Oczyszczanie wątroby

Wątroba jest organem regulującym szereg funkcji takich jak produkcja żółci, niezbędnej do trawienia, stabilizacja poziomu glukozy i innych substancji odżywczych we krwi, przeprowadzanie przemian metabolicznych, magazynowanie glikogenu, witamin i żelaza, produkcja enzymów oraz detoksykacja organizmu. Z tego względu wątroba jest organem niezbędnym do przeżycia i choć posiada zdolność samoregeneracji, to o jej stan trzeba dbać przez całe życie, gdyż nie odkryto do tej pory skutecznego sposobu na jej ewentualne zastąpienie. Zaburzenia wątroby przyjmują najczęściej postać stłuszczenia, przekrwienia i upośledzenia funkcji organu. Zaburzenia te mogą się objawiać nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, problemem z trawieniem potraw tłustych, nudnościami, wzdęciami brzucha, biegunkami, brakiem apetytu, migrenami, ogólnym osłabieniem, zaczerwienieniem dłoni w okolicach kciuka i małego palca, skurczami łydek, bólami stawów i kości.

Przy rozpoznaniu chorób wątroby i dróg żółciowych pomocne są badania krwi, w trakcie których określa się poziom enzymów wątrobowych: AST (lub AspAT), czyli aminotransferazy asparaginowej, ALT (lub AlAT), czyli aminotransferazy alaninowej i GGTP, czyli gamma-glutamylotranspeptydazy oraz bilirubiny, czyli produktu rozpadu hemoglobiny wychwytywanego przez wątrobę i wydzielanego z żółcią. Podwyższony poziom AST i ALT wskazuje na szereg chorób takich jak: zapalenie wątroby, żółtaczkę, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, niedrożność kanalików żółciowych, nowotwór wątroby lub trzustki, zwłóknienie przewodów żółciowych. Podwyższona aktywność GGTP wskazuje na rozwój kamicy żółciowej trzustki, choroby alkoholowej lub niedrożności żółciowej. Natomiast podwyższony poziom bilirubiny sugeruje zapalenie dróg żółciowych, raka dróg żółciowych, kamicę lub chorobę alkoholową.

Jak sobie poradzić z zanieczyszczoną wątrobą?

Oczyszczanie wątroby jest zabiegiem ratującym sprawność wątroby. Oczyszczanie jest zawsze związane ze zmianą sposobu odżywiania się i stylu życia. Złe funkcjonowanie wątroby wynika z nadmiernego spożywania produktów skrobiowych (szczególnie pochodnych mąki białej), tłuszczy nasyconych, czerwonego mięsa, alkoholu oraz cukru rafinowanego.
W celu poprawienia pracy wątroby należy:

 • zwiększyć spożywanie potraw gotowanych (również warzyw)
 • jeść posiłki świeżo przygotowane spożywać produkty mleczne – kefir, zsiadłe mleko, twaróg
 • zwiększyć spożycie owoców – ananasów, jabłek, truskawek, czereśni, śliwek, czarnej porzeczki, winogrona
 • zwiększyć spożycie warzyw – awokado, fasoli zielonej, sałaty, buraków, marchwi, ziemniaków
 • stosować delikatne przyprawy zamiast octu, musztardy czy smażonej cebuli
 • ograniczyć sól
 • stosować rośliny lecznicze (miętę pieprzową, rozmaryn, majeranek)
 • włączyć do diety tłuszczy nienasycone (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe)
 • pić świeżo wyciśnięte soki owocowe (szczególnie jabłkowy)
 • nie pić kawy

Metoda Tombaka

Michał Tombak, autor kilku książek z zakresu zdrowego odżywiania i stylu życia, zaleca w oczyszczaniu wątroby stosowanie następującej metody oczyszczania składającej się z trzech etapów

 • etap 1 – „złagodzenie organizmu” – czyli przygotowanie organizmu do oczyszczania, polegające na rozgrzaniu organizmu, czyli, np. skorzystaniu z sauny lub wzięciu gorącej kąpieli
 • etap 2 – zmiana odżywiania – spożywanie produktów roślinnych i świeżo wyciśniętych soków (np. z buraków i jabłek w proporcji 1:4) przez 3 do 4 dni
 • etap 3 – oczyszczanie właściwe – stosowanie specjalnej metody oczyszczania przez 3 dni, która wymaga czasu wolnego i możliwości skupienia się na sobie:
  • dzień 1 i 2 – picie soków (jw.) a w przypadku uporczywego głodu spożycie jabłka pieczonego z miodem, pod koniec dnia skorzystanie z gorącej kąpieli i wypicie naparu z ziół przeczyszczających
  • dzień 3 – rano należy wypić zioła przeczyszczające; następnie do godz. 18. pić tylko soki a od godziny 14.00 rozgrzewać brzuch termoforem. O godzinie 18.00 należy przygotować mieszankę (150 g oliwy z oliwek, 150 g soku z cytryny, 6 plastrów cytryny, ząbek czosnku). O godzinie 18.30 wziąć gorący prysznic i położyć się do łózka. Od 19.00 co 15 minut powtarzać picie 2 łyżek mieszanki i następnie wracać do łóżka do pozycji leżącej na prawym boku z termoforem (nudności stłamsić zjedzenie plasterka cytryny).

Oczyszczanie tą metodą powinno się powtarzać co około 3 miesiące. Podobny sposób pomaga w regularnej regeneracji wątroby, przedłuża jej sprawność i zmniejsza ryzyko kumulowania się kamieni w organizmie.

Oczywiście niezastąpiony jest przy oczyszczaniu wątroby Ostropest plamisty.

Bibliografia
Michał Tombak, Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 1999.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.