Probiotyki – czy rzeczywiście warto je brać?
Probiotyki to temat, który budzi dozę podejrzliwości. Czy znowu koncerny farmaceutyczne nie fundują nam placebo? Czy nasze pieniądze nie są wyrzucane w błoto? By zrozumieć, że coś jest na rzeczy w kwestii probiotyków, wystarczy sięgnąć do tradycji, np. zwykłego kwaśnego mleka, które nasi przodkowie tak cenili. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego, na jakie dolegliwości i jakie probiotyki można stosować. W większości przypadków nie są one lekiem przywracającym zdrowie, lecz niejako wspomagaczem w naszej walce o wyzdrowienie. Jak wykazały badania, różne probiotyki mają też różne zastosowanie. Warto więc tę wiedzę poznać i w trudnych sytuacjach do niej powracać.
Probiotyki to inaczej takie kultury bakteryjne lub drożdżowe, które w przewodzie pokarmowym nie ulegają strawieniu i w związku z tym mają zdolność selektywnego wpływania na ilość korzystnych dla zdrowia bakterii. Przyjmuje się, że probiotyki działają w dwojaki sposób. Z jednej strony stymulują układ immunologiczny wpływając na aktywizację makrofagów i granulocytów, jak również wpływając na syntezę cytokin (cząsteczek białkowych, które regulują funkcję komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej). Z drugiej strony probiotyki mają zdolność do wytwarzania związków przeciwdziałających rozwojowi drobnoustrojów w organizmie, niszczą wolne rodniki, a także ochraniają nabłonek jelita przed dostępem do niego różnych patogenów.
Drobnoustroje probiotyczne dzielimy na rodzaje, gatunki oraz szczepy. Szczep posiada taką samą nazwę jak gatunek z dodaniem określnika, dlatego łatwo jest rozpoznać jego przynależność.
Probiotyki -rodzaje i gatunki:
- Rodzaj Lactobacillus sps. (gatunki: L. acidophilus, L. bulgaricus, L. casei, L. fermentum, L. gasseri, L. jonhsonii, L. paracasei, L. salivarius, L. plantarum,)
- Rodzaj Bifidobacterium (gatunki: B. bifidum, B. breve, B. lactis, B. longum, B. infantis, B. adolescentis)
- Rodzaj Streptocooccus sps (gatunki: S. thermophilus)
- Rodzaj Saccharomyces (gatunki: S. boulardii)
- Inne rodzaje (gatunki: Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Bacillus cereus)
W produktach spożywczych w wyniku zachodzenia procesu fermentacji mlekowej możemy odnaleźć zaś następujące bakterie:
- w jogurtach (Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus)
- w kefirach (Saccharomyces cerevisae, Lactococcus lactis, Lactobacillus kefir, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rreuteri)
- w mleku acidofilnym (Lactobacillus acidophilus)
Probiotyki – odzyskanie równowagi mikrobiologicznej jelit
Odgrywają istotną rolę w wielu schorzeniach. Badania wykazały, że stosowanie probiotyków przynosi korzyści w leczeniu chorób:
- reakcje alergiczne (probiotyki mają właściwości przeciwzapalne, uszczelniają ściany jelita zmniejszając jego przepuszczalność; Lactobacillus rhamnosus)
- reakcje autoimmunologiczne
- biegunki infekcyjne (probiotyki skracają czas trwania choroby; Saccharomyces boulardii, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus bulgaricus)
- biegunki poantybiotykowe (probiotyki mogą wręcz wyeliminować wystąpienie tego skutku ubocznego, głównie Saccharomyces boulardii , Lactobacillus rhamnosus)
- choroby zapalne jelit (probiotyki ułatwiają utrzymanie mikrobiologicznej równowagi w jelitach, co sprawia, że stany zapalne mają mniejszą szansę się rozwinąć; Saccharomyces boulardii)
- zespół jelita drażliwego (probiotyki łagodzą niektóre objawy choroby)
- nietolerancja laktozy (probiotyki w mlecznych produktach fermentowanych ułatwiają proces trawienia laktozy)
- zakażenie Helicobacter pyroli (probiotyki łagodzą skutki uboczne leczenia choroby; Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus)
- zakażenie dróg oddechowych (probiotyki wpływają na zwiększenie produkcji przeciwciał; Lactobacillus GG)
- stany infekcyjne po zabiegach operacyjnych na wątrobie i trzustce (probiotyki zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji).
W przypadku jednak każdej z powyższych chorób istotne jest, aby przyjmować odpowiedni szczep probiotyczny!
Na polskim rynku znaleźć możemy pełną gamę produktów zawierających probiotyki. Jeśli jednak porównamy ich skład z tym, jakie zastosowanie dane probiotyki znajdują w leczeniu, to wówczas możemy świadomie dobrać lek do naszego schorzenia.
- Probiotyk Lactobacillus rhamnosus znajduje się jako jedyny składnik w lekach takich jak Dicoflor, Floridral, Lakcid, Lakcid forte; oraz jako jeden ze składników Lactoral junior (25%).
- Probiotyk Saccharomyces boulardii znajduje się jako jedyny składnik w Enterolu.
- Probiotyk Lactobacillus acidophilus znajduje się w składzie leków takich jak Lactive up, Trilac, Probilac (26,5%)
Witam Megi.
Dzięki za info. Osobiście nie jadłam tego jogurtu, ale przy okazji na pewno spróbuje.
Pozdrawiam
Osobiście twierdzę że tylko kompleksowe przyjmowanie probiotyków ma jakiś sens. Pojedyncze
są za słabe aby poradzić sobie z jakąkolwiek chorobą .Ja odkryłam wspaniały jogurt probiotyczny
który zmienił życie całej mojej rodziny,wyleczyłam nim wielu znajomych z alergii i innych dolegliwości .Serdecznie polecam. Więcej informacji na stronie
http://celfit.manifo.com/jogurt-probiotyczny
Najlepszy, naturalny sposób.
Ja osobiście stosuję probiotyki każdego dnia – w postaci jogurtów lub napojów na bazie mleka.