Trądzik

Trądzik

Ostry trądzik

Trądzik jest przypadłością wstydliwą, co wydawać może się dziwne, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że niemal każdy z nas kiedyś go miał. Nieestetyczne zmiany na skórze twarzy, szyi czy pleców spędzają nastolatkom sen z powiek. Jednak nie tylko młodzież może mieć z nim problem.

Warto wiedzieć, że trądzik trądzikowi nierówny. Zanim rozpoczniemy walkę z tym uporczywym problemem, należy, przede wszystkim, rozpoznać z jaką postacią trądziku mamy do czynienia. Poniżej scharakteryzowane zostaną dwa najpopularniejsze rodzaje trądziku oraz wspomniane będzie o pozostałych postaciach tego schorzenia, które są zdecydowanie mniej istotne podczas analizy tematu.

Trądzik młodzieńczy

Pryszcze

Pryszcze

Trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych. Nadmierne wytwarzanie łoju przez komórki skóry twarzy, szyi, pleców etc., powoduje, że na skórze pojawiają się nieestetyczne zmiany trądzikowe. Łój i rogowaciejący naskórek blokują pory, a w ich „zaczopowanych” ujściach rozwijają się bakterie.

Trądzik młodzieńczy występuje pod postacią niezapalną (zaskórniki, czyli inaczej wągry) i zapalną (pryszcze, krosty o charakterze grudkowym). Niezapalna może się w zapalną przerodzić. Najczęściej jednak występują one równolegle.

Wągry

Wągry

Trądzik młodzieńczy dotyka, tak naprawdę, zdecydowaną większość młodych ludzi. Mimo, że wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę i ciągle napotykamy ludzi, którzy się z nim borykają, trądzik młodzieńczy ciągle rodzi kompleksy, powoduje wstyd i obawy przed odrzuceniem ze strony rówieśników. Prawdopodobnie dlatego, że wiek, w którym się pojawia, nie jest dla wszystkich jednakowy. Może więc zdarzyć się tak, że jesteśmy jedyna osobą w swoim najbliższym środowisku, na której twarzy znajdują się pryszcze.

Odpowiedzialne za narodziny ogólnie przyjętego już przekonania, że trądzik i pryszcze są powodem do wstydu, a co za tym idzie, tego, że młodzi ludzie dotknięci tym problemem mają zaniżoną samoocenę, są w dużej mierze firmy produkujące kosmetyki pielęgnacyjne, czy suplementy diety, które, rzekomo, mają z tymi przypadłościami walczyć oraz producenci kosmetyków do makijażu. Kampanie reklamowe, tj. telewizyjne spoty, billboardy etc. wmawiają młodym ludziom, że, jeśli masz pryszcze, nie masz szans na udane życie towarzyskie, jesteś nieatrakcyjny dla płci przeciwnej i musisz przejść kompletną metamorfozę, by poprawić jakość swego życia. Jeśli pryszcze zagościły na Twojej twarzy na dobre, ukryj je koniecznie pod warstwą pudru. Takie podejście jest nie tylko szkodliwe dla psychiki młodego człowieka, ale również, o ironio, dla stanu jego skóry. Dlaczego, wyjaśnimy w części drugiej artykułu.

Tradzik na plecach

Trądzik na plecach

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest problemem, z którym zmagają się osoby dorosłe (głównie po 30 roku życia), już więc nie tylko nastolatki. Najczęściej jest on problemem osób o bardzo jasnej, wrażliwej karnacji. Nie znaczy to jednak, ze są one na niego skazane, bądź nie może on dotknąć nikogo z karnacją ciemniejszą. Czynniki odpowiadające za występowanie schorzenia, jakim jest trądzik różowaty, nie zostały jeszcze jednoznacznie wyznaczone (sama analiza statystyk przedstawicieli różnych grup etnicznych etc., u których pojawia się trądzik różowaty, nie jest wystarczająca do wyciągnięcia w pełni wiarygodnych wniosków).

Trądzik różowaty to schorzenie przewlekłe, co nie znaczy, że nie może mieć ostrego przebiegu. Objawia się poprzez pojawianie się na skórze wykwitów:

  • Grudkowych
  • Krostkowych
  • Rumieniowych

(Zwykle mówi się, że są to po prostu pryszcze, ale, w gruncie rzeczy, zmiany te znacząco się od siebie różnią.)

Trądzik- inne

Innym rodzajem trądziku jest trądzik niemowlęcy, który dotyka dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku. Trwa stosunkowo krótko, bo do kilku tygodni i ustępuje samoistne.

Trądzik może zostać również wywołany przez ekspozycję człowieka na dioksyny, czyli bardzo toksyczne i niebezpieczne substancje organiczne, które powstają np. w podczas palenia drewna. Ta odmiana jest bardzo specyficzna i łatwa do rozpoznania, mimo, że występuje bardzo rzadko. Na skórze pojawiają się wtedy zgrubienia zrogowaciałej skóry, na której znajduje się bardzo dużo wągrów.

Trądzik- warto pamiętać

!!! Pryszcze spowodowane przez trądzik są czymś innym, niż krostki zwane potocznie potówkami, które pojawiają się na skutek nadmiernego pocenia się (np. latem) i, często, nieodpowiedniego dbania o higienę osobistą. Nie należy również mylić ich z krostkami pojawiającymi się czasem po goleniu twarzy (mężczyźni), czy nóg, okolic bikini etc. (kobiety)

!!! Wągry (zaskórniki) mogą pojawiać się na skórze osób, które z trądzikiem, jako takim, problemu nie mają, np. na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków, czy spania, bądź aktywności fizycznej, bez uprzedniego zmycia z twarzy makijażu.

!!! Trądzik różowaty, w wyjątkowych przypadkach, może pojawić się u osób poniżej 30. roku życia (nawet wśród nastolatków).

!!! Czasami zmiany trądzikowe mają różne przyczyny, które nie do końca związane są z tymi, które łączy się z konkretnymi odmianami trądziku. Wpływ na taki stan rzeczy ma dzisiejszy styl życia, czyli min. ekspozycja na toksyny (z wody, powietrza, jedzenia etc.), nieodpowiednia dieta, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, lub kosmetyków w zbyt dużej ilości, życie w ciągłym, silnym stresie, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, nałogowe palenie papierosów etc.

!!! Nadmiar testosteronu u kobiet (w różnym wieku) może wywołać trądzik.

!!! Tzw. wyciskanie pryszczy najczęściej pogarsza jeszcze stan skóry.

Leczeniem trądziku zajmują się lekarze specjaliści, czyli dermatolodzy. Jednak, zanim zdecydujemy się na antybiotykową kurację, czy chemiczne peelingi twarzy, warto zastanowić się, czy nie ma żadnego naturalnego, nieinwazyjnego sposobu, by pozbyć się pryszczy, bądź chociaż złagodzić ich postać.

Kupowanie, na własną rękę, kosmetyków w drogeriach nie jest dobrym pomysłem, gdyż nigdy nie wiemy, tak do końca, jak nasza skóra zareaguje na zawarte w ich składzie substancje chemiczne, często drażniące.

Nie jeden sposób, ale wiele różnych metod na walkę z trądzikiem, łagodzenie jego objawów, czy działania profilaktyczne etc. znajdziesz w następnej części artykułu.

Zdjęcia:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blackheads.JPG
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teenager-with-acne.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Backacne.JPG
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Akne-jugend.jpg

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.