diety.

Szkodliwa kazeina

Osoby cierpiące na nadwrażliwość na mleko, oraz, jak się później okaże, wszyscy inni, jeśli nie wyłączą go z diety, narażają się na większe ryzyko niż to dotyczące pojawiania się skórnych zmian czy kłopotów trawiennych. Kazeina może bowiem powodować:

  • zapalenie stawów
  • niedokrwistość
  • białkomocz
  • plamicę Schoenleina i Henocha (zapalenie drobnych naczyń krwionośnych, głównie tych znajdujących się w skórze)
  • alergiczne choroby dróg oddechowych, np. astma
  • zaburzenia pracy tarczycy
  • osłabienie tkanki łącznej
  • powstawanie kamienia żółciowych
  • osłabienie układu odpornościowego
Kazeina pochodząca z krowiego mleka nie jest białkiem ani dobrze przez człowieka przyswajalnym, ani mu potrzebnym do prawidłowego rozwoju. Co więcej, jej spożywanie, w zbyt dużych ilościach, tylko go zaburza. Więcej informacji na temat negatywnego wpływu kazeiny na ludzkie zdrowie niedługo! Zapraszam tez do lektury artykułu, w którym tłumaczę, czemu picie mleka i jadanie mlecznych produktów nie jest żadnym elementem profilaktyki osteoporozy!

zdjęcie – źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.