Oczyszczanie organizmu w SPA

Detoks, czyli dieta oczyszczająca to najlepszy sposób na pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji, poprawienie ogólnego stanu zdrowia, a przy okazji samopoczucia. Oczyszczanie organizmu można spokojnie przeprowadzić w domu, ale jeśli jeśli decydujemy się na długotrwałą lub bardziej drastyczną formę diety, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Co ciekawe, oczyszczanie organizmu to jedna z coraz częstszych ofert uzdrowisk i SPA, a plusów takich kuracji jest sporo. Po pierwsze, na miejscu obecny jest lekarz, który dobiera dietę indywidualnie do potrzeb pacjenta, i oczywiście pilnuje, żeby podczas kuracji nie doszło do jakichkolwiek powikłań zdrowotnych. Ponadto SPA często łączą dietę oczyszczającą z różnego rodzaju aktywnościami fizycznymi, więc przy okazji mamy możliwość zrzucenia paru kilogramów. Zresztą sam fakt, że podczas detoksu jesteśmy z dala od domu, ma znaczenie – przynajmniej nie mamy możliwości podjadać.

Oczywiście, decydując się na oczyszczanie organizmu w SPA, trzeba liczyć się z kosztami, zwłaszcza że taki pobyt trwa na ogół kilka-kilkanaście dni. Z drugiej strony wiele osób w taki sposób spędza po prostu wakacje. Większość hoteli SPA położonych jest w okolicach turystycznych, dość często nad morzem, więc część dnia można przeznaczyć na zabiegi, a resztę na rozrywki. Spory wybór wczasów z oczyszczaniem organizmu można znaleźć np. na stronie SpaDreams.pl.

Diety oczyszczające w SPA

W ofertach SPA można znaleźć różne rodzaje diet oczyszczających; wiele z nich bazuje na standardowych, stosowanych od dziesiątek lat kuracjach.

Dieta F.X. Mayra

Opracowana jeszcze w XIX w. przez niemieckiego lekarza Franza Xavera Mayra, jest często stosowana w niemieckich sanatoriach i SPA jako naturalna dieta lecznicza. Mayr nade wszystko cenił sobie profilaktykę i uważał, że regularne oczyszczanie jelit z toksyn jest najlepszym sposobem prewencji różnorodnych dolegliwości, od zaparć poczynając, na raku jelit kończąc.

Dieta Mayra służy pobudzeniu jelit do pracy, co jest osiągane poprzez bardzo monotonny jadłospis. Kuracjuszom podaje się do jedzenia głównie suche bułki, warzywa oraz płyny: herbatki ziołowe, wodę mineralną oraz mleko. Ważny jest również sposób jedzenia: bułki podawane są w małych kawałkach, które należy długo i dokładnie przeżuwać. W ten sposób pobudza się produkcję śliny, będącej pierwszym etapem trawienia. Napoje podawane są przed posiłkiem, by powstrzymać apetyt.

Taka dieta trwa na ogół 7 dni i, ze względu na jej ubogość w składniki odżywcze, musi być przeprowadzona pod kontrolą lekarza. Jest polecana osobom mającym problemy z przemianą materii, kamienie nerkowe i żółciowe, cierpiącym na cukrzycę lub chcącym zredukować cellulit. Przeciwwskazania: bulimia, anoreksja, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, nowotwory, choroba Leśniewskiego-Crohna.

Dieta zasadowa (alkaliczna)

W diecie tej chodzi o wyrównanie gospodarki zasadowo-kwasowej organizmu. Opracowana przez Amerykanina Robert Younga, zakłada, że posiłkami można wpływać na odczyn pH płynów w organizmie. Young uważa, że nasze organizmy są przystosowane do przyjmowania posiłków raczej zasadowych i dopiero od niedawna jemy głównie pokarmy kwasotwórcze. Dlatego należy zrównoważyć pH, eliminując pokarmy kwasotwórcze, takie jak produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, mleko), cukry, makarony, sery oraz zboża; kuracjusze odżywiają się głównie warzywami (zwłaszcza zielonymi liściastymi), owocami, w tym cytrusami, które paradoksalnie mają działanie alkalizujące, oraz orzechami, migdałami, pestkami i ziarnami.

Stosowanie tej diety przez dłuższy czas jest odradzane, zwłaszcza że eliminuje ona z jadłospisu sporo składników odżywczych, dlatego powinna być ona przeprowadzona pod okiem lekarza.

Dieta pitna

Dieta pitna to rodzaj balneoterapii , czyli kuracji leczniczej wodami mineralnymi. Prawdopodobnie jedna z najstarszych i najbardziej popularnych form kuracji stosowanych w uzdrowiskach, opierająca się na piciu określonej, przepisanej przez lekarza ilości wody mineralnej z okolicznych źródeł. Najczęściej wodę podaje się na godzinę przed posiłkiem, który na ogół jest dietetyczny. Często wodę dawkuje się na początku kuracji (duża zawartość minerałów może niekorzystnie wpływać na smak i prowadzić do wzdęć, dlatego trzeba organizm do niej przyzwyczaić), ale najważniejsze jest przestrzeganie reżimu pitnego. Często takiej kuracji towarzyszą różnego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem wody, np. hydromasaże, gimnastyka w wodzie, albo okłady z błota mineralnego.

Dzięki wysokiej zawartości minerałów woda wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy, przyśpiesza trawienie, a tym samym pozbywanie się toksyn z organizmu. Ponadto picie wody przed posiłkiem powoduje uczucie sytości i zmniejsza apetyt.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.