Leczenie grzybicy

leczenie grzybicy

leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy wymaga od pacjenta wiele poświęceń, a od jego lekarza prowadzącego sporego zasobu wiedzy, doświadczenia i zdrowego rozsądku. Jak je zacząć? Na czym polega? Ile trwa? Wszystkie najważniejsze informacje o terapii przeciw tej podstępnej chorobie, jaką jest grzybica, znajdziecie w niniejszym tekście.

Leczenie grzybicy- ogólne informacje

Leczenie grzybicy nie może polegać na podawaniu pacjentowi antybiotyków (z wyjątkiem ekstremalnych sytuacji, gdzie konieczne jest doraźne poprawienie ogólnego stanu zdrowia pacjenta), gdyż ich stosowanie wymienia się jako jedną z głównych przyczyn zachorowania. Wyniszczając florę bakteryjną śluzówek, robią one pod zakażenie grzybicze idealny grunt. Nawet jeśli grzybica, na którą choruje pacjent, nie jest bezpośrednio związana np. z układem pokarmowym, niewyleczone zakażenie może na jeden z jego organów przejść. Poza tym, grzyby są zdecydowanie lepiej rozwiniętymi organizmami niż bakterie i dużo trudniej je zniszczyć.

Niedostatek merytorycznej wiedzy na temat grzybicy i jej leczenia, niestety, dotyczy również samych lekarzy, którzy często skoncentrowani są na diagnozowaniu i leczeniu chorób z zakażeniem związanych, ale nie będących podstawowym i głównym problemem zdrowotnym pacjenta.

Leczenie grzybicy przebiegać powinno na wielu płaszczyznach. Oczywiście, leki przeciwgrzybicze stanowią jego ważny element, ale bez zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia jako takiego, nie ma mowy o trwałym wyleczeniu. Komórki drożdżaków znajdują się w krwiobiegu nawet do 3 lat po podjęciu terapii i jeśli tylko nadarzy im się dobra okazja do ataku, organizm ponownie zostanie zainfekowany. Ową dobrą okazją będzie np. stan niedożywienia organizmu, ponowne spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych, antybiotykoterapia, sterydoterapia etc. Grzyby potrafią wtedy zagnieździć się w organach w ciągu tylko kilkunastu godzin.

Leczenie grzybicy polega więc, ogólnie rzecz biorąc, na podniesieniu odporności i wydolności organizmu do tego stopnia, by nie tylko radził sobie z ewentualnymi próbami znajdujących się w jego narządach zarodków grzybów do rozrostu, ale również z wszelkiego rodzaju infekcjami, które mogłyby im w tym pomóc.

Leczenie grzybicy- czas trwania

Przyjmuje się, że przeciwgrzybicza terapia trwa około roku. Wszystko zależy jednak od stanu, w jakim znajduje się organizm chorego w momencie, gdy podejmuje działania mające na celu wyleczenie; jak długo chorował, ile organów jest zainfekowanych i jak bardzo ta infekcja się rozwinęła etc. Grzybica jest podstępną chorobą, której leczenie wymaga wiele cierpliwości i silnej woli.

Leczenie grzybicy- czemu jest takie ważne?

Nieleczona grzybica może prowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia drożdżakami, a to, w ostatnim stadium, stanowi ogromne ryzyko zachorowania na sepsę, która to może skończyć się nawet śmiercią pacjenta.
Grzybica, która rozwija się w organizmie przez wiele lat, może doprowadzić również do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych. Im szybciej podejmuje się terapię, tym większe szanse na powrót do normalnego funkcjonowania organizmu.

Grzybica rozwija się niepostrzeżenie, skokowo, a nie progresywnie, co utrudniać może jej zdiagnozowanie. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tekstami dotyczącymi zakażeń grzybiczych różnych organów oraz grzybicy ogólnoustrojowej. Warto zapamiętać czynniki ryzyka, które dokładnie zostały tam wymienione, oraz listę objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój, by od razu zareagować, gdy się pojawią, bądź nawet zwracać uwagę na ich bardzo subtelne odsłony, gdy sami znajdujemy się aktualnie w grupie ryzyka. Niczego nie wolno, w takich przypadkach, przeoczyć. Grzybica może ukrywać się w naszym organizmie latami i nagle przejść na niezainfekowane dotąd organy. Cały ten proces może trwać latami, a zacząć-już nawet w dzieciństwie.

Leczenie grzybicy- metody

Leczenie grzybicy sprowadza się, oprócz przyjmowania leków, głównie do zmiany sposobu odżywiania. Ilość węglowodanów w diecie powinna zostać drastycznie zmniejszona, pokarm należy dokładnie przeżuwać, a do diety wprowadzić naturalne antybiotyki jak np. czosnek czy cebula. Warto również wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 jak np. olej lniany bądź siemię lniane. Więcej informacji o diecie przeciwgrzybiczej znajdziecie w osobnym artykule.
Często stosuje się również leki homeopatyczne, ale ich dobór musi być dobrze przez lekarza prowadzącego przemyślany, by zintensyfikować efekty leczenia.

Leczenie grzybicy- podsumowanie

Leczenie grzybicy to długotrwały proces, którego sukces gwarantuje tylko i wyłącznie dokładne przestrzeganie wszystkich związanych z nim zaleceń. Więcej dokładnych informacji o tym, jakie działania są konieczne, jeśli została u nas zdiagnozowana grzybica, bądź nawet tylko ją podejrzewamy, znajdziecie w następnych artykułach poświęconych przeciwgrzybiczej terapii.

Źródło zdjęcia: By Harald Bischoff (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Część II artykułu znajdziecie TUTAJ. Część III, dodatkowe uzupełnienie, TU. Zapraszam do lektury.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.