Omega-6

omega- 6

Szkodliwy wpływ na zdrowie nadmiaru kwasów omega-6 w diecie.

W dzisiejszych czasach, dostęp do przetworzonej żywności bogatej w kwasy omega-6 oraz izomery trans kwasów tłuszczowych, jest większy, niż kiedykolwiek wcześniej. Niedobory kwasów omega-3 są już czymś powszechnym w krajach wysoko rozwiniętych, co powinno budzić pewnego rodzaju zdziwienie, gdyż świadomość ich społeczeństw, zdawałoby się, powinna być na tyle duża, że o tak rudymentarne sprawy dba się bez żadnego zastanowienia. Tak się jednak nie dzieje. Zabiegany współczesny człowiek coraz częściej korzysta z masowo produkowanej w fabrykach żywności, zamiast poszukiwać zdrowych, organicznych rozwiązań kulinarnych. Nie ma na to po prostu czasu. Porównanie cen produktów, które są bogatymi źródłami kwasów omega-3 i omega-6 niestety nie wypada na korzyść tych pierwszych. Morskie ryby dobrej jakości, a nie, nazwijmy to, pędzone dla celów masowego handlu, odstraszają wielu zwolenników rybich przysmaków swa ceną. Margaryny i oleje są natomiast ogólnodostępne, tanie i mają, w każdej kuchni, wiele zastosowań.
Skutki nadmiernego spożywania produktów bogatych w kwasy omega-6
Niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, jaki niesie za sobą notoryczne przekraczanie zalecanej ilości spożycia kwasów z grupy omega-6, ma wiele wymiarów.

Nadmiar omega-6 objawia się on min.:

 • Zaburzeniem równowagi immunologicznej organizmu
 • Zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory
 • Problemami z poziomem cholesterolu we krwi
 • Ryzykiem chorób i zaburzeń pracy serca i układu krążenia
 • Skłonnościami do alergii, zmian skórnych i ryzyka AZS oraz innych chorób atopowych
 • Problemami natury emocjonalnej i psychicznej, jak np. depresja.
 • Zaburzeniami metabolicznymi
 • Zaburzeniami trawienia
 • Rozregulowaną gospodarką hormonalną organizmu
 • Przyspieszonym krzepnięciem krwi
 • Zaostrzaniem stanów zapalnych

Można więc powiedzieć, że kwasy omega-6 spożywane w nadmiarze mają mniejszy, lub większy, ale zawsze negatywny wpływ na cały organizm. A to dlatego, że obniżają przyswajalność kwasów omega-3.
Jeśli chodzi o wpływ kwasów omega-6 na rozwój nowotworów, badania (min. dr Budwig) stwierdziły, że kwasy te nie pomagają w zapobieganiu im i ich leczeniu, ale, wręcz odwrotnie- bardzo zwiększają ich ryzyko.

Kwasy omega-6 i izomery trans

Izomery trans to jedna z dwóch (obok cis) konfiguracji geometrycznych kwasów tłuszczowych. O ile jednak konfiguracja cis jest zupełnie naturalna dla tłuszczy roślinnych, czyli typowych źródeł kwasów omega-6, to konfiguracja trans jest wynikiem działalności człowieka, a konkretniej- obróbki tłuszczu (głównie w celach handlowych). Izomery trans powstają np. podczas produkcji margaryny, czyli podczas utwardzania tłuszczu, a także podczas jego oczyszczania (np. po to, by olej był bardziej klarowny). Wszystkie te zabiegi mają na celu zachęcenie konsumenta do wydania pieniędzy właśnie na konkretny produkt, ale jego producenci nie biorą pod uwagę faktu, że ładne opakowanie, czy długi termin przydatności do spożycia, to nie wszystko, czego powinniśmy od produktów spożywczych wymagać.

Zmiana konfiguracji kwasów tłuszczowych zdaje się być prawie niezauważalna i, przez to, bez większego znaczenia, gdy porównujemy wzory chemiczne kwasów w konfiguracji cis i trans. Jedyną rzeczą, która się nieznacznie zmienia jest miejsce występowania, w związku, wiązania podwójnego. Nie wolno jednak nawet tak małej zmiany bagatelizować! Wraz z położeniem owego wiązania, diametralnie zmieniają się właściwości chemiczne, czy fizyczne całego związku.

Ponieważ konfiguracja cis jest zupełnie naturalna, nasz organizm doskonale radzi sobie z wykorzystywaniem, dla własnych potrzeb, w tym budowania, wraz z omega-3, błon komórkowych (szczegóły w kolejnym akapicie). Z izomerami trans sprawa ma się już nieco gorzej. Ponieważ są one wynikiem działalności człowieka, organizm, jako fizyczno- chemiczna maszyna zaprogramowana w ten, a nie inny sposób, nie radzi sobie z nimi. Nierozpoznawane jako zagrożenie izomery trans, które są w gruncie rzeczy uszkodzoną wersją kwasów omega-6, zaczynają włączać się do budowania błon komórkowych. Chwila nieuwagi i jesteśmy o krok od złapania naprawdę uciążliwego choróbska…

Wpływ omega-6 na błonę komórkową.

Te wszystkie negatywne konsekwencje nadmiernej ilości kwasów omega-6 oraz izomerów trans w organizmie mają jedno podłoże, a mianowicie- swe działanie na poziomie komórkowym.

Ciało człowieka składa się z około 35 bilionów komórek, które to otoczone są cieniutką osłonką, zwaną błoną komórkową. Do jej funkcji należy min. obrona komórki przed przedostawaniem się do jej wnętrza szkodliwych substancji, regulowanie przepływu substancji pochodzących z wnętrza komórki, umożliwianie komórce przeprowadzania wszystkich procesów życiowych etc.
Błona komórkowa składa się z lipidów (a dokładniej rzecz biorąc, fosfolipidów)oraz białka. Lipidy to po prostu tłuszcze. Od tego, jakie tłuszcze dostarczymy naszemu organizmowi z pożywienia, zależy to, jak błona komórkowa będzie się regenerować. A robi to nieustannie. Ponieważ całe nasze ciało składa się z komórek, a za ich funkcjonowanie odpowiada, w dużej mierze, błona komórkowa, to właśnie ona musi być silna i elastyczna, by w ogóle możliwe było poprawne działanie wszystkich układów narządów wewnętrznych człowieka. Więcej na ten temat znajdziecie w osobnym artykule poświęconym błonie komórkowej i kwasom z grupy omega-3.
Warto jednak również tutaj zaznaczyć, że to właśnie kwasy omega-3 są najbardziej pożądanym materiałem budulcowym błon komórkowym, który to (oczywiście w połączeniu w odpowiednich proporcjach z omega- 6), jest w stanie zapewnić błonie komórkowej odzyskanie jej odpowiedniej struktury.

Dlatego właśnie warto jest zadbać o odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych w naszej diecie. Kilka małych zmian w codziennym menu, a stan całego organizmu od razu ulegnie poprawie. I, co ważne, dzięki swej własnej pracy, budowie etc., a nie zabiegom, czy chemicznym substytutom naturalnych substancji.

zdjęcie źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.