Niedobór magnezu

niedobór magnezu

Magnez jest niezwykle ważnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu pierwiastkiem. Jego niedobór odbija się na naszym zdrowiu na wielu płaszczyznach.

Jak rozpoznać niedobór magnezu? Na co zwracać uwagę, by nie przeoczyć momentu, w którym organizm wysyła nam niepokojące sygnały?

Niedobór magnezu a aktywność intelektualna i samopoczucie

Niedobór magnezu daje wiele objawów, w tym również objawy ze strony układu nerwowego, związane z nasza aktywnością intelektualną, samopoczuciem etc. Są to min.:

  • permanentne zmęczenie
  • zaburzenia snu, bezsenność
  • nerwica
  • stany depresyjne oraz depresja
  • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi
  • rozdrażnienie

Tego typu objawy często przypisujemy naszemu stylowi życia- ciągłemu pośpiechowi, funkcjonowaniu stresie etc. Oczywiście, wszystko to się ze sobą łączy. Jednakże, to właśnie stres powoduje często niedobór magnezu, a więc może być zarówno bezpośrednią jak i pośrednią przyczyną wyżej wymienionych nieprawidłowości (zarówno sam stres jak i niedobór magnezu powodują również np. biegunki).

Stany depresyjne i niczym nieumotywowany smutek czy melancholia również mogą być spowodowane złą dietą (tj. ubogą w źródła magnezu), a więc warto zastanowić się nad własnym stylem życia i odżywianiem zanim zdecydujemy się na np. terapię z udziałem antydepresantów. Zaburzenia, wahania nastroju mogą być spowodowane przez niedobór magnezu. Wiemy teraz dlaczego gorzka czekolada może poprawić nam humor- kakao jest jego bogatym źródłem.

Niedobór magnezu a wygląd zewnętrzny

Niedobór magnezu powoduje wypadanie i łamliwość włosów oraz osłabienie paznokci. Gdy walczymy z tego typu objawami tylko poprzez zmianę stosowanych kosmetyków, nasze działania nie przyniosą pożądanego efektu. Przyczyn problemu (oraz jego rozwiązania!) szukać należy już na płaszczyźnie komórkowej, we wnętrzu organizmu, a nie tylko w naszych wyborach kosmetycznych.

Niedobór magnezu a mięśnie

Niedobór magnezu powszechnie kojarzony jest z objawem, jakim są skurcze łydek mające miejsce głównie w nocy. Są często na tyle bolesne, że potrafią wybudzić cierpiącą na niedobór magnezu osobę ze snu. Również bóle innych mięśni oraz mrowienie w kończynach są jego typowymi objawami.

Niedobór magnezu powodować może również drganie powiek czy warg, a więc ma objawy przypominające tiki nerwowe. Ich nagłe pojawienie się powinno być więc traktowane jak sygnał alarmowy.

W naszym organizmie są jednak mięśnie, których ruchy nie są dla nas tak łatwo dostrzegalne. Również na ich funkcjonowanie niedobór magnezu ma negatywny wpływ. Takim mięśniem jest np. mięsień sercowy. Dlatego właśnie cierpiące na niego osoby skarżą się na kołatanie serca, nadciśnienie czy dotyka ich arytmia (nierówne bicie serca). Jak widać, niedobór magnezu może skoczyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Niedobór magnezu- jak z nim walczyć?

Jeśli zauważymy u siebie niektóre z wyżej wymienionych objawów w okresie, gdy narażeni jesteśmy na duży stres, nadużywamy alkoholu, pijemy dużo kawy etc., warto zastanowić się, czy to właśnie nie niedobór magnezu jest przyczyną naszych nowych i niezbyt przyjemnych dolegliwości.

Zdaje się, że najprostszym sposobem na walkę z niedoborem magnezu jest przyjmowanie suplementów diety zawierających ten pierwiastek. Zdecydowanie lepszym sposobem byłoby jednak wzbogacenie swojego codziennego menu w min. orzechy, szpinak, rośliny strączkowe czy gorzkie kakao, które to z powodzeniem może zastąpić słodycze czy kawę. W ten sposób dostarczymy sobie nie tylko samego magnezu, ale również wielu innych pierwiastków, witamin oraz błonnika Pomocne będzie również ograniczenie spożywanego alkoholu i kawy.

zdjęcie (chlorek magnezu)

Please follow and like us:

1 Response

  1. lotina 04/01/2017 / 13:23

    O niedoborze magnezu dowiedziałam się po wykonaniu badań. Zaczęłam uzupełniać jego niedobór przez kąpiele w żywej soli magnezowej i jest poprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.