Probiotyki na wzmocnienie organizmu.

Probiotyki – czy rzeczywiście warto je brać?

Probiotyki

Probiotyki to temat, który budzi dozę podejrzliwości. Czy znowu koncerny farmaceutyczne nie fundują nam placebo? Czy nasze pieniądze nie są wyrzucane w błoto? By zrozumieć, że coś jest na rzeczy w kwestii probiotyków, wystarczy sięgnąć do tradycji, np. zwykłego kwaśnego mleka, które nasi przodkowie tak cenili. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego, na jakie dolegliwości i jakie probiotyki można stosować. W większości przypadków nie są one lekiem przywracającym zdrowie, lecz niejako wspomagaczem w naszej walce o wyzdrowienie. Jak wykazały badania, różne probiotyki mają też różne zastosowanie. Warto więc tę wiedzę poznać i w trudnych sytuacjach do niej powracać.

Probiotyki to inaczej takie kultury bakteryjne lub drożdżowe, które w przewodzie pokarmowym nie ulegają strawieniu i w związku z tym mają zdolność selektywnego wpływania na ilość korzystnych dla zdrowia bakterii. Przyjmuje się, że probiotyki działają w dwojaki sposób. Z jednej strony stymulują układ immunologiczny wpływając na aktywizację makrofagów i granulocytów, jak również wpływając na syntezę cytokin (cząsteczek białkowych, które regulują funkcję komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej). Z drugiej strony probiotyki mają zdolność do wytwarzania związków przeciwdziałających rozwojowi drobnoustrojów w organizmie, niszczą wolne rodniki, a także ochraniają nabłonek jelita przed dostępem do niego różnych patogenów.

Drobnoustroje probiotyczne dzielimy na rodzaje, gatunki oraz szczepy. Szczep posiada taką samą nazwę jak gatunek z dodaniem określnika, dlatego łatwo jest rozpoznać jego przynależność.

Probiotyki -rodzaje i gatunki:

 • Rodzaj Lactobacillus sps. (gatunki: L. acidophilus, L. bulgaricus, L. casei, L. fermentum, L. gasseri, L. jonhsonii, L. paracasei, L. salivarius, L. plantarum,)
 • Rodzaj Bifidobacterium (gatunki: B. bifidum, B. breve, B. lactis, B. longum, B. infantis, B. adolescentis)
 • Rodzaj Streptocooccus sps (gatunki: S. thermophilus)
 • Rodzaj Saccharomyces (gatunki: S. boulardii)
 • Inne rodzaje (gatunki: Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Bacillus cereus)

W produktach spożywczych w wyniku zachodzenia procesu fermentacji mlekowej możemy odnaleźć zaś następujące bakterie:

 • w jogurtach (Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus)
 • w kefirach (Saccharomyces cerevisae, Lactococcus lactis, Lactobacillus kefir, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rreuteri)
 • w mleku acidofilnym (Lactobacillus acidophilus)

Probiotyki – odzyskanie równowagi mikrobiologicznej jelit

Odgrywają istotną rolę w wielu schorzeniach. Badania wykazały, że stosowanie probiotyków przynosi korzyści w leczeniu chorób:

 • reakcje alergiczne (probiotyki mają właściwości przeciwzapalne, uszczelniają ściany jelita zmniejszając jego przepuszczalność; Lactobacillus rhamnosus)
 • reakcje autoimmunologiczne
 • biegunki infekcyjne (probiotyki skracają czas trwania choroby; Saccharomyces boulardii, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus bulgaricus)
 • biegunki poantybiotykowe (probiotyki mogą wręcz wyeliminować wystąpienie tego skutku ubocznego, głównie Saccharomyces boulardii , Lactobacillus rhamnosus)
 • choroby zapalne jelit (probiotyki ułatwiają utrzymanie mikrobiologicznej równowagi w jelitach, co sprawia, że stany zapalne mają mniejszą szansę się rozwinąć; Saccharomyces boulardii)
 • zespół jelita drażliwego (probiotyki łagodzą niektóre objawy choroby)
 • nietolerancja laktozy (probiotyki w mlecznych produktach fermentowanych ułatwiają proces trawienia laktozy)
 • zakażenie Helicobacter pyroli (probiotyki łagodzą skutki uboczne leczenia choroby; Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus)
 • zakażenie dróg oddechowych (probiotyki wpływają na zwiększenie produkcji przeciwciał; Lactobacillus GG)
 • stany infekcyjne po zabiegach operacyjnych na wątrobie i trzustce (probiotyki zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji).

W przypadku jednak każdej z powyższych chorób istotne jest, aby przyjmować odpowiedni szczep probiotyczny!

Na polskim rynku znaleźć możemy pełną gamę produktów zawierających probiotyki. Jeśli jednak porównamy ich skład z tym, jakie zastosowanie dane probiotyki znajdują w leczeniu, to wówczas możemy świadomie dobrać lek do naszego schorzenia.

 • Probiotyk Lactobacillus rhamnosus znajduje się jako jedyny składnik w lekach takich jak Dicoflor, Floridral, Lakcid, Lakcid forte; oraz jako jeden ze składników Lactoral junior (25%).
 • Probiotyk Saccharomyces boulardii znajduje się jako jedyny składnik w Enterolu.
 • Probiotyk Lactobacillus acidophilus znajduje się w składzie leków takich jak Lactive up, Trilac, Probilac (26,5%)

Please follow and like us:

4 Responses

 1. Anna 09/08/2012 / 20:21

  Witam Megi.
  Dzięki za info. Osobiście nie jadłam tego jogurtu, ale przy okazji na pewno spróbuje.
  Pozdrawiam

 2. Megi 30/07/2012 / 22:01

  Osobiście twierdzę że tylko kompleksowe przyjmowanie probiotyków ma jakiś sens. Pojedyncze
  są za słabe aby poradzić sobie z jakąkolwiek chorobą .Ja odkryłam wspaniały jogurt probiotyczny
  który zmienił życie całej mojej rodziny,wyleczyłam nim wielu znajomych z alergii i innych dolegliwości .Serdecznie polecam. Więcej informacji na stronie
  http://celfit.manifo.com/jogurt-probiotyczny

 3. Anna 20/06/2012 / 14:27

  Najlepszy, naturalny sposób.

 4. Karolina 05/06/2012 / 10:35

  Ja osobiście stosuję probiotyki każdego dnia – w postaci jogurtów lub napojów na bazie mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.