Nadwrażliwość na mleko

nadwrażliwość na mleko

Alergia na mleko jest zawsze uczuleniem na któreś z zawartych w nim białek: kazeinę, laktoalbuminę lub laktoglobulinę. Co ważne, podobne do nadwrażliwości na mleko, o której będzie tu mowa, może również wywołać nietolerancja laktozy (laktoza to cukier mleczny), ale mają one wtedy związek z brakiem jednego z trawiennych enzymów, a więc niemożnością strawienia jakiegoś składnika pokarmowego, a nie reakcją stricte alergiczną.

Czym dokładnie jest więc nadwrażliwość na mleko? Jakie są jej objawy? Czemu pojęcie alergii na mleko jest tak ważne w kontekście rozważań na temat wpływu kazeiny na zdrowie, czemu poświęcony będzie osobny tekst? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym tekście.

Nadwrażliwość na mleko- podstawy

Nadwrażliwość na krowie mleko może pojawić się już u dziecka będącego jeszcze w łonie matki- spożywany przez nią pokarm wywołuje u dziecka alergię. Tym samym alergizować może nawet mleko matki, tzn. wtedy, gdy ta będzie karmić piersią. Schemat jest dokładnie taki sam: dziecko przyswaja w pewnej mierze (i pewnym sensie) to, czego dostarcza swojemu organizmowi, poprzez dietę, matka.

Oficjalne kryteria kliniczne stosowane do rozpoznania występowania alergii na krowie mleko to:

1) Ustępowanie niepożądanych objawów po wykluczeniu z diety krowiego mleka oraz produktów go zawierających

2) Nawracanie owych dolegliwości już po pierwszym, ponownym spożyciu mleka

3) Wykluczenie, w ramach diagnostyki, innych jednostek chorobowych będących potencjalnym źródłem niepożądanych objawów

Nadwrażliwość na mleko- objawy

Nadwrażliwość na mleko była, jeszcze zaraz po II wojnie światowej, zjawiskiem niezwykle rzadkim. W przeprowadzonych w Szwecji badaniach oszacowano częstotliwość jej występowania na 0.001-0.03% (wśród badanych dzieci). Z czasem, tj. już w latach 50., zauważono jej wzrost, a z czasem osiągnęła ona pułap aż 2-5% (według niektórych badaczy nawet 15%). Wzrost częstotliwości występowania u dzieci alergii na mleko kojarzono z obowiązującą, min. w latach 50., modą na rezygnację z karmienia piersią, co wymuszało na matkach podawanie maluchom mleka krowiego.

U badanych niemowląt, u których wykryto alergię na krowie mleko zauważano, już po pierwszym jego spożyciu przez dziecko, objawy uczulenia. Pojawiały się po około godzinie od momentu karmienia, ale ustępowały stosunkowo szybko.

Owe objawy to min.:

  • wysiewy pokrzywki
  • biegunka i różnego rodzaju zaburzenia trawienia
  • kaszel
  • tworzenie się w nosie wydzieliny oraz jej wyciek
  • objawy AZS (lub, jeśli dziecko cierpiało już na tę chorobę, ich zaostrzenie)

Nadwrażliwość na mleko a wiek

Nadwrażliwość na krowie mleko zwykle ustępuje z czasem. Zdarzyć się jednak może, iż „utrzyma” się aż do później starości. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie. Nadwrażliwość, która z biegiem lat nie wycofuje się w pełni, zwykle staje się coraz bardziej łagodna, a jej objawy pojawiają się po spożyciu zdecydowanie większej niż na początku ilości mleka.

Interesujący jest jednak fakt, iż dorośli, u których w dzieciństwie stwierdzono nadwrażliwość na mleko, już z niej w naturalny sposób „wyleczeni”, wciąż, w wielu przypadkach, borykają się z objawami alergii po spożyciu serów. Odpowiedzialna jest za to kazeina, czyli jedno, przypomnijmy, z alergizujących białek mleka. Co więcej, niektórzy badacze twierdzą, iż pojawienie się objawów nietolerancji mleka w wieku dorosłym, nawet jeśli jako dzieci pacjenci nie mieli tego typu problemów, również spowodowane jest przez kazeinę.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.