Kwasy omega-3 w walce z nadwagą

Łosoś- źródło kwasów omega-3

Kwasy omega- 3 znajdują się w oleju lnianym, czy tłustych rybach morskich, jak np. łososiu, mają niesamowicie dobry wpływ na cały organizm, a więc również na układ pokarmowy oraz, co, po części, się z tym wiąże, wspomagają walkę z nadmiarem kilogramów. Jak powszechnie wiadomo, tłuste jedzenie sprzyja przybieraniu na wadze. Ale nie każdy tłuszcz ma na organizm taki sam wpływ. Zdaje się, że dodawanie tłuszczy faktycznie znacząco podnosi wartość kaloryczną posiłków, ale warto jest zastanowić się jakie tłuszcze znajdują się w słodyczach, na jakich tłuszczach smażymy, co, tak naprawdę, jest w majonezie etc. i czym te tłuszcze różnią się np. od tłuszczu z makreli, czy łososia.

Za epidemię otyłości można by winić dania typu Fast food, czy słodycze, do których mamy, w dzisiejszych czasach, dostęp na każdym kroku. Faktycznie, tłuszcze roślinne, które, w dodatku, są utwardzone (czyli kwasy omega-6, z których się składają, zostają, w procesie produkcji, uszkodzone), znajdujące się w tego typu produktach, są nie tylko niezdrowe, ale odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Tych tłuszczy jemy zbyt wiele. Również tłuszcze odzwierzęce, czyli te znajdujące się w nabiale, czy mięsie, a raczej ich nadmiar w diecie, jest powodem, dla którego tyjemy. Takie tłuszcze, czyli tłuszcze nasycone, mają też niekorzystny wpływ na np. układ krwionośny.

Kwasy omega-3, a układ pokarmowy

Wpływ kwasów omega-3 na układ pokarmowy ma wiele aspektów, ale, w każdym wypadku, jest on, oczywiście, pozytywny. Terapia z zastosowaniem np. oleju lnianego pomocna jest w leczeniu min.:

  • Atopowego zapalenia skóry
  • Choroby wrzodowej żołądka
  • Chronicznych zaparć
  • Stanów zapalnych jelit
  • Kamieni nerkowych

Wszelkiego rodzaju problemy trawienne, zaburzenia pracy układu pokarmowego etc. utrudniają walkę ze zbędnymi kilogramami. Obciążony układ trawienny, który nie działa tak, jak powinien, może prowadzić do wielu problemów, jak zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych i witamin, czy, jak to bywa w przypadku zaparć, do zatrucia organizmu poprzez substancje produkowane w gnijących resztkach pokarmowych zalegających w jelitach.

Kwasy omega-3, a odchudzanie

Dlaczego dieta bogata w NNKT z grupy omega-3 ma pozytywny wpływ na odchudzanie? Po pierwsze dlatego, że ich obecność w codziennym menu korzystnie wpływa na wszelkie procesy metaboliczne. Regulują one poziom tłuszczu w organizmie, by doprowadzić do jego naturalnego, najzdrowszego stanu równowagi. Poza tym, regulują one (szwankującą często wśród osób borykających się z nadwagą) gospodarkę hormonalną, w tym np. produkcję estrogenów (które, w nadmiarze, przyczyniają się do gromadzenia wody w organizmie, czy powstawania cellulitu). Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, które, niezależnie od swojej diety, zwykle przybierają na wadze, dzięki stosowaniu oleju lnianego, przyspieszą swoją przemianę materii.
Warto wiedzieć, że tłuszcze bogate w kwasy omega-3 można jeść, tak naprawdę, bez obaw o swoją wagę, gdyż nie odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej. Ich funkcja, dla organizmu, jest zupełnie inna. Nie musimy przejmować się tym, że zjedliśmy na obiad dużą porcję łososia (o ile nie został on usmażony, w panierce, na oleju roślinnym, ale np. ugotowany na parze); absurdem zdaje się też być wliczanie wypitego oleju lnianego w dobowy bilans kaloryczny. Wpływ kwasów omega-3 na cały organizm, w tym metabolizm, czy pracę wątroby, która musi działać sprawnie, by odtruwać, na bieżąco, organizm, jest naprawdę zbawienny, szczególnie podczas diet redukcyjnych, podczas których zaczynają się uwalniać, z tłuszczu, wprost do krwioobiegu, toksyny. Często bywa też tak, że wraz z restrykcjami obejmującymi ilość dostarczanej organizmowi energii, ograniczamy spożycie produktów, które mają, w swoim składzie, niezbędne dla zdrowia substancje; dostarczy ich nam i zapobiegnie przykrym sytuacjom, jak zmęczenie, czy problemy z włosami, np. olej lniany.

Zdjęcie- źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.