Woda – źródło życia

Woda

Woda jest podstawą życia na Ziemi. Ilość wody niezbędna dla człowieka zależy od wielu czynników: miejsca zamieszkania, rodzaju spożywanych pokarmów (dieta mięsna i obfitująca w słone pokarmy łączy się z koniecznością spożywania większej ilości wody), wagi (osoby z nadwagą potrzebują więcej wody do podstawowych procesów metabolicznych niż osoby szczupłe). Faktem jest jednak, że bardzo łatwo jest odzwyczaić się od picia i nawadniania organizmu. Zadziwiające jest to, że o ile trudniej wyciszyć w sobie głód, o tyle duża część społeczeństwa łatwo zapomina, że czuje pragnienie. Prowadząc aktywny tryb życia, często jemy w pośpiechu i mimochodem sięgamy po kolejne kawy. W ten sposób mijają dni, w trakcie których nie spożywamy wystarczającej ilości wody. Z czasem staje się to powodem spowolnienia metabolizmu, zmiany gęstości krwi, spadku energii, obniżenia sprawności w pracy i spowolnienia pracy mózgu. Pojawiają się zaparcia, chroniczne bóle mięśni i stawów. Jeżeli odwodnienie organizmu utrzymuje się dłuższy czas, to może się ono przyczynić do poważnych problemów zdrowotnych.

Gdy pijemy za mało wody.

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdy z objawów odwodnienia ma swoje uzasadnienie. Chroniczne zmęczenie jest spowodowane zakłóceniem termoregulacji (zmniejszenie wydzielania potu), zwiększeniem gęstości krwi, co prowadzi do niedożywienia i niedotlenienia narządów oraz odwodnieniem komórek, i zmianą stężenia elektrolitów, co skutkuje zaburzeniem procesów metabolicznych i produkcji energii. Szczególnie wrażliwy na te czynniki jest mózg, który w 95% jest złożony z wody. W rzeczywistości zmęczenie i zaburzenia koncentracji są jednym z pierwszych objawów odwodnienia. Zaparcia powstają dlatego, że w jelicie grubym wchłania się większa niż zwykle ilość wody po to, aby uzupełnić jej niedobór w organizmie. Problemy trawienne wywołane odwodnieniem wynikają ze zmniejszania się ilość wydzielanych soków trawiennych, co może prowadzić do refluksu (cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku), a nawet stanów zapalnych błony śluzowej i owrzodzenia żołądka. Niedobór wody wzmacnia też objawy astmy i alergii, gdyż organizm w takiej sytuacji stara się za wszelką cenę ochronić przed dalszą utratą wody poprzez zwężenie dróg oddechowych. Odwodnienie może być również przyczyną podwyższonego cholesterolu, gdyż organizm w ten sposób walczy o zatrzymanie wody w komórkach. Ponadto w wyniku zaburzenia gospodarki wodnej organizmu w tkance tłuszczowej zaczynają gromadzić się toksyny, co prowadzi do trudności w odchudzaniu. Dopiero ponowne zrównoważenie poziomu wody w organizmie umożliwia rozpoczęcia procesu spalania tłuszczu.

Zacznij od wody!

Woda jest więc niezbędnym składnikiem w walce z wieloma chorobami, o którym często zapominamy. Najzwyczajniejsze picie wody może być skutecznym sposobem na odchudzanie oraz oczyszczenie organizmu z toksyn. Do oczyszczania jelit nadaje się woda w czystej postaci, której osoba ważąca około 70 kg powinna wypić dziennie koło 2,5 litra. Picie wody należy zacząć rano i jeszcze przed posiłkiem wypić około pól litra wody z dodatkiem soku z cytryny. Następnie wodę należy zabierać ze sobą wszędzie, gdzie się udajemy. Za każdym razem, gdy dopada nas niespodziewany głód lub obniża się zdolność koncentracji a także wzrasta drażliwość, należy w pierwszej kolejności nawodnić organizm. Należy też pamiętać, że napoje wysokosodowe oraz zawierające kofeinę w rzeczywistości przyczyniają się do odwodnienia. Niezbędną dawkę wody należy spożywać w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, aby uniknąć zbyt dużych ilości tuż przed snem. Zaburzenie snu potrzebą wstawania do toalety nie jest również dobre dla zdrowia.

Jeśli zainteresował Cię artykuł lub masz jakieś pytania zostaw komentarz.

Please follow and like us:

1 Response

  1. Katarzyna Morawska 14/08/2018 / 08:26

    A tyle osób zapomina że wody trzeba pić około 1,5-2 litrów dziennie. Ale ta ilość wzrasta z wykonywaną pracą i od tego czy ktoś uprawia sporty. Mnie kiedyś o mało co nie groziło właśnie odwodnienie, dlatego od tamtego momentu staram się regularnie pić, ale dodatkowo też się wspomagam suplementem o przyjemnym malinowym smaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.