Oczyszczanie organizmu – jak to zrobić?

oczyszczanie organizmu

oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu jest ciągle powracającym tematem artykułów na moim blogu. Nic w tym dziwnego- nie można cieszyć się dobrym zdrowiem, wspaniałym samopoczuciem i atrakcyjnym wyglądem, jeśli jest się zatrutym szkodliwymi substancjami.
Oczyszczanie organizmu, jakkolwiek długim i meczącym, na początku, procesem może być, jest niesamowicie ważne. W niniejszym tekście znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na jego temat wraz z ewentualnymi odnośnikami do innych artykułów, w których znajduje się więcej informacji związanych z konkretnym zagadnieniem.

Oczyszczanie organizmu- sposoby

Istnieją różne sposoby na oczyszczanie organizmu. Wiążą się one z różnymi sferami naszego życia, różnymi czynnościami, zmianami, które należy wprowadzić etc., trwają określony czas, bądź stają się rutyną… Każdy ma, co do nich, wolny wybór. Ważne jest, by dopasować sposób na oczyszczanie organizmu do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego z nas.

Poniżej wymieniamy te najważniejsze wraz z ich krótką charakterystyką (szczegółowych informacji polecamy szukać w osobnych artykułach, które znajdziecie na blogu w kategorii oczyszczanie organizmu).

Oczyszczanie organizmu- dieta

Jeśli nieprawidłowa dieta jest jedną z głównych przyczyn zatrucia organizmu, oczywistym zdaje się być fakt, że, w przypadku chęci przeprowadzenia procesu detoksykacji, to właśnie nasz sposób odżywiania należy wziąć pod lupę i wprowadzić do niego pewne modyfikacje.

Produkty, które należy wprowadzić do diety (nie tylko krótkotrwałej, kilkudniowej, odtruwającej, ale codziennej, by oczyszczać organizm na bieżąco) to min.:

Bardzo ważne jest też, by wypijać w ciągu dnia przynajmniej 1.5 litra wody. Usprawnia to i przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Zatrzymującą wodę w organizmie i podnoszącą ciśnienie sól powinno się zastąpić ziołami (polecany jest np. koperek,, który działa moczopędnie).

Produkty, które powinniśmy ograniczać (a w przypadku diety stricte oczyszczającej w ogóle wykluczyć) to wszystko to,. co nazywamy żywnością przetworzoną, czyli min. słodycze, słone przekąski, fast foody, gotowe dania mrożone bądź w puszkach, słoikach etc. Tego typu produkty bogate są w konserwanty, barwniki, aromaty etc. Poza tym, warto unikać tłustych produktów odzwierzęcych,. w tym czerwonego mięsa (np. wieprzowiny) i produktów zbożowych, szczególnie tych o wysokim indeksie glikemicznym, czyli oczyszczonych (np. białego pieczywa).

Oczyszczanie organizmu poprzez modyfikację diety jest niesamowicie skuteczne, gdyż wprowadzane zmiany często zostają z nami na dłużej, niż np. 2 tygodnie, które chcemy poświęcić na detoksykację. Zbilansowana dieta bogata w błonnik, witaminy, składniki odżywcze etc., a uboga w cukier, niezdrowe tłuszcze, konserwanty etc. poprawia kondycję organizmu, nie obciąża wątroby etc., a co za tym idzie, restrykcyjne oczyszczanie organizmu nie jest nam już tak konieczne.

Diety opracowane i przeprowadzane specjalnie pod kątem oczyszczania organizmu to np. monodieta jaglana, czy dieta warzywna i warzywno-owocowa (Ich zasady zostały dokładnie opisane w osobnych artykułach im poświęconym). Można również pokusić się na przejście na głodówkę…

Oczyszczanie organizmu- głodówka

Jednym z najpopularniejszych, choć restrykcyjnych, sposobów na oczyszczanie organizmu, jest głodówka. Wyróżnia się różne typy głodówek; te, które wykluczają zarówno jedzenie jak i napoje (z wyjątkiem czystej wody) i te, w których dopuszczalne jest spożywanie świeżo wyciśniętych soków, czy nawet małych ilości warzyw, czy owoców. Prozdrowotnych właściwości przeprowadzenia głodówki dotyczy osobny artykuł, do zapoznania się z którym zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym sposobem na oczyszczanie organizmu.

