Maści sterydowe i skutki ich stosowania

Maści sterydowych – zastosowanie

Maści sterydowe, to leki należące do grupy kortykosteroidów. Kortykosteroidy są klasą substancji chemicznych, które zawierają hormony steroidowe naturalnie produkowane w korze nadnerczy lub też analogi tych hormonów syntezowane w laboratoriach. Kortykosteroidy biorą udział w regulacji procesów fizjologicznych, reakcji na stres, odpowiedzi immunologicznej, reakcji zapalnych, oraz kontrolują metabolizm węglowodanów, katabolizm białek i poziom elektrolitów we krwi. W medycynie znajdują zastosowanie jako środek przeciwzapalny i przeciwalergiczny w postaci maści aplikowanych zewnętrznie, gdyż wykazują one zdolność przenikania w głąb skóry.
Leczenie sterydami stosuje się w różnego rodzaju wysypkach, wypryskach i zapaleniach skóry.

W zależności od choroby i lokalizacji zmian skórnych stosuje się preparaty o słabym, umiarkowanym lub mocnym działaniu. Słabsze maści sterydowe znajdują zastosowanie w leczeniu skóry wrażliwej i cienkiej oraz miejscowo na twarz, w okolicach pach, pachwin, pośladków czy piersi. Umiarkowane sterydy są używane w atopowym zapaleniu skóry, w różnych formach zapalenia skóry, świerzbie, liszaju twardzinowym i zanikowym sromu. Mocne stosuje się w leczeniu łuszczycy, tocznia rumieniowatego układowego, liszaju płaskiego, łysienia plackowatego, neurodermatozy, bielactwa nabytego i ziarniaka grzybiastego. W systemie amerykańskim wyróżnia się VII klas sterydów, gdzie I jest najmocniejsza (np. Clobetasoli propionas czy Dipropionian betametazonu), VII najsłabsza (np. Hydrocortisonum). W systemie europejskim natomiast wydziela się tyko IV klasy, z których IV jest najmocniejsza.

Maści sterydowe – uboczne efekty stosowania

Niestety mimo korzyści, leki sterydowe stosowane zewnętrznie i miejscowo powodują liczne skutki uboczne. Maści sterydowe nie mają poważnego działania ogólnoustrojowego, nie obciążają organizmu, niemniej jednak ich działanie nie jest obojętne.

Jeśli obszar leczony maścią jest duży, leki mogą mieć wpływ na rozwój innych chorób, niż te leczone sterydami, m.in. niedoczynności nadnerczy, cukrzycy, osteoporozy, czy podniesienia ciśnienia wewnątrzgałkowego (przy stosowaniu kropelkowym po operacji oka). Wywołują powstawanie różnych stanów zapalnych skóry, trądzik, potówkę (choroba gruczołów potowych), hipertrichozę (nadmierne owłosienia ciała), zapalenia mieszków włosowych, rozstępy, a nawet zanikanie skóry na skutek upośledzenia syntezy kolagenu.

U stosujących lek może pojawić się też rodzaj uzależnienia wymagający interwencji.

Zauważa się też niekiedy tachyfilaksję, czyli szybką utratę wrażliwości na lek z powodu zbyt częstego podawania. Maści sterydowe za każdym razem muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, tylko w miejscach, na które są one przeznaczone. Wyliczenie skutków ubocznych stosowania maści sterydowych nie jest jednak w stanie oddać wszystkich powikłań, z którymi borykają się pacjenci i pacjentki, u których leczenie sterydami było lub jest prowadzone nieodpowiedzialnie, bez zachowania podstawowych zasad aplikacji tego typu leków.

Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami zostaw komentarz.

Please follow and like us:

28 Responses

 1. Anna 26/11/2018 / 12:16

  Witam,
  nie znam tej maści więc nie wiem czy to zaszkodzi. Ale są naturalne metody, co opisuję na blogu, które nie zaszkodzą na pewno. To zmiana diety i wprowadzenie odpowiednich suplementów. Oczywiście będzie to dłuższy proces leczenia niż po prostu posmarowanie maścią!.
  Powodzenia

 2. Anna 25/11/2018 / 08:40

  Witam. Moja niespełna 8letnia córka od urodzenia ma leczona łuszczyce różnymi maściami jednak czasem jest tak źle że krew się sączy na dodatek teraz w rany wplatał się gronkowiec złocisty i escherichia coli córka dostała BELOGENT ale w ulotce z jednym z punktów jest żeby nie stosować w okolice narządó płciowych i odbytu a jedne z ran są też tam umiejscowione. Dodam córka ma uczulenie na penicylinę. Czy smarujac córkę w tym miejscu nie zaszkodzi jej to?

