Leczenie grzybicy a dieta rozdzielna

Dieta Rozdzielna

W innych artykułach poświęconych leczeniu grzybicy mówiliśmy o diecie niskowęglowodanowej, niskoglikemicznej oraz głodówkach. Warto jednak, w ramach uzupełnienia, wspomnieć również o diecie rozdzielnej, której wprowadzenie w życie tylko przyspieszy regularny proces dietetycznego leczenia grzybicy.

Leczenie grzybicy a dieta rozdzielna- podstawowe informacje

Dieta rozdzielna stosowana jest w celu uniknięcia sytuacji, w których niestrawione resztki pokarmowe zalegają w jelitach i zaczynają gnić, powodując przy tej okazji wzdęcia, gazy, zaparcia etc. oraz, co istotne, gdy mówimy o grzybicy, stanowią przyjazne dla rozwoju drożdżaków środowisko.

Dieta rozdzielna w leczeniu grzybicy- zasady

Zasady łączenia (czy może raczej niełączenia…) produktów w diecie rozłącznej ukierunkowanej na leczenie grzybicy przypominają zasady tradycyjnej diety rozdzielnej, o której więcej artykułów znajdziecie na stronie, wzbogacone o zalecenia związane z odżywianiem niskoglikemicznym.
To, czego nie powinniśmy robić, to łączenie produktów białkowych z węglowodanowymi. Szczególnie tymi o wysokim indeksie glikemicznym. Tak więc, mięso czy jaja jadamy w towarzystwie np. zielonych warzyw a nie ziemniaków czy makaronu. Produkty skrobiowe, jeśli nie jesteśmy w stanie ich sobie odmówić, jadamy w małych ilościach i poprzedzamy ich spożycie sporą porcją surówki czy gotowanych jarzyn, by obniżyć wypadkową glikemiczną posiłku.
Zdrowe tłuszcze mogą być obecne w każdym typie posiłku, ale w ilościach, mimo wszystko, ograniczonych. Warto skusić się na zastąpienie oleju czy oliwy dodawanych np. do dresssingów do sałatek olejem lnianym bądź ucieranie go z twarogiem na pastę (co zalecane jest w diecie dr Budwig).
Picie płynów w trakcie posiłku bądź zaraz po nim jest zdecydowanie niewskazane, gdyż spowalnia trawienie rozrzedzając soki żołądkowe.

Dieta rozdzielna w leczeniu grzybicy- dla kogo?

Zasady diety rozdzielnej powinny wprowadzić szczególnie osoby chore na grzybicę, które to mają nadwagę lub są otyłe bądź mają jakiegokolwiek rodzaju kłopoty trawienne jak np.:

  • wzdęcia
  • gazy
  • stany zapalne narządów przewodu pokarmowego
  • refluks żołądkowo- przełykowy i dwunastniczo- żołądkowy

Objawy niestrawności niemal zawsze towarzyszą grzybicy, ale zdarzają się przypadki, gdy chory się na nie nie skarży. Wtedy wprowadzenie zasad diety rozdzielnej nie jest kwestią aż tak pilną i ważną, a chory może łączyć różne typu produktów w jednym posiłku. Ośmielimy się jednak stwierdzić, że rozsądniej jest, mimo wszystko, stosować się do zasad tej diety, gdyż pozwoli to na uniknięcie problemów trawiennych w przyszłości, nawet jeśli w danym czasie ich nie mamy.

Dieta rozdzielna, dieta dr. Budwig, dieta niskogliekmcizna i leczenie grzybicy to stosunkowo często pojawiające się tematy artykułów na tym blogu. Wszystkich zainteresowanych zdrowym odżywianiem i wpływem tego, co jemy, na nasze zdrowie i samopoczucie, zapraszamy do lektury. Jeśli walczysz z grzybicą, koniecznie zapoznaj się z innymi artykułami poświęconymi jej leczeniu oraz objawom, konsekwencjom etc.

Autor Zdjęcia: The House Cafe (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0], undefined

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.