Oczyszczanie organizmu- zioła

Herbatki i napary ziołowe powinny zostać włączone do diety oczyszczającej zastępując, przy tej okazji, czarną herbatę, kawę etc. Zioła wspomagające oczyszczanie organizmu to min.: skrzyp polny, brzoza, dziurawiec, mniszek lekarski, pokrzywa.

Inne metody na oczyszczanie organizmu

Dobrze przeprowadzone oczyszczanie organizmu obejmować powinno oczyszczenie, z zalegających resztek pokarmowych, jelit. Pomocna jest w tym, oczywiście, dieta bogata w błonnik, ale warto wspomóc się również sposobami czysto mechanicznymi, jak np. lewatywa, czy chociażby czopki glicerynowe. Jest to o tyle ważne, że gnijące w jelitach resztki wytwarzają toksyny, które, jak składniki pokarmowe, wchłaniają się do krwioobiegu (z tą tylko różnicą, że zatruwają one organizm, a nie go odżywiają).

Naturalnym środkiem przeczyszczającym, stosowanym w przypadku zaparć, który to prowadzi do oczyszczenia jelit, jest zioło senesu. Można, w przypadku. gdy nie chcemy zdecydować się na lewatywę, zaparzyć sobie z senesu herbatkę (najlepiej na wieczór).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lewatywie, jej działaniu na organizm oraz sposobach jej przeprowadzania, zajrzyj do osobnych tekstów., które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Oczyszczanie organizmu- przygotowanie

Przygotowanie do oczyszczania organizmu zależy od sposobu przeprowadzenia detoksykacji, który wybierzemy. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców nie wymaga konkretnego przygotowania (z wyjątkiem chęci), tak samo jak ograniczenie soli etc. Jeśli chodzi o siemię lniane, zaleca się jego stopniowe wprowadzanie do diety.

Jeśli chcemy przejść na głodówkę, czy restrykcyjną dietę oczyszczającą, należy stopniowo, przed jej rozpoczęciem, wykluczać produkty odzwierzęce, zbożowe, żywność przetworzoną etc., a po jej zakończeniu- stopniowo je wprowadzać. Lewatywy warto jest robić już w okresie przygotowawczym.

Oczyszczanie organizmu, tak naprawdę, zaczyna się jednak w głowie, a niekoniecznie w samym ciele. Potrzebna jest, przede wszystkim, motywacja i umiejętność wsłuchania się w potrzeby swojego własnego organizmu. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze zdrowym stylem życia, dajmy sobie trochę czasu, by wyrobić odpowiednie nawyki. Nie trzeba od razu porywać się na długotrwałe głodówki; każda, nawet najmniejsza zmiana, jest ważna.

Oczyszczanie organizmu a stan skóry

Oczyszczanie organizmu to coś, na co powinny zdecydować się osoby, które mają różnego rodzaju problemy skórne (np. trądzik).

Dieta osoby cierpiącej na trądzik powinna zawierać, przede wszystkim, owoce i warzywa bogate w witaminę A, która reguluje wydzielanie się sebum, czyli min. paprykę, pomidory, marchewkę i grejpfruty. Dieta stricte oczyszczająca, quasi-głodówka, najlepsza dla osób z trądzikiem, składać się może z soków z wyżej wymienionych produktów. Oczywiście, jak w każdym przypadku diety oczyszczającej, warto jest skorzystać z prozdrowotnych właściwości lewatywy, gdyż zarówno toksyny pochodzące z zewnątrz, jak i te, które wchłaniane są wewnątrz jelit, mogą zaostrzać stany trądzikowe.

Przechodząc na jakąkolwiek dietę oczyszczającą, czy to głodówkę, czy np. monodietę jaglaną etc., w celu pozbycia się trądziku, należy liczyć się z tym, że na samym początku stan skóry może ulec pogorszeniu. Jest to jednak etap tylko i wyłącznie przejściowy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak długo zaostrzone zmiany skórne będą dawać nam się we znaki, gdyż wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, odmiennych w każdym przypadku. Co więcej, zdarza się tak, że nawet osoby, które nie mają problemów z cerą, podczas diet oczyszczających obserwują pojawianie się na niej różnego rodzaju zmian. Jest to jednak, wbrew pozorom, zdrowy objaw, który świadczy o tym, ze organizm się oczyszcza, a więc dieta działa.

