Naturalne i skuteczne metody walki ze stresem

stres

Stres powoduje napięcie mięśni, bóle głowy, złe samopoczucie… Gdy jesteśmy zestresowani, odechciewa nam się wszystkiego, kontakty międzyludzkie stają się coraz trudniejsze, a my nie wiemy, co ze sobą zrobić. Jak uniknąć tego typu sytuacji bez uciekania się psychoterapii i farmakologicznych rozwiązań, dowiecie się z niniejszego tekstu.

Czym jest stres?

Zanim zadamy sobie pytanie: jak radzić sobie ze stresem?, warto zastanowić się przez chwilę, czym stres tak naprawdę jest. A więc, stres to napięcie fizyczne, psychiczny niepokój, specyficzne reakcje fizjologiczne organizmu etc. w obliczu sytuacji, z którą nie do końca jesteśmy sobie w stanie poradzić. To więc stan zarówno psychiczny jak i fizyczny.

Sposobów rozładowywania stresu jest wiele. Jednym z nich jest np. reagowanie agresją. Oczywiście nie do tego będziemy tu zachęcać. Chodzi o to, że jest to pewnego rodzaju naturalna reakcja. Jak np. ucieczka. Jednakże dziś, gdy nasze stresy rodzą się raczej w naszej głowie, gdyż mamy problemy w pracy, w szkole, w życiu towarzyskim etc., niż wynikają z faktycznego zagrożenia życia (w większości przypadków), tego typu reakcje są niedopuszczalne i sobie na nie nie pozwalamy. Jak więc rozładowywać skumulowany stres? Jak uspokoić się w nerwowej sytuacji, by nie zareagować tak, jak podpowiada nam instynkt?…

Radzenie sobie ze stresem- melisa

Jedną z naturalnych substancji, które są najbardziej znane z tego, ze pomagają radzić sobie ze stresem, jest melisa. Roślina ta pomaga się odprężyć i wyciszyć, poprawia nam humor, gdy dopadają nam stany quasi-depresyjne. Może również przywrócić zdrowy sen, jeśli stresujące sytuacje nam go uniemożliwiają. Wypicie naparu z melisy to prosty i szybki sposób na osiągnięcie lepszego stanu ducha.

Argumentem na rzecz twierdzenia o skuteczności melisy będzie dla wielu osób fakt, że jest ona często wykorzystywana w ziołowych lekach uspakajających, które kupić można w każdej aptece. Jeśli już chcemy uciekać się do stosowania tego typu suplementacji, melisa będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tabletki zawierające substancje chemiczne.

Radzenie sobie ze stresem- śmiech

To ciekawe, ale pomimo tego, że w stresujących sytuacjach nie za bardzo nam do śmiechu, to właśnie to powinniśmy robić. No może niekoniecznie podczas nieprzyjemnej rozmowy z szefem, ale po wyjściu z jego gabinetu czy wieczorem, we własnym domu, jak najbardziej!

Śmiech jest pewnego rodzaju ćwiczeniem, aktywnością fizyczną, a więc rozluźnia mięśnie oraz powoduje produkcję endorfin- hormonów szczęścia (zaraz do tematu powrócimy). Tak więc, jeśli miałeś ciężki dzień, obejrzyj dobrą komedię. Najlepiej z przyjaciółmi! Dobre towarzystwo zawsze podnosi morale.

Radzenie sobie ze stresem- aktywność fizyczna

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna- gra w piłkę, spacer, jazda na rolkach, łyżwach etc. (również seks!), powoduje, że nasz organizm zaczyna produkować hormony szczęścia, o których zostało już wspomniane, czyli endorfiny. Następuje wtedy reakcja czysto chemiczna, wskutek której zaczynamy czuć się lepiej. Nasz nastrój, jak gdyby niezależnie od naszej własnej woli, się poprawia.

