NNKT – wpływ na zdrowie

O kwasach omega-3 i omega-6 jest, ostatnimi czasy, coraz głośniej nie tylko w środowisku medycznym, ale także w ogólnodostępnych mediach. Powstaje coraz więcej suplementów diety, które mają w swoim składzie te dwa podstawowe NNKT. Coraz częściej spotkamy się tez z zaleceniami lekarzy, by spożywać np. jak najwięcej ryb, czy pić tran. Co ciekawe, powstają nawet wielkie kampanie reklamowe promujące takie zachowania żywieniowe. Przyczyną tych wszystkich zjawisk jest to, że kwasy omega-3 i omega-6 są w naszej diecie niezbędne. Nie tylko ich niedobory mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, ale, co ważne, również przyjmowanie ich w złych proporcjach, czy, nazwijmy to, przedawkowywanie, nie jest całkiem bezpieczne.

NNKT i ich wpływ na zdrowie

Podstawową funkcją nienasyconych kwasów tłuszczowych jest utrzymywanie prawidłowej struktury i funkcji wszystkich błon biologicznych, w tym np. błon komórkowych. Są one więc [kwasy] niezbędnym składnikiem budulcowym organizmu.

Ludzki organizm potrzebuje NNKT, by:

 • Człowiek był sprawny intelektualnie
 • Odporność organizmu była na wysokim poziomie
 • Niemowlęta, czy nawet płody, mogły rozwijać się prawidłowo
 • Uniknąć zagrożenia chorobami serca
 • Utrzymywać odpowiedni poziom złego cholesterolu we krwi
 • Regulować poziom cukru we krwi

Gdzie znaleźć NNKT?

Produkty zawierające NNKT z grupy omega-3 to np.:

 • Oleje: rzepakowy, sojowy, lniany
 • Ryby morskie (np. makrela, śledź, łosoś)
 • Owoce morza
 • Siemię lniane
 • Kiełki pszenicy
 • Orzechy
 • Tran (rybi wątrobowy tłuszcz)

NNKT

Przyjmowanie tych produktów może być jednak niewystarczające. To, na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze to, przede wszystkim, ich jakość. Np. tylko ryby złowione na otwartym morzu, a nie hodowane specjalnie po to, by je potem sprzedać; te, które rosną zdecydowanie szybciej dzięki min. antybiotykom, czy hormonom; są prawdziwie bogatym źródłem kwasów omega-3. Jako jedną z przyczyn niedoboru, w diecie współczesnego człowieka, kwasów omega-3 wymienia się właśnie nowoczesne technologie upraw roślin oraz hodowli zwierząt.

Co do olejów, należy pamiętać, że kwasy omega-3 są bardzo wrażliwe na utlenianie; nie powinno się więc zbyt długo i gwałtownie ogrzewać olejów stanowiących ich źródło, gdyż utracą one swe właściwości.

Produkty zawierające NNKT z grupy omega-6 to np.:

 • Oleje: słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, czy z pestek winogron
 • Kiełki pszenicy
 • Miękkie margaryny

Porównując grupy produktów zawierających te dwa kwasy tłuszczowe, od razu zauważamy, że źródła omega-6 są zdecydowanie popularniejsze w przeciętnej diecie współczesnego człowieka. A z pewnością przeciętnego Polaka. Niestety, ceny ryb, czy owoców morza nie każdemu pozwalają na kupowanie ich kilka razy w tygodniu (a konkretniej minimum 2 razy), jak zalecają dietetycy i specjaliści do spraw zdrowego żywienia. Margaryna i olej słonecznikowy natomiast są wręcz tradycyjnym, niemal nieodłącznym elementem polskiej kuchni.

Proporcje NNKT: omega-3 i omega-6 w diecie

Prawidłowe proporcje między kwasem omega-3 i omega-6 w naszej codziennej diecie powinny mieć się następująco: 1:1, lub 1:4. Pierwsza wartość tyczy się omega-3, druga- omega-6. Z powodów, o których już wcześniej wspominałam, te proporcje się zacierają. „Zacierają” zdaje się być eufemizmem biorąc pod uwagę fakt, jak tak naprawdę się malują, a mianowicie, średnio, w diecie przeciętnego Europejczyka, znajdziemy aż 20 razy więcej kwasów omega-6, niż omega-3 (sic!). Stanowi to duży problem, gdyż, po pierwsze, pozbawiając się kwasów omega-3, pozbawiamy się zarazem jego dobroczynnych właściwości oraz, po drugie, narażamy się na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na np. raka, czy wystąpienia silnych reakcji alergicznych spowodowanych nadmiarem kwasów omega-6.

Zaburzone proporcje kwasów omega-3 i omega-6 w diecie, a atopowe zapalenie skóry

Na zawartość kwasów omega-6 w swej diecie powinny szczególnie zwracać uwagę alergicy, czy osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Powinni oni również uwzględnić, podczas planowania swoich posiłków, przeciwzapalne działanie kwasów omega-3 i to właśnie ich źródła wprowadzić do swego żywienia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu na Fukuoce (Japonia) wskazały, że, najprawdopodobniej, nadmiar w diecie dzieci kwasów omega- 6 połączony z niedoborem kwasów omega- 3 powoduje nasilenie się objawów różnego rodzaju reakcji alergicznych. Wyniki owych badań zdają się być kamieniem milowym w profilaktyce, czy leczeniu np. atopowego zapalenia skóry.

Źródła:

1
2
3
źródło zdjęcia

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.