Olej lniany a dna moczanowa

Olej lniany

Dna moczanowa, czyli przewlekłe zapalenie stawów, to choroba niezwykle przykra, bolesna i uciążliwa. Nieleczona może rozprzestrzeniać się, tj. obejmować kolejne stawy.

O ile przyczyn dny moczanowej może być wiele, to głównymi czynnikami ryzyka, w kontekście zachorowań na tę chorobę, zdają się być niewłaściwa dieta oraz styl życia en bloc. Tym samym to właśnie zmiany w naszym codziennym menu przyczyniają się do jej zapobiegania czy nawet leczenia. Jaki udział ma w nich znany z diety dr Budwig olej lniany?

Tłuszcze w diecie w dnie moczanowej

Dieta zalecana w dnie moczanowej jest z zasady dietą lekką czy lekkostrawną, tj. „odtłuszczoną”. Wyklucza ona tłuszcze zwierzęce, a tłuszcze roślinne ogranicza do 1-2 łyżek dziennie. Jako że oleje roślinne są produktami o właściwościach prozdrowotnych (jeśli, oczywiście, nie są rafinowane etc.), gdyż min. umożliwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (min. wit. A, E i K)- dlatego warto dodawać je do sałatek i surówek-, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe etc., nie dziwi fakt, iż są w ukierunkowanej na wyleczenie jakiejś choroby diecie dozwolone czy wręcz zalecane.

Niemniej jednak, ograniczenie ilości w tłuszczu w diecie pociąga za sobą konieczność dobrego i świadomego ich wyboru.

Olej lniany a dna moczanowa

Zdaje się, iż najlepszym olejem dla chorych na dnę moczanową jest olej lniany. Występujące w nim nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu- regenerują błony komórkowe, wzmacniają odporność i wydoklność organizmu, pomagają przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu etc.

Poza tym, co ważne, olej lniany ma właściwości przeciwzapalne (za które to odpowiedzialny jest zawarty w nim kwas eikozapentaenowy). Tym samym może okazać się niezwykle pomocny w leczeniu dny oraz łagodzeniu jej objawów- dna moczanowa jest przecież właśnie zapaleniem stawów.

Bromelina a dna moczanowa

Godną uwagi ciekawostką jest fakt, iż, oprócz oleju lnianego, w diecie polecanej dla chorych na dnę moczanową pojawia się jeszcze jedna substancja charakterystyczna dla diety dr Budwig. Mowa tu o zawartej w ananasie bromelinie.

Sok z ananasa, obok soku z papai, jest ważnym elementem codziennego menu zaplanowanego w zgodzie z zaleceniami dr Budwig (szczegóły w osobnych artykułach- zapraszam do lektury). Bromelina, podobnie jak olej lniany, wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Sok z ananasa czy kapsułki z bromeliną łagodzą objawy dny nawet w przypadku jej ostrych ataków.

Po raz kolejny okazuje się, iż olej lniany jest źródłem zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Jest niezastąpiony nie tylko w profilaktyce oraz leczeniu nowotworów, z czym głównie się go kojarzy, ale również i dny moczanowej.

Zdjęcie

Please follow and like us:

1 Response

  1. Fedyczak 07/01/2019 / 15:18

    Wyczytałam że dnę moczanowa można leczyć olejem z czarnuszki. Może ktoś wie w jaki sposób?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.