Nasiona Chia

Nasiona Chia

Nasiona Chia

Nasiona Chia (czyli inaczej szałwia hiszpańska) to pochodząca z Meksyku roślina jednoroczna, której nasiona, dzięki swym prozdrowotnym właściwościom, były cenione już przez Azteków, a dziś, po długim czasie, gdy były zupełnie nieznane, stają się coraz popularniejsze w kuchniach mieszkańców Europy.

Nasiona Chia- skład i właściwości

Nasiona Chia są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (o właściwościach których poczytacie w wielu artykułach na moim blogu- najważniejszą z nich jest, przypomnę, działanie antynowotworowe)- ich stężenie w oleju z nasion Chia wynosi 64%. Co ciekawe, nasiona Chia zawierają ich więcej niż łosoś, który jest jednym z produktów tradycyjnie polecanych dla osób, które chcą wzbogacić swoją dietę w zdrowe tłuszcze.

Poza tym, dostarczają one:

  • łatwo przyswajalnego białka (stanowi ono około 20% ich składu)
  • antyoksydantów (w tym flawonoidów)
  • wapnia (75 mg w łyżeczce), fosforu, potasu (75 mg w łyżeczce), magnezu (43 mg w łyżeczce), żelaza (1.5 mg w łyżeczce) i cynku (0.4 mg w łyżeczce)
  • błonnika (stanowi 25% ich składu)

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, iż nasiona Chia nie zawierają glutenu, a więc bez obaw mogą je jadać osoby cierpiące na celiakię czy łagodniejsze postacie nietolerancji glutenu.

Kolejną właściwością, którą charakteryzują się nasiona Chia, jest ich wpływ na poziom cukru we krwi: regulują go poprzez spowalnianie wchłaniania się węglowodanów. Tym samym nasiona Chia powinny być włączone do diety osób chorych na cukrzycę czy tych będących na diecie niskoglikemicznej etc.

Dzięki wspomnianej już wysokiej zawartości błonnika, nasiona Chia z powodzeniem mogą stanowić element diety redukcyjnej. Po spożyciu powiększają one swą objętość prawie 10-krotnie, co zapewnia uczucie sytości, a więc zapobiega podjadaniu między zaplanowanymi w ramach diety posiłkami.

Poza tym, błonnik pomaga regulować pracę jelit, a tym samym odtruwać organizm (tj. oczyszczać go z toksyn poprzez usuwanie gnijących resztek pokarmowych z jelit), oraz zapobiega rozwojowi nowotworów dolnego odcinka układu pokarmowego.

Nasiona Chia- podsumowanie

Włączone do diety nasiona Chia uzupełniają ją w niezbędne składniki odżywcze. Jedyną ich wadą, jak się zdaje, jest stosunkowo wysoka cena, ale z czasem, z pewnością, stanie się ona bardziej przystępna, gdyż coraz więcej producentów wprowadza nasiona Chia na polski rynek.

Nasiona Chia mają lekko gorzkawy smak, ale wykorzystywane jako dodatek do różnego rodzaju dań czy napojów (np. smoothies) nie psują ich smaku, a jedynie go wzbogacają. Poza tym, jako produkt wysoko odżywczy, niekoniecznie ze względu na walory smakowe powinny być do codziennego menu wprowadzone… Jednakże, jeśli nie odpowiada nam ich smak, zawsze możemy wykorzystywać w kuchni wyprodukowany na ich bazie olej. Idealnie nadaje się on do dressingów do sałatek. Nie wolno jednak na nim smażyć, gdyż w wysokich temperaturach traci swoje właściwości.

Autor zdjecia: U. S. Department of Agriculture [Public domain lub Public domain], undefined

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.