Olej budwigowy. Olej z wiesiołka.

Olej lnianyNiedobór kwasu linolowego (omega-3) prowadzi do Atopowego Zapalenia Skóry i wielu innych chorób – o czym dokładnie pisałam we wpisie: Omega-3 i omega- 6.

Dwa źródła NNKT – to olej lniany znany jako olej budwigowy oraz olej z wiesiołka.

Olej lniany pozytywnie wpływa na wszystkie obszary naszego zdrowia, poczynając od skóry, włosów, paznokci, poprzez regeneracje układu pokarmowego po zdrowie psychiczne (wspomaga leczenie depresji, gdyż z omegi-3 wytwarzana jest serotonina i dopamina.

Olej budwigowy jest bogatym źródłem kwasów nienasyconych, występujących tutaj w korzystnych dla człowieka proporcjach:

 • omega-3 (głównie kwas alfa-linolenowy): ok. 50%,
 • omega-6 (głównie kwas linolowy): ok. 18% i
 • omega-9: ok. 20%.

Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 może być środkiem wspomagającym w walce z cukrzycą i atopowym zapaleniem skóry.

Johanna Budwig (1908-2003) była niemiecką badaczką, która przeprowadziła pionierskie badania nad kwasami z grupy omega-3. Od jej nazwiska nazwano olej lniany uzyskiwany w procesie tłoczenia „na zimno” (nieoczyszczony), nie poddawany rafinacji. Metoda tłoczenia „na zimno” polega na pozyskiwaniu oleju w procesie jednostopniowego lub dwustopniowego wygniatania oleju z nasion przy pomocy prasy. Olej ten charakteryzuje się mętną żółtą barwą (nie jest oczyszczany z pozostałości drobinek nasion lnu), charakterystycznym cierpkim zapachem oraz krótkim, maksymalnie 3-miesięcznym okresem przydatności. W odróżnieniu jednak od innych form przetwarzania lnu, jest produktem pełnowartościowym. Tutaj odsyłam do zapoznania się ze stroną o dr. Budwig.

Przykład – len mielony odtłuszczony: w procesie produkcyjnym zostaje pozbawiony niezbędnych NNKT a przechowywany w formie mielonej przez dłuższy okres traci wszystkie wartości odżywcze.

Olej z wiesiołka

WiesiołekGotowy olej nie powinien być przechowywany w temperaturze wyższej niż +10 st.C. Pełnowartościowy olej z wiesiołka zawiera 9% kwasu gamma linolenowego (GLA) z grupy omega-6 oraz 70% kwasu alfa-linolowego z grupy omega-3.

Jego spożywanie wpływa pomocniczo w trakcie leczenia nadciśnienia, zakrzepicy i chorób systemu immunologicznego. Dzieje się tak, gdyż kwas GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz posiada, podobnie jak aspiryna, działanie zapobiegające agregacyji krwinek. Ponadto przynosi korzyści w leczeniu wielu schorzeń skórnych, w szczególności łuszczycy, różnych postaci trądziku i atopowego zapalenia skóry.

 

Please follow and like us:

5 Responses

 1. Karina 23/04/2018 / 08:18

  Też mam problem ze skórą ale nie wiem po czym mnie wysypuje szczególnie na szyi, po czym jestem czerwona na twarzy…nie mogę tego wyczuć. Zaczęłam pić olej lniany, łykam kapsułki z wiesiołkiem. Mam słabość do czerwonego wina, żółtego sera, jajek i czekolady. Pewnie wszystkiego powinnam unikać….

 2. Anna 02/12/2015 / 16:12

  Oczywiście, olej konopny to również bardzo dobry wybór.

 3. VIOLA 30/11/2015 / 11:05

  Słyszałam, że dobry jest też olej konopny, podobno zawiera kwasy omega-3 i -6 w bardzo dobrych proporcjach. Czy można go również stosować?

 4. Anna 01/06/2013 / 11:43

  Można pić, jednak nie tak dużo jak oleju lnianego i tylko przez 3 miesiące – stosuj się do insturkcji na opakowaniu.
  Ja kupuje małą buteleczkę oleju z wiesiołka i kiedy skończę robię ok 3 miesięczną przerwę. Olej lniany – kupuję 0.5l i kiedy skończę piję siemię lniane przez ok 3miesiące etc…Ogólnie, staram się miksować…. Poza tym obserwuję swoją skórę i jeśli coś się zaczyna dziać złego zmieniam stosowanie olejów, bądź dietę itd…. po tylu latach obserwacji – już wiem co i dlaczego się dzieje z moim ciałem 🙂

 5. kamila 31/05/2013 / 07:55

  Czy olej lniany można pic razem olejem z wiesiolka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.