Orkisz

Orkisz

Orkisz

Pomimo tego, że orkisz, podgatunek pszenicy zwyczajnej, uprawiany i ceniony za swe prozdrowotne właściwości był już w czasach starożytnych, zdaje się, że został odrobinę zapomniany. Całe szczęście dla nas, konsumentów, powraca powoli do łask i do wyboru mamy dziś niezwykle wiele produktów orkiszowych. Można kupić orkiszową mąkę, płatki, otręby, chleb, makarony, a nawet kaszę i same ziarna. Wszystko dlatego, że badania w dziedzinie wpływu odżywiania na zdrowie ciągle trwają i wielu naukowców zajmuje się demonizowanymi przez rzesze dietetyków, trenerów, celebrytów i nawet przeciętnych zjadaczy raczej-nie-chleba etc. produktami zbożowymi. Demonizowanymi, jak okazuje się na przykładzie orkiszu, bezpodstawnie…

Orkisz- właściwości

Orkisz jest źródłem, przede wszystkim, skrobi, ale zawiera w sobie również prawie 12% białka. Poza tym, dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, których, w diecie współczesnego człowieka, jest zdecydowanie za mało.

Dzięki zawartości błonnika, orkisz pomaga w walce z zaparciami i wieloma innymi problemami trawiennymi. Zmniejsza również ryzyko chorób nowotworowych dolnego odcinka układu pokarmowego. Osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami powinny spożywać jak najwięcej błonnika, gdyż powoduje on uczucie sytości. Orkiszowa kawa ma za to delikatne działanie przeczyszczające.

Dbający o stan swojej skóry, z pewnością, zainteresują się orkiszem ze względu na zawartość, w jego ziarnach, witamin z grupy B oraz witaminy PP i kwasu krzemowego, które to wykazują niezwykłe właściwości w utrzymywaniu skóry w dobrym stanie (jest nawilżona, nie produkuje nadmiaru sebum, jest gładka i lśniąca etc.).

Orkisz jest ponadto naturalnym antybiotykiem. Warto również dodać, że ziarno orkiszu otacza bardzo twarda łuska, co zabezpiecza je przed wieloma skażeniami z zewnątrz.

Orkisz- dodatkowe informacje

Orkisz, a ściślej mówiąc- jego ziarno, ma słodkawo-orzechowy smak. Jest naprawdę pyszny, niezależnie od tego, w jakiej postaci go spożywamy. Zasmakuje naprawdę każdemu. Co więcej, nie tylko smak, ale również ewentualna negatywna reakcja organizmu u osób o specjalnych potrzebach żywieniowych, nie będą przeciwwskazaniem do wprowadzenia do diety orkiszu…

Produkty orkiszowe bez obaw jeść mogą osoby, które muszą wykluczyć ze swej diety gluten. Orkisz w formie kleiku czy kaszki spożywać powinni za to cukrzycy oraz osoby, które mają zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi.

Warto pamiętać, by, jeśli włączamy do codziennego menu orkisz w celach stricte leczniczych, nie łączyć go z innymi zbożami. Gotowany orkisz nie powinien być odcedzany, gdyż w wodzie znajdują się cenne składniki odżywcze (oprócz witamin, min. potas, żelazo, wapń). By rozwiązać ten problem, czy chociażby zminimalizować ich straty, warto wrzucać orkisz już do gotującej się wody, której, swoją drogą, powinno być jak najmniej (ta sama zasada tyczy się wszystkich produktów poddawanych obróbce termicznej, jaką jest gotowanie).

Orkisz- podsumowanie

Orkisz jest niezwykle wartościowym zbożem, które powinno być włączone do codziennej diety wszystkich, którzy dbają o swoje zdrowie i dobre samopoczucie oraz atrakcyjny wygląd. Jedyną wadą orkiszowych produktów może być stosunkowo wysoka cena (w porównaniu do typowych produktów mącznych), jednakże, z czasem, wraz z rosnąca popularnością i dostępnością orkiszu, będzie ona spadać, a sam orkisz przestanie być zarezerwowany tylko dla pasjonatów dietetyki i zwolenników medycyny naturalnej.

Autor zdjecia: Cookooree [Public domain lub Public domain], undefined

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.