 3. dawe 16/03/2018 / 10:26

  Stosował ktoś jeszcze maść sterydowa na twarz?podzielcie się opiniami

 4. Anna 13/06/2017 / 10:50

  Witam. Bez przesady! Dziecku się nic nie powinno stać. Po prostu na przyszłość ograniczyć na maxa. Pozdrawiam

 5. Rada 03/06/2017 / 18:09

  Witam. Przez moja głupotę. Wysmarowalam mojemu 3 miesiecznemu dziecku twarz mascia sterydowa Locoid przez trzy dni. Poniewaz lekarz stwierdzil łzs i (miala trzy plamy na twarzy i jedna na szyi ) niespodziewajac sie ze to steryd bo takie malenstwo myslalam ze to zwykla masc. Przez moje nie dopytanie teraz martwie sie ze narobilam jej szkody i cos bedzie z jej skora. Debil ze mnie co tu kryc. Jakie moze miec to skutki?

 6. Anna 28/02/2016 / 21:52

  Fakt, iż łuszczyca wraca oraz że ma Pan „wysiewy krostkowe” właśnie o tym świadczy. Oczywiście może Pan interpretować to wszystko tak, jak Pan chce. Czy chce Pański lekarz, wszystko jedno…
  Pozdrawiam!

 7. Pilev 27/02/2016 / 08:51

  Witam smaruje sie sterydami najsilniejszymi 10 lat i mam łuszczyce zaawansowana na calym ciele, i narazie nie mam powiklan od sterydow. Tylko ja sie smaruje 3 tygodnie łuszczyca zanika i na 1,5 roku lub na 2 lata odtsawiam sterydy. Nie prjmuje sie małymi zmianami na ciele i czekam az mnie zasieje. i niezauwarzyłem zeby mi spadla odpornosc na steryd tylko czasai mam wysiewy krostkowe pozdro

 8. Anna 09/02/2016 / 10:35

  Wpływ na rozregulowanie cyklu miesiączkowe może mieć wiele czynników: zmiana diety, stres, przeziębienie, wyjazd z miejsca zamieszkania etc. Kobieca gospodarka hormonalna jest niezwykle wrażliwa na wszystkie zmiany stylu życia. Bardzo prawdopodobne jest, iż również stosowanie sterydów może opóźniać okres, niemniej sama z czymś takim się wcześniej nie spotkałam. Radziłabym skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz zastanowić się nad tym, czy w Pani życiu nie nastąpiły ostatnio inne zmiany, które mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny.

 9. wikta 09/02/2016 / 09:11

  Witam czy maście sterydowe mogą przyczynić sie do opóźnienia okresu ?????

 10. Elwira Dymarczyk 23/12/2015 / 01:32

  Do Kazimierza
  Jeśli tu wrócisz… Musisz przerwać błędne koło. Na nic smarowanie maściami, jeśli „masz w sobie” alergeny i trwa reakcja alergiczna. Nie dasz rady! Przerwij świąd, odpocznij, idź spać, a potem się smaruj: 1) Przyjmij odpowiednie leki uspokajające świąd skóry (jak najmniej szkodliwe dla żołądka, wątroby i jelit, które muszą Ci służyć jeszcze długo) . Ja biorę: ziołowe „tabletki uspokajające” firmy Labofarm, rutinoscorbin, Wit. C, (po 2 tabl) i wapno w tabletkach (C. Polfa lub C. Gluconicum lub C. Panthotenicum (1 szt). Jeśli jesteś w domu weź też przepisaną przez lekarza tabl. przeciwalergiczną. Za 1/2 do 1 godz. powinno się uspokoić. 2) Spłucz lekko twarz chłodną wodą, staraj się nie szorować. 3) Użyj delikatnie łagodnego tłustego kremu lub maści chłodzącej, czy maści cynkowej (możesz ją rozrzedzić emolientem, który wiesz, że nie szczypie i nie piecze). Ja stosuję też maść Alantan. Sam wyszukaj mazidło najlepsze dla siebie. 4) Jeśli nie będzie Cię swędziała skóra, możesz użyć na to wszystko np. Hydrocortison. Chodzi o to, aby uzyskać jak najmniejsze stężenie sterydu. Ja mieszam maści sterydowe z chłodzącą. 4) Jeśli stwierdzisz, że skóra za kilka godzin się poprawia sterydu używaj coraz mniej i rzadziej, a stosuj różne inne mazidła i kremy. Ps. mam też podobne zmiany na twarzy i wycieki z uszu, jak Ty, gdy zjem jakieś uczulające świństwo z posiłkiem (jest to chemia lub tp. substancja, której nie ma jak rozpoznać). Mam 62 lata, ciężką alergię pokarmową i AZS. Bardzo pilnuję jedzenia, nie mogę być głodna, bo wtedy łatwo coś chapnąć. Może zacznij stosować dietę eliminacyjną, po trochu… Ja mam stwierdzoną alergię na mleko i jaja (unikam ich skutecznie), ale reaguję jak Ty na siarczyny, kwas cytrynowy, glutaminian sodu i inne, których nie znam, np. polepszacze w pieczywie. Nauczyłam się jeść produkty czyste i proste, nie przetworzone. Wszystko robię sama. Każde odstąpienie kończy się tak, jak to opisałeś… Ludzie ratujcie. Przy takim stylu życia mogę powiedzieć, że jest nieźle, a nawet dobrze, gdyż moja dieta jest po prostu zdrowa. Życzę Ci pogody ducha pomimo cierpienia i wytrwałości w dążeniu do zdrowia. Jest to możliwe, jeśli tylko będziesz tego chciał.

