NNKT i suplementy diety

NNKT- suplementy diety

Z czego składają się suplementy diety z NNKT: kwasami omega- 3 i omega- 6?

Problem z suplementami diety, w których składzie mamy, według etykietek na opakowaniu, znaleźć kwasy omega- 3 i omega-6 polega na tym, że niekoniecznie są one wszystkie jednakowe jeśli chodzi o zawartość konkretnych kwasów budujących słynne już omegi. To ALA i LA są najważniejsze dla funkcjonowania ludzkiego organizmu; niestety, w kapsułkach znajdują się głównie tylko ich pochodne.

Z czego składają się kwasy omega- 3 i omega- 6

Kwasy omega- 3 i omega- 6 to nienasycone kwasy tłuszczowe, o czym wiemy już po lekturze pierwszego artykułu poświęconego w całości tej tematyce. Warto jednak dodać, że w skład obu tych grup wchodzą kwasy, z których te są zbudowane i tak:

Omega- 3 składa się z:

  • ALA
  • EPA i DHA (pochodnych kwasów ALA)

Omega- 6 składa się z:

  • LA
  • CLA i GLA (pochodnych kwasów LA)

Tak samo sytuacja wygląda z rybim olejem, który ma, podobno, dostarczać nam omega- 3. I dostarcza, ale, niestety, nie kwasów omega- 3, których potrzebujemy (ALA), ale również tylko jego pochodnych, czyli DHA i EPA. Na tym przykładzie widać, że niesamowicie łatwo jest o gigantyczne nieporozumienia w kwestii suplementacji, jeśli sam zainteresowany nie jest do końca świadomy wszystkich szczegółów związanych z tematem.
Owe pochodne kwasy, na dobrą sprawę, wcale nie muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz, gdyż, jeśli ma on dostęp do ALA i LA, sam może je syntetyzować w miarę potrzeb. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na nie jest 20 razy mniejsze niż na faktycznie deficytowe ALA i LA.

Olej (A)L(A)niany

Najbogatszym źródłem ALA jest, wspominany przeze mnie wielokrotnie, jako prawdziwy prozdrowotny hit, olej lniany. Dzięki specjalnym technikom jego produkcji, aż 65% jego objętości stanowi właśnie ów kwas. Oczywiście, pod warunkiem, że te techniki zostały, do produkcji konkretnego oleju, który chcemy kupić, zastosowane. Warto więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami o produkcie, by nie popełnić błędu w wyborze. Decyzja powinna być przemyślana i świadoma, gdyż decydując się na zmianę stylu życia i, przy okazji, tego typu wydatek, warto byłoby czerpać z wybranego oleju tyle korzyści, ile to możliwe.
Zawartość procentowa ALA w oleju lnianym jest też ważna, gdyż implikuje ona odpowiednią zawartość LA, czyli, przypomnijmy, najważniejszego kwasu z grupy omega- 6, a, jak już wspominałam, w naszej diecie przyjmujemy kwasów omega- 6 zbyt dużo w stosunku do omega- 3.

A co z LA?

Oczywiście, pozostaje jeszcze kwestia tego, czy nowoczesne techniki produkcji i przetwórstwa żywności nie powodują uszkodzenia LA zawartego w jedzeniu. Mogłoby wydawać się, że, jeśli LA, który spożywamy w nadmiarze, jest uszkadzany, czy nawet niszczony, problem się sam rozwiązuje. Nic bardziej błędnego! Uszkodzone kwasy LA są niebezpieczne dla zdrowia, gdyż są wykorzystywane przez organizm tak, jak te nieuszkodzone, czyli budują błonę komórkową. A logiczne jest przecież, że błona komórkowa, która zbudowana jest z uszkodzonych materiałów, sama nigdy nie będzie tak silna, jak być powinna.

NNKT- suplementy diety (zdjęcie)

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.