Poza tym, sam fakt, że nasze mięśnie muszą wykonać wzmożony wysiłek, np. podczas joggingu, powoduje, że stają się rozluźnione. Poza tym, nasz oddech staje się miarowy, a krew lepiej krąży w ciele, więc ogólne samopoczucie fizyczne ulega poprawie. Szybki marsz czy gra w tenisa z pewnością pomoże wszystkim, którzy całe dnie spędzają za biurkiem i czują się, jak gdyby ich mieli dolne kończyny w gipsie… Poranny bieg czy wyjście na basen może stać się również codzienną rutyną, która na dłuższą metę będzie stresowi przeciwdziałać.

Wszystkim zestresowanym osobom polecane są również ćwiczenia relaksacyjne oraz joga. Można zacząć stosować je pod okiem wykwalifikowanego instruktora bądź odnaleźć w odpowiedniej literaturze czy Internecie ich dokładne opisy oraz zdjęcia i zacząć relaksować się w zaciszu własnego domu.

Radzenie sobie ze stresem- sprzątanie

Sprzątanie domu to sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie tylko w naszym domu nastanie ład i harmonia, ale i również w naszej głowie i ciele. Podczas wykonywania czynności porządkowych angażujemy do pracy wiele grup mięśni (patrz akapit wyżej), ale nie tylko do tego sprowadza się dobroczynne działanie porządków w walce ze stresem. Polega ono również na tym, że, sprzątając, od razu widzimy efekty swej pracy, co powoduje pewnego rodzaju reakcję psychologiczną: zadowolenie z siebie i poczucie efektywności swych własnych działań. To z pewnością poprawi nam humor po nieudanym dniu w pracy czy szkole. Taką samą reakcję daje majsterkowanie czy malowanie, układanie puzzli itd.

Radzenie sobie ze stresem- magnez

Pierwiastkiem, który okazuje się być niezwykle pomocny w walce ze stresem jest magnez. W stresującej sytuacji należy spryskać nadgarstki magnezową oliwą (jak ją przygotować dowiesz się z tekstu o uzupełnianiu niedoboru magnezu, który znajduje się na blogu) i wetrzeć ją w skórę dokładnie tak, jak robimy testując czy stosując perfumy. W ciągu kilku minut nasze nerwy zostaną ukojone i nastrój ulegnie poprawie. Oliwa magnezowa może być również wykorzystywana jako olejek do masażu. Warto wykorzystywać relaksacyjne właściwości magnezu w każdy sposób, w jaki tylko jest to możliwe.

Radzenie sobie ze stresem- sen

Odpowiednia ilość snu jest niezwykle ważna w walce ze stresem. Gdy sypiamy mniej niż 8 godzin na dobę, nasz organizm zaczyna produkować hormon zwany kortyzolem. Powoduje on nie tylko wzmożony apetyt czy napady wilczego głodu, ale ma również działanie podobne do adrenaliny: przyspiesza bicie serca, powoduje niepokój, nudności, zawroty głowy etc. Spokojny sen trwający odpowiednio długo, w zależności od poziomu zmęczenia, pomaga ukoić nerwy, uspokoić się, zregenerować organizm; patrzymy wtedy na problem świeżym okiem, pełni energii i z dobrym fizycznym samopoczuciem.