 11. Anna 13/04/2015 / 07:52

  Witam Aldi!
  No tak właśnie na tym to polega: steryd jest silnie uzależniający i niestety odstawienie go – szczególnie po tylu latach wiąże się z konsekwencjami.
  Genaralnie nie możesz / nie ma po co / nie powinno się – odstawiać sterydu jeśli nie zaczniesz się naprawdę leczyć: czyli tutaj w życie implementacja tego co opisuje na blogu: olej lniany / siemię, zdrowe odżywianie itd…
  Inaczej to nie ma szans, że po prostu sobie odstawisz steryda i wszystko wróci do normy.
  Pozdrawiam

 12. Aldi 11/04/2015 / 09:27

  Witam uzywam masci robione na bazie hydrokortizonu na twarz przez dobre 15 lat i teraz zaczyna mi sie czesto robic stan zapalny i ta masc juz mi nie pomaga zaczełam prosec odstawiania tej masci ale nie wiem czy wytrzymam bo jest pieczenie skory robi sie czerwona wyskakuja pryszcze nie da sie funkcjonowac lekarka przepisała mi mascie regenerujace ale to nie pomaga czy to tak ma wygladac czy tylko ja mam taki problem czy po tych meczarniach bedzie dobrze? jak ktos ma podobny problem prosze o pomoc

 13. Anna 31/03/2015 / 10:44

  Witam Kazimierzu
  Ale co zrobiłeś oprócz odstawienia sterydów? Bo jeśli tylko odstawienie bez wzmocnienia organizmu – to będzie tylko gorzej! Sterydy są silnie uzależniające więc nie ma co się dziwić tymi męczarniami???
  Olej lniany!!! Na początek i to duże ilości…
  Napisz coś więcej bo po tych informacjach nie jestem w stanie nic pomóc.
  Pozdrawiam

 14. Anna 31/03/2015 / 10:42

  Witam Iwona
  Musisz przyjmowac Omega 3 i wzmocnić organizm. Pij olej lniany wg dr. Budwig, jedz siemię lniane itd… Wczytaj się w bloga – jak wzmocnić organizm, a na pewno Ci pomoże.

 15. Kazimierz 30/03/2015 / 10:34

  Ludzie pomocy!!! jestem na skaraju wyczerpania nerwowego. Stosowałem kilka lat Elocom na twarz, aż przestał działać, pouczony postanowiłem zakończyć ten błędny krąg. Przeżyłem w męczarniach ok 25 dni a dzisiaj całą noc nie spałem, swędzenie i drapanie a rano obudziłem się z opuchniętą twarzą, sączącym się płynem zza uszu, twarz czerwona w plamach i swędząca. Juź dłużej nie dam rady i chyba będę musiał się poddać co znaczy zastosować ponownie Elocom 🙁

 16. Iwona 23/03/2015 / 08:38

  przepraszam mam pytanie.Ja po nadmiernym stosowaniu masci sterydowej pod scisla kontrola lekarza,mam nawet po delikatnym dotknieciu materialem skory dreszcze i zaraz wysypke.Co z tym zrobic gdyz nieumie sobie z tym poradzic

 17. Anna 09/10/2014 / 09:39

  Olej lniany jest jedynym źródłem w tym momęcie omega-3 = budulca komórek. Polecam chociaż spróbować bo na pewno nie zaszkodzi.
  Jeśli wypije sam olej to dobrze, ale chyba było by ciężko (mi jest :)), więc podawaj w jakiej kolwiek postaci.
  Tobie również polecam!!

 18. Ania 08/10/2014 / 16:54

  Witam ponownie, wysypka ma postać drobnych czerwonych krostek, które łączą się w duże plamy. Myślisz, że mogę podawać 4 miesięcznemu dziecku olej lniany? sam czy mieszać z mlekiem?

