Sposoby na trądzik

Sposoby na trądzik

Trądzik jest zmorą głównie nastolatków, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach, gdy codziennie jesteśmy narażeni na wpływ substancji toksycznych, nawet dorośli borykają się z problemem tego typu zmian skórnych na twarzy.

Trądzik i pojawiające się, przy jego okazji, pryszcze, to problem natury estetycznej, ale warto wiedzieć, że spowodowany zatruciem organizmu, jest sygnałem alarmowym oznaczającym niebezpieczeństwo dla całego organizmu.

Skuteczne, domowe i niedrogie (bądź w ogóle darmowe) sposoby na poradzenie sobie z trądzikiem, znajdziesz w tym artykule.

Trądzik, a palenie papierosów

Powszechnie wiadomo, że nałogowe palenie papierosów niszczy skórę. Staje się ona bardziej sucha, matowa, czasami przybiera nawet żółtawy kolor. Nikt, kto dba o cerę w należyty sposób, nie zacznie palić. Każdy, kto jest już w szponach nałogu, szybko papierosy rzuci.

Gdy cierpimy na trądzik, tym bardziej powinniśmy unikać wdychania dymu tytoniowego. Wszelkie toksyny dostające się do organizmu zaostrzają trądzikowe zmiany i pryszcze, można by rzec, rosną jak grzyby po deszczu. Toksyny powstałe w wyniku palenia papierosów, a dokładnie tzw. substancje smoliste, są zwykłą trucizną, a z tymi organizm walczy. Z nich musi, by prawidłowo funkcjonować, na bieżąco się oczyszczać. Usuwane zostają min. z moczem, czy potem, ale również przez pory skóry. Właśnie dlatego mówi się, że toksyny „wychodzą na skórze”. „Wychodzą” właśnie w formie pryszczy.

Trądzik, a dieta

Wrogiem pięknej i zdrowej cery jest, przede wszystkim, żywność przetworzona. Unikać jej powinniśmy z tych samych powodów, dla których nie powinniśmy palić. Żywność przetworzona, jak słone przekąski, słodycze, dania gotowe, sosy i dressingi w słoikach, czy puszkach etc. są pełne sztucznych barwników i konserwantów, czyli wszelkiego rodzaju substancji chemicznych, które nasz organizm traktuje jak truciznę.

Z tego samego powodu, jeśli cierpimy na trądzik, nie powinniśmy nadużywać alkoholu, gdyż etyl również zatruwa organizm.

Trądzik może również zaostrzać się, gdy jemy zbyt pikantne jedzenie. Ostre przyprawy, jak pieprz, czy chilli, w zbyt dużych ilościach, szkodzą trądzikowej cerze. Mówi się też o tym, że czekolada, czy samo kakao, również ma negatywny wpływ na leczenie trądziku. Zdania lekarzy dermatologów na ten temat są podzielona, ale, fakt faktem, sami zainteresowani, czyli osoby cierpiące na trądzik, zauważają zależność między spożywaniem tego typu przypraw, czy produktów, a stanem ich skóry.

Czasami zaostrzenie zmian trądzikowych powoduje też spożywanie produktów mlecznych, bądź glutenu. Warto jest przebadać się pod kątem możliwości trawienia laktozy i glutenu, jeśli żadne sposoby na trądzik nie dają żadnych rezultatów.

Trądzik, a zaparcia

Dieta uboga w błonnik, czyli taka, która sprzyja pojawianiu się zaparć, również ma zdecydowanie negatywny wpływ na stan skóry, czyli może zaostrzać trądzik. Dzieje się tak dlatego, że zalegające w jelitach resztki pokarmowe fermentują i organizm wchłania, poprzez kosmki jelitowe, wydzielające się z nich, na skutek tej reakcji chemicznej, toksyny.

Jak widać, tutaj znowu toksyny są głównym problemem. Jeśli masz zaparcia, koniecznie sprawdź, co dokładnie może być ich przyczyną i jak się ich pozbyć, oczyścić organizm i własne jelita, w osobnych artykułach poświęconych tym tematom, które znajdziesz na moim blogu.

Trądzik- dieta antytrądzikowa

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak powinno wyglądać menu osoby, której problemem jest trądzik. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, w której dana osoba się znajduje. Trądzik może mieć, jak zostało to już wskazane, różne przyczyny. Wiele z nich jednak opiera się na kwestii zatrucia organizmu toksynami. Warto jest więc skupić się na wyeliminowaniu ich działania na nasze ciało, gdyż, najprawdopodobniej, nawet jeśli nie są jedyną przyczyną pojawienia się trądziku, zaostrzają jego stan i powodują, że pojawiające się pryszcze są większe, czy jest ich, po prostu, jeszcze więcej.