Oczyszczanie organizmu a osłabienie i aktywność fizyczna

Podczas stosowania diety oczyszczającej można zażywać aktywności fizycznej. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że na samym początku będziemy osłabieni i, po prostu, nie będziemy mieć na nią siły. Nie jest to jednak nic niepokojącego- ograniczając ilość przyjmowanego pożywienia, np. podczas głodówki, w tym również węglowodanów dających nam energię, możemy odczuwać zawroty głowy, czy senność.

Z tego powodu warto jest rozpocząć oczyszczanie organizmu w takim momencie, gdy ewentualne skutki uboczne nie wpłyną negatywnie na zaplanowane czynności, czy codzienną rutynę, czyli np. w weekend. Wtedy można, bez stresu, że nie podołamy jakiemuś zadaniu, którego wykonanie jest dokładnie umiejscowione w czasie, skupić się na sobie, swoim ciele i jego potrzebach.

Zbilansowana dieta i regularne oczyszczanie organizmu, na dłuższą metę, tylko dodaje energii i sił witalnych, więc warto jest, nawet kosztem kilkudniowej przerwy w treningach, jeśli zdarzy się taka konieczność, się na nie zdecydować, gdyż jakość owych treningów wzrośnie. Podkreślić należy jednak jeszcze raz, że niekoniecznie taka przerwa będzie musiała mieć miejsce. Różni ludzie różnie reagują na poszczególne kuracje oczyszczające. Zdarza się tak, ze nawet podczas głodówki tryska się energią, gdyż układ pokarmowy nie jest obciążony, a organizm się oczyszcza i wszystkie układy zwiększają swoją wydolność.

Oczyszczanie organizmu a koncentracja

Z ewentualnymi skutkami ubocznymi diety oczyszczającej w zakresie pracy intelektualnej jest dokładnie tak samo, jak z tymi z zakresu wydolności fizycznej. Nawet jeśli zdarzy się tak, że radykalna zmiana sposobu odżywiania spowoduje wahania nastroju, chandrę, senność, czy problemy z koncentracją, nie należy się tym przejmować i rezygnować z niej. Jest to tylko etap przejściowy, zresztą, ewentualny, a nie konieczny.

Oczyszczanie organizmu a regeneracja wątroby

Rola metabolizowania dostarczanych organizmowi toksyn należy do wątroby. Gdy dostarczamy ich za dużo, jest ona bardzo obciążona. By zregenerować wątrobę, co sprawi, że sprawniej będzie wykonywać ona swoje zadanie, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn każdego dnia będzie lepsze, należy wprowadzić do diety ostropest plamisty (więcej informacji w osobnym artykule) oraz, przynajmniej na jakiś czas, zrezygnować z alkoholu. Uważać należy również na przyjmowane leki- im ich mniej, tym lepiej. Również zdrowa dieta, wykluczająca ciężkostrawne produkty, ma pozytywny wpływ na stan wątroby. Zdrowa wątroba to brak kłopotów trawiennych, lepsze metabolizowanie alkoholu, zdrowsza cera etc.

Oczyszczanie organizmu- czas trwania

Czas, który trzeba poświęcić na oczyszczanie organizmu z toksyn jest kwestią indywidualną. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać,. jeśli decydujemy się na taki krok, jest wytrwałość i konsekwencja. Diety oczyszczające można powtarzać co jakiś czas, ale zadać należy sobie pytanie, czy ma to sens, jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych, czy stylu życia w ogóle, na stałe. Oczyszczanie organizmu przy pomocy specjalnie przygotowane diety i oczyszczania jelit w połączeniu z wprowadzeniem do codziennego jadłospisu zdrowych, nieprzetworzonych produktów, skutkować będzie znaczną poprawą wydolności organizmu, stanu skóry, wspomoże odchudzanie etc. Zbilansowana dieta gwarantuje również dobre samopoczucie i energię, gdyż wykluczając produkty o wysokim indeksie glikemicznym stabilizujemy poziom cukru we krwi. Cały proces nie trwa, niestety, kilku dni- nie naprawi się skutków wieloletnich zaniedbań od tak. Jednak, przy odrobinie cierpliwości i dobrej motywacji (a takową powinien mieć każdy, gdyż o zaletach, jakie ma oczyszczanie organizmu, można mówić bez końca), osiągniemy idealną harmonię ducha i zdrowie, które jest przecież najważniejsze.

zdjęcie źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.