Jak wybrać dobry olej lniany?

Olej lniany

Olej lniany

Prozdrowotne właściwości oleju lnianego opisywałam już wielokrotnie- co do tego, iż pomaga on w walce z niemal wszystkimi schorzeniami, czy może właśnie ze wszystkimi, nie ma wątpliwości. Gdy, kierując się troską o własne zdrowie, wygląd, kondycję i samopoczucie, decydujemy się na zakup oleju lnianego, stajemy przed trudnym wyborem- oferta jego producentów jest z roku na rok, wraz z rosnąca popularnością tego wspaniałego produktu, coraz większa. Jak wybrać dobrej jakości olej? Czym się kierować? Wszystkie wskazówki dotyczące kupna oleju lnianego znajdziecie w niniejszym tekście.

Z pierwszego tłoczenia

Napis „z pierwszego tłoczenia” na butelce oleju informuje, iż jest on produktem powstałym w wyniku tylko jednego tłoczenia. Niestety znaczenia nie ma tu już, jakie było to tłoczenie, tzn. czy olej został wytłoczony na zimno czy nie. Olej z pierwszego tłoczenia może być więc równie dobrze rafinowany.

Tym samym ważniejsza zdaje się kwestia rafinacji oleju. Kojarzenie pojęcia „pierwszego tłoczenia” z dobrą jakością produktu nie jest tak do końca bezzasadne, ale fakt, iż od razu uznaje się olej tłoczony tylko raz za coś wartościowego wynika raczej z taktyki producentów, którzy zaczęli wykorzystywać to hasło w reklamach swoich produktów, nie tłumacząc, przy okazji, na dokładnie jakiej zasadzie opiera się twierdzenie, iż są one w związku z tym zdrowsze.

Rafinowany, czyli jaki?…

Olej rafinowany to olej pozbawiony różnego rodzaju zanieczyszczeń w wyniku obróbki w wysokich, tj. powyżej 160 stopni Celsjusza, temperaturach.

Rafinowane oleje są czyste, prawie bezsmakowe i bezzapachowe. Niestety nie mają również żadnych ze swoich właściwości (zniszczone zostają min. witaminy)- w trakcie cieplnej obróbki zmienia się struktura kwasów tłuszczowych w nich zawartych, tj. przyjmują one tzw. konfigurację „trans” (Pojęcie tłuszczów „trans” kojarzy się głównie z margarynami czy tłuszczem cukierniczym, gdyż izomery trans powstają nie tylko w wyniku rafinowania oleju, ale również jego utwardzania).

Izomery „trans” są szkodliwe dla zdrowia, gdyż są wytworem w pewnym sensie sztucznym- nie występują w naturze i człowiek, ze swej biologicznej budowy, nie jest przystosowany do ich spożywania. Stąd wywoływać mogą wiele niepożądanych reakcji organizmu. Tak więc tylko oleje nierafinowane, tłoczone na zimno są pełnowartościowe.

Oleje nisko- i wysokooleinowe

Przy zakupie oleju lnianego zawsze wybieramy te wysokooleinowe– zawierają około 50 czy 60% nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, podczas gdy te niskooleinowe mogą mieć ich nawet mniej niż 10%. Tym samym, tylko stosowanie oleju lnianego wysokooleinowego przyniesie pozytywne rezultaty– odpowiedzialne są za nie bowiem właśnie kwasy z grupy omega-3.

Na co zwrócić uwagę

Olej lniany, taki dobrej jakości i świeży, ma lekko orzechowy posmak. Jeśli staje się on gorzki, olej najprawdopodobniej nie nadaje się już do spożycia.

Ważne jest, by kupować olej lniany przechowywany w lodówce (w aptece czy sklepie można zapytać o to ekspedienta czy farmaceutę), najlepiej z najnowszej, świeżej dostawy. Olej lniany musi być również w butelce szklanej (a dokładniej- z ciemnego szkła (patrz: zdjęcie)), a nie plastikowej.

Zawsze wybieramy również olej, którego okres między datą produkcji a datą przydatności do spożycia nie przekracza dwóch lub maksymalnie trzech miesięcy. Oleje, które mają rzekomo zachować świeżość dłużej nie są tłoczone tradycyjnie. Zakładać można również, iż na etykiecie są błędne informacje- nie warto więc ufać innym podawanym przez producenta, gdyż od razu podważamy jego wiarygodność.

Przechowywanie oleju lnianego

Olej lniany musi być przechowywany w ciemnej, szczelnie zamkniętej butelce, którą to umieszczamy w lodówce. Tylko w ten sposób uchronić możemy kwasy omega-3, czyli to, co w oleju lnianym najcenniejsze, przed utlenieniem.

Okres, w czasie którego należy spożyć olej lniany, wynosi maksymalnie 3 miesiące od daty jego produkcji czy butelkowania, o czym już wspomniałam. Jest to stosunkowo mało, więc warto kupować olej lniany w butelkach o odpowiedniej pojemności, by nie narażać się na dodatkowe koszty płynące z konieczności wylania oleju lnianego, który utracił już swoje właściwości (lub używania go do np. oliwienia drzwi…).

Gdzie kupić dobry olej lniany?

Olej lniany dobrej jakości możemy kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet. Lepiej uważać na oleje lniane dostępne w marketach- jak zostało wspomniane, olej lniany musi być przechowywany w warunkach chłodniczych, więc butelki stojące całymi dniami na sklepowych półkach nie spełniają już tego podstawowego warunku.

Podsumowanie

Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, na pewno podejmiemy dobrą decyzję i będziemy mogli cieszyć się właściwościami oleju lnianego.

Please follow and like us:

1 Response

  1. Basia IWNiRZ 03/09/2014 / 12:16

    Pierwszym polskim producentem oleju lnianego jest Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który produkuje go już od 80 lat.
    http://www.sklep.iwnirz.pl Zapraszam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.