Radzenie sobie ze stresem a odchudzanie

Warto wspomnieć, przy okazji wzmiance o kortyzolu, o stresie, z jakim zmagają się osoby będące na diecie. Po pierwsze, one tym bardziej muszą spać odpowiednio długo, by móc kontrolować porcje i jakość jedzenia, które spożywają. Napad głodu po nieprzespanej nocy może zniweczyć wiele wysiłku, jaki włożyli w odchudzanie. No właśnie… Tu pojawia się kolejna kwestia. Przyczyną stresu dla osób odchudzających się może być brak oczekiwanych efektów diety czy nawet drobne przybranie na wadze. Rozwiązanie jest dość proste. Nie wolno ważyć się codziennie, gdyż wahania wagi w granicach nawet do 2 kilogramów są zupełnie normalne, gdyż organizm może np. zatrzymać trochę wody, jeśli zjemy zbyt wiele soli etc. Poza tym, warto wyznaczać sobie małe cele, gdyż ich osiąganie, a więc zaliczanie kolejnych etapów procesu fizycznej przemiany, jest prostsze i szybsze, a więc szybciej osiągamy satysfakcję z podjętych działań, gdyż widzimy ich pozytywne rezultaty. Mamy też motywację do dalszych wysiłków. Jeśli postanowimy zrzucić np. 8 kilogramów w ciągu tygodnia, co jest niemożliwe, porażka odbierze nam motywacje i przysporzy wielu stresów.

Radzenie sobie ze stresem- jak oderwać się od problemów?

By oderwać się od rzeczywistości, która jest przyczyną naszych problemów, warto jest sięgnąć po dobrą książkę czy film, które, choć na chwilę, przeniosą nas w inny świat. Kto wie, może nawet zainspirują nas do podjęcia jakiejś konstruktywnej decyzji? Bardzo pomocna jest również medytacja. Zestresowane osoby powinny bowiem nauczyć się odcinać od bodźców zewnętrznych. Pozwala to na skupienie uwagi, pokonanie rozdrażnienia i irytacji, uregulowanie oddechu etc.

Radzenie sobie ze stresem- błędne koło czyli czego nie robić

Istnieje wiele rzekomych sposobów na walkę ze stresem, które jednak wcale takie skuteczne, za jakie uznają je stosujące je osoby, nie są. Mowa tu oczywiście o niezdrowych, słodkich lub słonych przekąskach, papierosach, alkoholu etc. Niezdrowy tryb życia, z którym się łączą, na dłuższą metę powoduje tylko tyle, że jesteśmy, na poziomie nawet samej fizjologii, jeszcze bardziej zestresowani. Niezbilansowana dieta obfitująca w produkty wysokoprzetworzone to dieta uboga w magnez. Jego wchłanianie utrudnia również nadużywanie alkoholu. A magnez, jak już zostało powiedziane, jest pierwiastkiem niezbędnym do zachowania przez nas spokoju i pogody ducha. Palenie papierosów przyczynia się natomiast do zatruwania organizmu toksynami, a więc nasza kondycja psychofizyczna staje się coraz gorsza. Poza tym, nawet jeśli papieros przynosi nam ulgę w stresującej sytuacji, z czasem będziemy potrzebować coraz większych dawek nikotyny, by osiągnąć ten sam efekt. Wtedy niemożność zapalenia wprowadzać nas będzie w irytację i pogłębiać stres. Cóż, koszty związane z nałogowym paleniem prawdopodobnie też…Radzenie sobie ze stresem- podsumowanie

Okazuje się, ze istnieją proste czynności, które faktycznie mogą pomóc nam w walce ze stresem. Oczywiście, powtarzane przez psychologów czy życzliwe osoby rady typu: „wierz w siebie”, „to nie jest istotne”, „jeśli Cię to stresuje, to tego nie rób”, „nie martw się” etc., mogą być pomocne, ale każdy z nas dobrze wie, że łatwiej jest taki banał rzucić niż faktycznie wprowadzić go w życie. Nie każdą przyczynę stresu można łatwo z naszej codzienności wyeliminować, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Cóż, zdaje się, że troska o niektóre sprawy jest objawem pozytywnym i świadczy o zdrowym rozsądku czy zaangażowaniu w sprawę. Warto jednak wiedzieć jak uspokoić się w kryzysowych momentach czy okresach w życiu, by stres, jako zupełnie naturalna reakcja, której nie można demonizować, nie zaczął nam jednak zbytnio przeszkadzać i zagrażać naszemu zdrowiu.

zdjęcie- źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.