Raw food

Raw food

Kolejnym, po diecie niskoglikemicznej czy rozłącznej, sposobem odżywiania, którego warto wziąć na warsztat, jest raw food (czyli inaczej witarianizm). Dieta ta, ostatnimi czasy, zyskuje coraz szersze grono zwolenników, którzy, zachwalając jej liczne zalety, przekonani o jej skuteczności w walce o nasze zdrowie i wspaniałą sylwetkę, zachęcają do zmiany żywieniowych nawyków nie tylko osoby, które o piramidzie żywienia nie mają zbyt wielkiego pojęcia, ale i tych, którzy już troszczą się o to, co znajduje się na ich talerzach.

Zacznijmy jednak od początku! W dzisiejszym tekście znajdziecie podstawowe informacje o diecie raw. Dalsze części artykułu pojawią się na blogu już wkrótce.

Czym jest raw food?- Podstawowe zasady

Główna zasada raw food to unikanie pożywienia poddanego obróbce cieplnej z wykorzystaniem temperatury powyżej 42 stopni. Tym samym, witarianie nie jedzą produktów:

 • gotowanych
 • smażonych
 • duszonych
 • pieczonych

Raw food wyklucza również produkty wysokoprzetworzone, gdyż, po pierwsze, do ich produkcji wykorzystuje się wysokie temperatury, a po drugie- zawierają różnego rodzaju konserwanty, barwniki, emulgatory, polepszacze smaku etc.

Tak więc raw food jest modelem odżywiania opartym na produktach naturalnych i, co więcej, również spożywanych w swej naturalnej formie.

Raw food- produkty dozwolone

W diecie witariańskiej jemy:

 • warzywa
 • owoce
 • nasiona, pestki, orzechy, ziarna, strączki, kiełki
 • oleje
 • zioła

Dieta raw jest najpopularniejsza wśród wegan i wegetarian. Sama w sobie nie wyklucza jednak spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc, jeśli nie chcemy z nich rezygnować, jako witarianie możemy jadać również:

 • surowe mleko
 • surowy miód
 • surowe mięso i jaja

Kwestia spożywania niepoddanych obróbce cieplnej produktów odzwierzęcych jest jednak dość problematyczna, gdyż w np. surowym mięsie znajdować mogą się niebezpieczne pasożyty. Do tego tematu wrócę jednak przy dokładniejszym omawianiu różnych aspektów diety raw i związanych z nią kontrowersji.

Obróbka pokarmów

Jeśli nie możemy gotować ani smażyć, piec czy dusić, pozostaje nam, jak się zdaje, jadanie jedynie produktów surowych. Takie myślenie okazuje się jednak błędne- witarianie również mogą być kulinarnymi wirtuozami, gdyż raw food wcale jednak nie musi być tak do końca raw

Witarianizm dopuszcza następujące sposoby „obróbki” pokarmów:

 • moczenie (namaczanie)
 • suszenie
 • miksowanie

Namaczamy głównie orzechy, pestki etc. O ile np. osoby niebędące na diecie witariańskiej mogą je prażyć, te przestrzegające zasad raw food już sobie na to pozwolić nie mogą. Jednakże, namaczanie tego typu produktów jest polecane niezależnie od tego, na jakiej diecie akurat jesteśmy, czy jaką żywieniową filozofię wyznajemy. Namoczone orzechy są bowiem nie tylko bardziej lekkostrawne, więc nie obciążają nadmiernie układu pokarmowego, ale i bardziej odżywcze (w tym sensie, że, o ile ich skład się nie zmienia, to przyswajalność witamin i minerałów, których są źródłem, jest zdecydowanie większa niż wtedy, gdy jemy je na zupełnie surowo).

Suszenie jest witariańskim odpowiednikiem gotowania czy pieczenia. Witarianie korzystają ze specjalnych maszyn, tzw. dehydratorów, dzięki którym są w stanie przygotować nawet dania typu lasagna czy pizza. Ich smak oraz skład są oczywiście różne od tych tradycyjnych, ale i tak stanowią ich stosunkowo dobry zamiennik dla wszystkich smakoszy (szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak restrykcyjna jest dieta raw). Suszyć można również oczywiście warzywa czy owoce.

Miksowanie za pomocą blenderów oraz robotów kuchennych służy natomiast do przygotowywania smoothies, kremów, orzechowego masła oraz witariańskich zup.

Zalety raw food

Entuzjaści diety witariańskiej twierdzą, iż przejście na jedzenie zgodnie z zasadami raw food:

 • jest świetnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów
 • ogranicza do zera (czy prawdziwego minimum) straty składników odżywczych zawartych w pożywieniu
 • ogranicza ryzyko zachorowania na raka oraz choroby serca i układu pokarmowego…
 • … i może z owych chorób również uleczyć
 • stabilizuje poziom cukru we krwi
 • obniża poziom złego cholesterolu
 • ma pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci; ogranicza oznaki starzenia się
 • gwarantuje dobrą kondycję i energię do wykonywania codziennych czynności oraz wzmożonej aktywności fizycznej
 • wzmacnia odporność

Tak więc, dieta raw, w swoich założeniach, ma być swoistym remedium na wszystkie cywilizacyjne dolegliwości. Witarianie twierdzą bowiem, iż w wysokich temperaturach jedzenie traci wartości odżywcze oraz naturalnie zawarte w sobie enzymy, które ułatwiają nam jego trawienie. Czym są owe „magiczne” enzymy, opowiem już wkrótce.

Dieta raw- podsumowanie

Zwolennicy diety raw twierdzą, iż, ponieważ jest ona sposobem żywienia najbardziej zbliżonym do tego naturalnego, tj. przypisanemu człowiekowi jako gatunkowi, przestrzegać jej zasad powinien każdy. Cóż, a przynajmniej próbować, gdyż każdorazowa rezygnacja z gotowanego czy smażonego posiłku jest prezentem, jaki dajemy własnemu ciału. Im więcej „surowizny” w diecie, tym lepiej. Czy taki pogląd jest słuszny? Zdaje się, że odpowiedź na to pytanie jednoznaczna być nie może. Wszystkie wątpliwości związane z raw food postaram się rozwiewać w kolejnych artykułach. Jedno jest jednak pewne- dieta raw bazuje na produktach naturalnych i wyklucza z codziennego menu żywność produkowaną przemysłowo. Jak daleko się w niej posuniemy, to już inna kwestia, ale, fakt faktem, ten postulat wart jest poważnego rozważenia (sama zresztą głosiłam go już na blogu wielokrotnie).

Warto jednak, jak zawsze, zachować w tym entuzjazmie zdrowy rozsądek i jak najbardziej trzeźwy ogląd, gdyż, jak się okaże, nie wszystkie produkty powinny być jedzone na surowo, dieta raw niekoniecznie musi być lekkostrawna, łatwo jest popełniać w jej ramach liczne błędy, a witarianie, z samego tylko tytułu bycia na diecie raw, wcale nie muszą odżywiać się w sposób zbilansowany.

zdjęcie- źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.