Mleko a osteoporoza

mleko

Dziś zajmiemy się rozwianiem mitu o tym, że mleko oraz produkty mleczne miałyby rzekomo zapobiegać osteoporozie lub nawet z nią walczyć.

Fakt, iż mleko oraz produkty mleczne są bogatym źródłem wapnia, wykorzystywany jest w medialnych kampaniach oraz reklamach konkretnych produktów z grupy nabiału. Wiadomym jest, iż wapń ma kluczowe znaczenie w trosce o zdrowe i mocna kości, ale czy faktycznie, jeśli dostarczamy go sobie poprzez spożywanie mleka, możemy być spokojni o ich stan?

 

Wapń

By wapń był prawidłowo przyswajany, a więc by spełniał swoje zadanie jako budulca tkanki kostnej, musi być przyjmowany w odpowiednich proporcjach wraz z innym pierwiastkiem, a mianowicie fosforem. Ten ostatni blokuje bowiem wchłanianie wapnia.

Stosunek wapnia do fosforu nie tylko w mleku, ale generalnie w pożywieniu, powinien wynosić ok. 2:1 (lub więcej). Mleko matki, tj. ludzkie mleko, w którym ów stosunek wynosi 1,83- 2,3:1, a więc ma wartość prawie idealną, okazuje się być bardzo dobrym źródłem wapnia. Dla porównania, w mleku krowim stosunek wapnia do fosforu wynosi jedynie 1,27:1. Tak więc, wapń z krowiego mleka jest słabo przyswajalny- jest go bowiem za mało w odniesieniu do zawartości fosforu.

Poza tym, wapń w krowim mleku znajduje się w kazeinie- jednym z jego białek. Kazeina ma niezwykle negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu (nie tylko u osób, u których zdiagnozowano na nią nadwrażliwość, ale u absolutnie wszystkich z nas). Kazeinie poświęcone są osobne teksty na blogu- zapraszam do lektury.

Mleko a osteoporoza

Niezwykle interesująca kwestią jest wpływ nabiału na stan kości- i nie chodzi tu tylko o błędne przekonanie o tym, iż mleko czy jogurty są dobrym źródłem wapnia. Okazuje się bowiem, że spożywanie nabiału może prowadzić nawet do osteoporozy, a już na pewno nie ma wpływu na hamowanie jej rozwoju czy leczenie.

By zrozumieć, jak się to dzieje, należy przyjrzeć się dokładniej zachodzącym w organizmie procesom mającym na celu utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, którą to zaburza nieprawidłowa dieta. Jeśli jemy zbyt dużo produktów zakwaszających (należy do nich min. nabiał), organizmy, by wyrównać straty, musi wykorzystywać minerały, takie jak min. wapń czy magnez, które znajdują się, nazwijmy to, w jego własnych zasobach. I tak, by odkwasić organizm potrzebny jest wapń, a gdzie znajduje się go najwięcej? Właśnie w kościach. Organizm, by poradzić sobie ze stanem zakwaszenia, sam odwapnia kości, by móc wykorzystać ten pierwiastek do odzyskania równowagi, która jest w tym momencie priorytetem- odpowiada bowiem za prawidłowy przebieg wszystkich procesów zachodzących w jego, tj. organizmu, obrębie.

Po raz kolejny okazuje się, iż mleko nie jest produktem tak zdrowym, jak próbuje się nam wmówić. Co więcej, może być nawet bardzo szkodliwe: laktoza, kazeina, powodowane przez nabiał zakwaszenie organizmu, zawarte w mleku pozostałości po antybiotykach, ropie z krowich wymion etc… To wszystko od picia mleka powinno nas odstraszać, niezależnie od utartego od lat przekonania, że wychodzi ono na dobre.

zdjęcie

Please follow and like us:

5 Responses

 1. Jerzy 15/09/2018 / 14:20

  Gdy przeczytałem ,że mleko zawiera jeszcze estrogeny ,które u mężczyzn powodują obniżenie poziomu testosteronu ,to nigdy nie będę jadł i pił przetworów mlecznych i mleka.

 2. Anna 19/11/2015 / 16:29

  Kefir (bez dodatków w postaci np. cukru) jest lepszy od jogurtu (moim zdaniem). Nie polecam jednak spożywania mleka, w tym też produktów mlecznych, jak właśnie twarogi czy żółty ser. Decyzja należy już oczywiście do Pani. We wszystkich produktach mlecznych znajduje się kazeina.

 3. Beata 19/11/2015 / 11:54

  Jednym słowem jeśli juz to lepszy kefir od jogurtu. a co z serami żółtymi? twarogami..tam też jest kazeina prawda?

 4. Anna 25/08/2015 / 21:38

  Sprawa jest dość skomplikowana. Faktycznie, wszystkie produkty mleczne są szkodliwe, gdyż we wszystkich znajduje się kazeina lub kazeina i laktoza. Spożywanie mleka jest i zawsze będzie nienaturalne, jeśli mówimy o mleku innym niż mleko własnej matki oraz o okresie innym niż okres niemowlęctwa. Niemniej niektórzy cenią sobie fermentowane produkty mleczne (kefir jest najlepszym wyborem, oczywiście produkowany zgodnie z pierwotnymi recepturami, bez dodatku cukrów, słodzików, mleka w proszku etc.), gdyż dostarczają one potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego bakterii. Ja odradzam spożywanie mleka, lecz każdy nie tylko może, ale i powinien dostosować swą dietę do własnych potrzeb. Kefiry i jogurty nie są jedynymi źródłami probiotyków i nijak nie są w zbilansowanej diecie niezbędne.

 5. ka 23/08/2015 / 09:09

  Witam,czy tak samo szkodliwe jak czyste mleko są produkty mleczne fermentowane? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Ka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.