Kwasy omega-3 aby być zdrowym

orzechy

Jedną z grup niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych są kwasy omega-3. Spektrum ich prozdrowotnych właściwości, o których zresztą wielokrotnie wspominam, rozciąga się od profilaktyki nowotworów, aż do spraw najbardziej prozaicznych, jak zdrowy wygląd włosów i paznokci. Jednak niezależnie od tego, którą z owych właściwości weźmiemy pod lupę, jej geneza jest w każdym przypadku taka sama: kwasy omega-3 są budulcem (jako część fosfolipidów) błon komórkowych.
Ale co dokładnie z tego wynika? Zapraszam do lektury, a wszystko stanie się jasne.

Kwasy omega-3 rola w organizmie

Ludzkie ciało, tj. wszystkie jego tkanki i organy, składa się z komórek. Dokładniej rzecz biorąc, z około 35 bilionów komórek. Jedną z części każdej ludzkiej komórki, jest błona komórkowa, czyli jej cieniutka osłonka, która nie tylko utrzymuje ją w całości, ale stanowi również jej barierę ochronną. Zdrowa, elastyczna i zregenerowana (tj. nieprzerwana) błona komórkowa umożliwia komórce sprawne przeprowadzanie procesów metabolicznych, ułatwia przedostawanie się do jej wnętrza niezbędnych substancji, jak np. antyoksydantów i, przy okazji, ogranicza wnikanie do komórki wszystkiego, co może jej zaszkodzić, czyli wszelkiego rodzaju patogenów.

Podsumowując:

Zdrowe błony -> zdrowe komórki -> zdrowe organy -> zdrowy organizm

Odpowiedzią na pytanie, jak dbać o nieustannie przebiegająca regenerację błon komórkowych, jest nic innego, jak właśnie kwasy omega- 3.

Wpływ omega-3 na zdrowie

Ze względu na fakt, że z komórek składają się wszystkie narządy ciała, a budulcem ich błon (obok protein) są kwasy omega- 3, te nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko: min:

 • Chorób nowotworowych i chorób układu krążenia (np. chorób serca, miażdżycy)
 • Problemów natury emocjonalnej i psychicznej (np. depresji, agresji, nadpobudliwości)
 • Chorób umysłowych (np. choroby Alzheimera)
 • Zaburzeń metabolicznych (np. cukrzycy)
 • Zaburzeń trawienia
 • Alergii i występowania stanów zapalnych oraz atopowego zapalenia skóry
 • Chorób o podłożu hormonalnym
 • Wad narządów zmysłów
 • Wad rozwojowych mózgu, narządów zmysłów i połączeń nerwowych w całym ciele (aż 60% tkanki mózgowej zbudowane jest na bazie jednego z kwasów z grupy omega-3, a mianowicie DHA)

Kwasy omega-3 – skutki niedoboru

Nadmierne spożycie kwasów omega-6 (które są oczywiście niezbędne, ale przedawkowywane – szkodliwe) jest charakterystyczne dla diety współczesnego człowieka i idzie w parze wraz z niedoborami kwasów omega-3. Skutkami nadmiernego spożycia produktów bogatych w omega-6 jest zaburzona równowaga immunologiczna organizmu, powstawanie stanów zapalnych i zwiększone ryzyko rozwijania się nowotworów. Sytuację pogarsza jeszcze fakt, że obróbka produktów spożywczych za pomocą najnowszych technologii, których rozwój ma na celu zmniejszenie kosztów produkcji, a nie poprawienie jakości jedzenia, uszkadza cząsteczki kwasów omega-6. W efekcie nie spożywamy nawet zbyt wielu samych kwasów omega-6, ale uszkodzonych kwasów omega-6. Właśnie tym są izomery trans, o których coraz częściej wspomina się np. w mediach. Powstają one min. podczas produkcji margaryny. Niedobór omega-3 sprawia, że omega-6 zajmuje jego miejsce w procesie regeneracji błon komórkowych. Te nie mogą odzyskać swej prawidłowej struktury, są słabe, co jeszcze potęguje ryzyko zapadania na coraz to kolejne choroby. I tak spirala się nakręca, my słabniemy, a proces jest pozornie niezauważalny; częste przeziębienia zwalamy na niepogodę, a nie na szwankujący układ immunologiczny; chandra, czy depresja to efekt stresu, tak samo jak problemy sercowe etc. Wielkim błędem jest to, że nie poszukuje się przyczyn dolegliwości u ich prawdziwego źródła, tj. na poziomie komórkowym.

Ponadto, problem nieodpowiednich proporcji kwasów omega-6 do omega-3 w diecie nie sprowadza się do prostego stwierdzenia, że jadamy źle i sami przyjmujemy za dużo omega-6. Dodatkowe zagrożenie niesie za sobą fakt, że za ich przyswajanie i transformację do postaci użytecznej dla organizmu, odpowiada ten sam enzym. Gdy, kolokwialnie mówiąc, ów enzym zaabsorbowany jest działaniami w związku z omega-6, omega- 3 nie jest w ogóle przyswajany.

Komórki układu nerwowego również muszą się regenerować i odbudowywać swoją strukturę. Odpowiedni rozwój synaps neuronowych jest ważny szczególnie w przypadku dzieci, gdyż właśnie głównie w dzieciństwie (oczywiście nie tylko; odsyłam do interesującego artykułu o żonglowaniu) wykształca się mózg. Dzieci z niedoborami kwasów omega- 3, a dokładniej wspomnianego przeze mnie DHA, nie mogą prawidłowo rozwijać układu nerwowego, gdyż wykorzystują do tego najczęściej uszkodzone kwasy tłuszczowe pochodzące z przetworzonej żywności.

Warto jest więc zadbać o występowanie w diecie kwasów omega-3. Zdrowe komórki to zdrowie całego ciała. Chcąc uchronić się przed chorobami (nic dziwnego, że nazywa się je cywilizacyjnymi, bo, na dobra sprawę, sami sobie na nie zapracowaliśmy!), należy tylko zmienić swą codzienną dietę na bogatszą w sensie odżywczym i, przy odrobinie fantazji, smakowym. Wygoda, jaką niesie za sobą niezdrowe, przetworzone jedzenie, to jedna sprawa, ale traktując każdy posiłek jak inwestycję w przyszłość, odkryjemy jej drugą stronę.

Zapraszam również do lektury artykułu o diecie dr Budwig, która to wprowadziła produkty bogate w kwasy omega-3 do terapii przeciw nowotworom.

źródło zdjęcia

Please follow and like us:

1 Response

 1. Maja 31/05/2014 / 09:07

  Niedobory kwasów tłuszczowych omega są bardzo groźne dla zdrowia, dlatego warto robić wszystko, aby tylko do nich nie dopuścić. Od lat stosuje już tran GAL i jestem zadowolona z jego działania, a smak nie jest taki straszny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.