Warto jest spróbować wprowadzić wymienione niżej zasady w życie, bo w końcu jedyne, co mamy do stracenia, to pryszcze…

Podsumowując informacje z poprzednich akapitów, można powiedzieć, że osoba cierpiąca na trądzik powinna:

  • Unikać ostrych przypraw (jak np. chilli, pieprz, curry)
  • Unikać czekolady i żywności zawierającej kakao (słodycze są również bardzo często „naszprycowane” chemikaliami, zawierają utwardzone tłuszcze etc.)
  • Wzbogacić swoją dietę w produkty będące źródłem błonnika, witamin i minerałów kosztem żywności wysokoprzetworzonej (taka zmiana zapobiegnie pojawianiu się zaparć oraz innych problemów trawiennych. Poza tym, witaminy odżywią skórę, a zawarta w warzywach woda (notabene, w dużych ilościach, gdyż stanowi większość ich masy) nawodni organizm i pomoże mu się oczyszczać)
  • Ograniczyć produkty mleczne (jogurty, mleko pasteryzowane etc.) oraz te zawierające gluten (np. pszenica)
  • Stosować dietę niskoglikemiczną (produkty o wysokim indeksie glikemicznym podnoszą poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, powodują wyrzut insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Jeśli nasza dieta obfituje w żywność przetworzoną i cukry proste, które wyklucza dieta niskoglikemiczna, poziom cukru nie jest stabilny i hormony odpowiedzialne za jego regulowanie „szaleją”. Każde zaburzone wydzielanie jakichkolwiek hormonów ma zły wpływ na cerę trądzikową)

Poza tym, należy:

  • Pić dużo wody, herbaty z bratka i zielonej herbaty (działają moczopędnie i detoksykacyjnie; na samym początku, w wyniku oczyszczania się organizmu z toksyn, trądzik może się zaostrzyć, ale jest to tylko etap przejściowy)
  • Wzbogacić dietę w produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 (jak np. ryby morskie, czy olej lniany; kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na stan skóry, gdyż wzmacniają błony komórkowe wszystkich komórek ciała, w tym też właśnie skóry. Są też niezbędne, by organizm zachowywał równowagę, w tym również równowagę gospodarki hormonalnej)

Dobrym sposobem na trądzik jest, co może zdawać się nieprawdopodobne, zwiększenie aktywności fizycznej. Regularny wysiłek fizyczny poprawia ukrwienie skóry, gdyż ma pozytywny wpływ na całe krążenie krwi. Lepiej dotleniona skóra szybciej się regeneruje, jest mniej podatna na infekcje, ma lepszy kolor etc.

Trądzik- rozjaśnić skórę

Pryszcze, czy nawet zaskórniki, mogą pozostawić po sobie nieestetyczne czerwone plamy na skórze. Ten problem dotyka nie tylko osoby, które borykają się z trądzikiem i mają, na twarzy, zarówno pryszcze, jak i zaczerwienienia po tych już wygojonych, ale często też te osoby, które trądzik już wyleczyły.

Skuteczne sposoby na rozjaśnienie zmian, które zostawił po sobie przebyty trądzik, to min.:

  • Stosowanie maseczki z jogurtu aspiryny: w łyżeczce ciepłej wody należy rozpuścić 4-5 tabletek aspiryny, potem dodać jeszcze łyżeczką naturalnego jogurtu (bez konserwantów, barwników, słodzików, cukru etc.). Rozsmarować na twarzy, bądź jej zaczerwienionych obszarach.
  • Przecieranie twarzy wacikami nasączonymi rozcieńczonym w wodzie sokiem z cytryny

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na kosztowną terapię antybiotykami, czy inwazyjne zabiegi kosmetyczne na twarz, warto jest spróbować najpierw domowych sposobów na walkę z trądzikiem.

Pryszcze na twarzy, jakkolwiek wielkiego dyskomfortu mogą być przyczyną, nie powinny powodować, że zamkniemy się w domu i przestaniemy wierzyć we własną wartość, czy atrakcyjność. Powinny jednak dać nam do myślenia, bo, być może, to nic innego, ale nasz własny styl życia, powoduje trądzik.

zdjęcie – źródło

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.