 19. Anna 01/10/2014 / 09:19

  Witam Ania
  Przede wszystkim doradziłabym wprowadzenie oleju lnianego do diety. Dla złagodzenia skóry – kąpiele w siemieniu lub okłady z siemienia lnianego. Możesz spróbować smarować olejem kokosowym ciało…
  A jak wygląda ta wysypka?

 20. Ania 26/09/2014 / 20:35

  Witam:)
  Moja 4 miesięczna córeczka ma chyba AZS i nie wiem jak mam jej pomóc. Do tej pory karmiłam ją piersią, odstawiłam nabiał, cytrusy, orzechy, czekoladę i większość owoców, ale wysypka coraz bardziej się rozszerzała, w końcu postanowiłam przejść na Bebilon HA, po którym było jeszcze gorzej, wysypka objęła prawie całe ciało, teraz od tygodnia jest na Bebilon pepti, ale nie ma poprawy… Co być mi doradziła?

 21. zbyszek 20/09/2014 / 11:36

  Czy moze ktos podac jakie konkretnie moga wystapic dolegliwosci przy dlugoletnim stosowaniu elocomu na twarzy i czy jest to proces zwrotny po odstawieniu tego leku?

 22. Anna 13/08/2014 / 09:02

  Hej Ola
  Jak sie okazuje – co przetestował czytelnik Marcin na własnej skórze: zaczął pić olej lniany, przez ok 3 miesiące biorąc ciągle sterydy!!. Po czym odstawił. No i nic tragicznego się nie stało! Można powiedzieć, że odstawił i było po prostu OK. Stosował sterydy w ogromnych ilościach przez 15 lat – na całe ciało! Nie mógł od razu odstawić sterydów – ponieważ był w trakcie sesji i bał się, że po prostu nie będzie mógł funkcjonować w szkole.
  Kiedy w koncu odstawił – wszystko było OK i jest juz 4 tydzień!

  Ja lekarzem nie jestem, ale jedno co mogę na wstępie polecić to olej lniany!! I pasta budwigowa! Poczytaj rady na blogu: o ostropeście plamistym, diecie rozdzielnej, monodiecie – napisz co jesz, ile masz lat, jak dlugo stosujesz sterydy – czym wiecej info dasz mi tym łatwiej będzie mi pomóc!!
  Pozdrawiam i czekam na info

 23. ola 11/08/2014 / 17:13

  jestem na etapie uzależnienia od sterydów. ogromnego. i postanowiłam przestać. wyjść z amoku, bo tracę skórę. nie wiem jak mam się za to zabrać. stron jest wiele i sposobów. bardzo proszę o wszystkie rady. bardzo się boję. nie mam lekarza ktory by mi pomógł, przeprowadził by mnie przez to. Dopiero zaczynam szukać. wiem, że wysyp jaki mnie czeka przy odstawieniu to jeden wielki koszmar. ale jestem gotowa. tylko nie mam lekarza, który by sprawował nad tym dobrą kontrolę. Proszę o każdą dobrą rade, moj mail: [email protected]
  ola

 24. Anna 26/05/2014 / 14:15

  Hej Melody
  Polecam przeczytać trochę wpisów na moim blogu – tam na pewno znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie – co na dluższa metę pomoże 🙂
  a w skrócie:
  – olej lniany
  – dieta rozdzielna, wiecej warzyw!
  – oczyszczanie organizmu, lewatywy
  – odkwaszenie organizmu
  – odstawienie glutenu

  Pisz i pytaj, kto pyta nie błądzi
  Pozdrawiam
  Anka

 25. melody watts 25/05/2014 / 21:45

  pomocy ! co w takim razie poradzić na nawracające w kółko „grudki, które łączą się w plamy” (to jakże trafne określenie zapadło mi w pamięci po przeczytaniu go całkiem przypadkiem w gazecie z programem tv)

  jeżeli na dłuższą metę nie pomaga nic, jak tylko wracanie co około miesiąc do smarowania całego ciała kolejną dawką sterydów ?

 26. Anna 02/08/2013 / 08:01

  Witam
  Spróbuj ostropestu też, proces oczyszczania i regeneracji będzie dużo szybszy….
  Pozdrawiam

 27. Marysia 26/07/2013 / 13:51

  Boże, jak się cieszę, że wśród ludzi rośnie świadomość co do skutków ubocznych stosowania sterydów! Dawniej jakoś nikt o tym nie mówił. A ile hektolitrów tego świństwa sama w siebie wsmarowałam, to sama nie wiem)… hydrokortyzon, elocom, brrr!
  A, no i immunosupresanty, który atopik nie spotkał się z protopicem….?
  Nic dziwnego, że choć nie stosuję ich od ponad dwóch lat, to w przypadku mojego oczyszczania się końca nie widać…. (ale coraz bliżej, mam nadzieję, pijąc kolejny łyk rooibosa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.